سیگار بدتر است یا قلیان؟/ آیا قلیان به اندازه سیگار مضر است؟


تحقیقات جدید محققان ایرانی نشان داد که استفاده از قلیان یا بُنگ (پیپ مخصوص کشیدن ماری جوانا) به اندازه مصرف سیگار برای ریه ها مضر است.

به گزارش لقمه، محققان ایرانی تاثیرات مشابهی را روی عملکرد ریه‌ها و علائم تنفسی افرادی که قلیان می‌کشند و افرادی سیگاریی که به شدت دود سیگار را وارد ریه های خود می‌کنند مشاهده کردند. این علائم شامل خس خس سینه، سرفه و تنگی قفسه سینه می‌شدند.

نتیجه این تحقیقات که در مقاله آگوست مجله Respirology به چاپ رسید این عقیده را که قلیان به دلیل داشتن لوله های آب مواد سمی تنباکو را فیلتر می‌کند به چالش می‌کشاند.

محمد حسین بسک آبادی عضو دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانش در یک گزارش خبری گفتند: یافته‌های ما نشان می‌دهد که قلیان کشیدن تاثیرات بسیار مخربی بر کارکرد ریه‌ها دارد که دقیقاً مشابه همان تاثیراتی است که دود سیگار بر ریه‌ها بر جای می‌گذارد.

محققان عملکرد ریه را در 3 گروه از افراد مصرف کننده دخانیات و یک گروه از افراد غیرسیگاری با هم مقایسه کردند: گروه اول: 57 نفر که قلیان می کشیدند. گروه دوم: 30 فرد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند. گروه سوم: 51 فرد سیگاری که به اندازه معمولی دود سیگار را استنشاق می‌کردند. گروه آخر: 44 فرد غیرسیگاری.

23 درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، 30 درصد از افراد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند و 22 درصد از افراد گروه سوم دچار خس خس سینه بودند.

تقریباً 37 درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، 40 درصد از افراد گروه دوم و حدود 29 درصد از گروه سوم به تنگی قفسه سینه دچار بودند. 21 درصد از افراد گروه اول، حدود 37 درصد از افراد گروه دوم و تقریباً 20 درصد از افراد گروه سوم مرتب سرفه می کردند.

افراد غیرسیگاری بسیار کمتر به این علائم دچار بودند. تقریباً 9 درصد به خس خس سینه، 13 درصد به تنگی قفسه سینه و 7 درصد به سرفه دچار بودند.

لوله‌های آب که اغلب توسط جوانان برای استفاده از تنباکوی طعم‌دار استفاده می‌شوند، موجب می‌شوند تا دود قبل از استنشاق از آب عبور کند و خنک شود.

واژه قلیان معمولاً به یک وسیله چند شاخه‌ای گفته می‌شود که امکان مصرف همزمان را برای چند نفر فراهم می‌کند. تعداد مغازه های قلیان کشی در آمریکا به خصوص در محلهای نزدیک به دانشگاهها رو به افزایش است.


نقل از :فارس

کد: 1460 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ شهريور بازدید: 6222 ساعت: 12:00 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 "ژله" به جای "قلیان" غیرقانونی ۱۳۹۵ جمعه ۴ تير
2 آغاز دور جدید جمع‌آوری قلیان‌ها ۱۳۹۳ شنبه ۱ شهريور
3 جنبش ضد قلیان به سردمداری روحانی ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ خرداد
4 مصرف قلیان نسبت به 7 سال گذشته دو برابر شده است ۱۳۹۲ چهارشنبه ۶ آذر
5 غُلغُل قلیان قدغن! ۱۳۹۲ شنبه ۱ تير
6 قلیان هنوز در قهوه‌خانه‌ها نفس می‌كشد! ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۴ اسفند
7 آشنایی با تاریخچه شب یلدا ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر
8 سیگار و قلیان باعث پوسیده شدن مغز می‌شوند ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ آذر
9 عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها ممنوع شد ۱۳۹۱ سه شنبه ۳۰ آبان
10 فهرست اقلام و خدمات مشمول ممنوعیت تبلیغاتی اعلام شد ۱۳۹۱ جمعه ۲۱ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  شیر مادر بهترین غذا علیه باکتری ها لقمه: بندناف یکی از مهمترین مکانها برای استقرار با...

  برای کاهش استرس‌های روزمره چای بنوشید یك متخصص طب پیشگیری با بیان اینکه ترکیبات موجود در...

  شش لقمه ای که جوان تان می کند! اگر می‌خواهید جوانی‌تان را حفظ کنید، این شش نوع خو...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

هرگز از تیروئیدتان غافل نشوید چند روز پیش وزارت بهداشت در آستانه روز جهانی گواتر (چهارم خرداد) نسبت به بازگشت‌ این بیماری به کشور هشدار داد و توجه رسانه‌ها و مردم را به بالا رفتن خطر بروز اختلالات تیروئیدی در افراد جامعه جلب کرد.
دانش آموزان «صبحانه سالم» خوردند پایگاه خبری لقمه: مراسم نمادین «صبحانه سالم»، با حضور دانش آموزان برخی مدارس منطقه ۱۰ شهرداری تهران در یکی از بوستان های جنوب پایتخت برگزار شد.
چه غذاهایی میگرن را تشدید می‌کند/ میگرن هات‌داگی را بشناسیم یک متخصص مغز و اعصاب گفت: عطرهای تند و برخی مواد غذایی مانند پیاز خام، شکلات، غذاهای تند و پر ادویه، هات‌داگ، شیر، ماست و به ویژه پنیر، گوجه‌فرنگی، پرتقال، توت‌فرنگی، موز و مصرف سیگار می‌تواند موجب تشدید سردردهای میگرنی شود.
انقلاب علیه رژیم‌ های غذایی! بعضی افراد برای اینكه خیلی سریع و در مدت زمان كوتاهی لاغر شوند، به رژیم‌های لاغری غیرعلمی و نامتعادلی رو می‌آورند كه هر چند باعث كاهش وزن زیاد در مدت زمان كوتاه می‌شوند، ولی صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت بدن وارد می‌كنند. اما بعضی از عوارض هستند كه در هر رژیمی وجود دارند چون شخص تحت رژیم كمتر از نیاز بدن خود غذا می‌خورد، بنابراین بدن از دریافت بعضی از نیازهای ضروری خود در طول رژیم محروم می‌شود.

حامیان