سیگار بدتر است یا قلیان؟/ آیا قلیان به اندازه سیگار مضر است؟


تحقیقات جدید محققان ایرانی نشان داد که استفاده از قلیان یا بُنگ (پیپ مخصوص کشیدن ماری جوانا) به اندازه مصرف سیگار برای ریه ها مضر است.

به گزارش لقمه، محققان ایرانی تاثیرات مشابهی را روی عملکرد ریه‌ها و علائم تنفسی افرادی که قلیان می‌کشند و افرادی سیگاریی که به شدت دود سیگار را وارد ریه های خود می‌کنند مشاهده کردند. این علائم شامل خس خس سینه، سرفه و تنگی قفسه سینه می‌شدند.

نتیجه این تحقیقات که در مقاله آگوست مجله Respirology به چاپ رسید این عقیده را که قلیان به دلیل داشتن لوله های آب مواد سمی تنباکو را فیلتر می‌کند به چالش می‌کشاند.

محمد حسین بسک آبادی عضو دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانش در یک گزارش خبری گفتند: یافته‌های ما نشان می‌دهد که قلیان کشیدن تاثیرات بسیار مخربی بر کارکرد ریه‌ها دارد که دقیقاً مشابه همان تاثیراتی است که دود سیگار بر ریه‌ها بر جای می‌گذارد.

محققان عملکرد ریه را در 3 گروه از افراد مصرف کننده دخانیات و یک گروه از افراد غیرسیگاری با هم مقایسه کردند: گروه اول: 57 نفر که قلیان می کشیدند. گروه دوم: 30 فرد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند. گروه سوم: 51 فرد سیگاری که به اندازه معمولی دود سیگار را استنشاق می‌کردند. گروه آخر: 44 فرد غیرسیگاری.

23 درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، 30 درصد از افراد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند و 22 درصد از افراد گروه سوم دچار خس خس سینه بودند.

تقریباً 37 درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، 40 درصد از افراد گروه دوم و حدود 29 درصد از گروه سوم به تنگی قفسه سینه دچار بودند. 21 درصد از افراد گروه اول، حدود 37 درصد از افراد گروه دوم و تقریباً 20 درصد از افراد گروه سوم مرتب سرفه می کردند.

افراد غیرسیگاری بسیار کمتر به این علائم دچار بودند. تقریباً 9 درصد به خس خس سینه، 13 درصد به تنگی قفسه سینه و 7 درصد به سرفه دچار بودند.

لوله‌های آب که اغلب توسط جوانان برای استفاده از تنباکوی طعم‌دار استفاده می‌شوند، موجب می‌شوند تا دود قبل از استنشاق از آب عبور کند و خنک شود.

واژه قلیان معمولاً به یک وسیله چند شاخه‌ای گفته می‌شود که امکان مصرف همزمان را برای چند نفر فراهم می‌کند. تعداد مغازه های قلیان کشی در آمریکا به خصوص در محلهای نزدیک به دانشگاهها رو به افزایش است.


نقل از :فارس

کد: 1460 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ شهريور بازدید: 6163 ساعت: 12:00 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 "ژله" به جای "قلیان" غیرقانونی ۱۳۹۵ جمعه ۴ تير
2 آغاز دور جدید جمع‌آوری قلیان‌ها ۱۳۹۳ شنبه ۱ شهريور
3 جنبش ضد قلیان به سردمداری روحانی ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ خرداد
4 مصرف قلیان نسبت به 7 سال گذشته دو برابر شده است ۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ آذر
5 غُلغُل قلیان قدغن! ۱۳۹۲ شنبه ۱ تير
6 قلیان هنوز در قهوه‌خانه‌ها نفس می‌كشد! ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۴ اسفند
7 آشنایی با تاریخچه شب یلدا ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر
8 سیگار و قلیان باعث پوسیده شدن مغز می‌شوند ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ آذر
9 عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها ممنوع شد ۱۳۹۱ سه شنبه ۳۰ آبان
10 فهرست اقلام و خدمات مشمول ممنوعیت تبلیغاتی اعلام شد ۱۳۹۱ جمعه ۲۱ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  مواد غذایی مناسب برای لثه با انتخاب غذاهای سالم و مفید می‌توان از بروز بیمار...

  میان وعده های مناسب مدرسه با شروع فصل تحصیل و مدرسه دادن میان وعده های سالم ...

  تابستان فصل وفور ویتامین D بیشترین مقدار ویتامین "D" موجود در بدن در اواخر تا...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

پسته مردابی، نگین زینت بخش تالاب انزلی پایگاه خبری لقمه: پسته دریایی یکی از گیاهان پایای مرداب و آبزی تالاب بندر انزلی است که جلوه ای زیبا به این تالاب بین المللی می بخشد.
زندگی شاداب‌ با این 10خوراکی انسان از همان آغاز خلقت به‌دنبال اکسیر جوانی بوده تا بتواند سالم و شاداب زندگی کند و طول عمر بیشتری داشته باشد. گرچه هنوز هم نتوانسته به این معجون خالص دست یابد، اما مصرف بعضی غذاها در رژیم غذایی روزانه دست‌کمی از اکسیر جوانی ندارد.
7 نکته برای غذا خوردن در رستوران فرقی نمی‌کند که در یک فست‌فود غذای مختصری بخورید و یا در یک رستوران بزرگ شام میل کنید؛ لازم است که منو را با دقت بخوانید به ویژه اگر طرفدار تغذیه‌ی سالم هستید و به غذایتان اهمیت می‌دهید.
لاغری آسان با 10 سم زدای طبیعی هنگامی که در حال اجرای برنامه سم زدایی خود هستید، حتماً ظرف غذایی را همراه خود داشته باشید تا غذاهای مورد نیاز در این دوره را بتوانید با خود به هر جایی ببرید؛ از محل کار گرفته تا مهمانی خانه دوستان.

حامیان