کاهش سفر به امارات و ترکیه و افزایش سفرهای داخلی در ایام نوروز


نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور نمایندگان سازمان راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای‌، جمعیت هلال احمر و سازمان امداد و نجات‌، وزارت آموزش و پرورش‌، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر‌، اورژانس‌، پلیس راهور ناجا و سازمان تعزیرات حکومتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری و رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر در نشست خبری هماهنگی خدمات سفر نوروز 95 گفت: فعالیت 37 ستاد استانی و مناطق آزاد و 18 دستگاه ملی و شمار بسیار از موسسات و انجمن‌ها وشهرداری‌ها از آذرماه 94 و برگزاری بیش از یک هزار و 100 جلسه در سراسر کشور موجب شد که تعطیلات نوروز با حداقل چالش‌‌ها برگزار شود.
رحمانی موحد با بیان اینکه امسال دو پایه آماری «نفر شهر اقامت» و «بازدید از مراکز تفریحی تاریخی فرهنگی و زیارتی» برای ستاد هماهنگی خدمات سفر منظور کردیم، خاطرنشان کرد: از 28 اسفند 94 تا 14 فروردین 95، 62 میلیون نفر شب اقامت داشته ایم که افزایش 10 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت بیش از یکصد میلیون بازدید از مراکز تفریحی تاریخی فرهنگی زیارتی و گردشگری انجام شده است که این آمارها در سامانه سفر در همه استانها به ثبت می‌رسد.
وی با اشاره به آمارهای به دست آمده در طرح نوروزی به عنوان نمونه ای از موفقیت فعالیت های ستاد هماهنگی سفر گفت: امسال سه استان خراسان جنوبی، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد نیز به باشگاه یک میلیون «شب اقامت» پیوستند.
رحمانی افزود: همچنین در ایام نوروز یک میلیون نفر در حوزه‌های خدماتی از جمله راهداری، نیروی انتظامی، اورژانس امداد و نجات و... در ستادهای اجرایی مشغول به خدمات‌رسانی به مسافران نیز بودند.
وی با اشاره به حادثه سقوط بالگرد در شیراز و حوادثی که برای راهداران در گیلان و نیروی انتظامی در خراسان شمالی رخ داد،اظهار داشت: در کنار اتفاقات خوشایند امسال تلخی هایی هم در دوره اجرای طرح نوروزی داشتیم که به خانواده هایی که عزیزان شان را در راه خدمت رسانی در این ایام از دست داده اند، تسلیت می گویم.
رحمانی موحد با اشاره به آمار ورود گردشگران خارجی به ایران اظهار داشت: معاون گردشگری با اشاره به رشد 9 درصدی پروازهای داخلی افزود: در دوره طرح نوروزی 10 درصد از میزان پروازهای خارجی کاسته شده بود.
در ادامه معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی درباره تعداد خروجی و ورودی مسافران در ایام تعطیل تصریح کرد: آمار نهایی را پلیس مهاجرت در انتهای هر ماه اعلام می‌کند ولی براساس آماری که به دست ما رسیده است، نوروز امسال 18 درصد پرواز به امارات و 10 درصد پرواز به ترکیه کاهش یافته بود که در مجموع خروجی ایرانی‌ها از کشور 10 درصد کاهش یافته بود و این در حالی است که رشد پروازهای داخلی کشور 9 درصد افزایش یافته است.
رحمانی موحد درباره نظارت بر هتل‌ها و برخورد با متخلفان در ایام نوروز خاطرنشان کرد: «با توجه به افزایس مصوبه 12 درصدی نرخ هتل‌ها را دا شتیم هزینه هتل‌ها با مدیریت صاحبانشان مدیریت شد. کما اینکه در این ایام 55 مرکز اقامتی، 26 دفاتر آژانس و 61 واحد پذیرایی که در حیطه مدیریت سازمان میراث فرهنگی بود به دلیل تخلفات تعطیل شدند و در مجموع 106 مورد شکایت در حوزه گردشگری به سامانه 09629 گزارش شده بود.
وی همچنین از انتخاب شش شهر برتر مدیریت خدمات شهری در نوروز تا آخر فروردین ماه خبر داد و گفت: استان‌ها براساس هفت شاخص احصا شده در حال جمع‌بندی هستند.


درآمد 13 میلیارد تومانی آموزش و پرورش
«سید محمد بطحایی» معاون وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست حضور داشت و از درآمد 13 میلیارد تومانی پایگاه های اسکان نوروزی آموزش و پرورش خبر داد.
 
به گفته او، حدود 13 میلیون «نفر روز» در مراکز اقامتی آماده شده در مدارس و مجموعه‌های فرهنگی اسکان داده شدند‌. چنانکه 681 پایگاه اسکان برای پذیرایی مسافران، 11300 مدرسه با ارائه 4 سطح از خدمات میزبان مسافران نوروزی بودند. در این میان بخش مرکزی آموزش و پرورش و بخش های استانی نیز اعتباری معادل 13 میلیارد تومان را به این بخش اختصاص داده بودند.
 
بطحایی با تاکید برآنکه آموزش و پرورش ماموریتش اسکان و تجهیز مسافران نیست خاطرنشان کرد: این اقدامات تنها در شرایط اضطراری انجام خواهد شد و در شرایط عادی قابل ارائه نخواهد بود.

افزایش 9 دهم درصدی تردد نسبت به سال 94

داود کشاورزیان، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهار داشت: در دور اول سفرها در 18 استان بارش برف را داشتیم که در این مدت 6300 نفر با برخورداری از 4400 دستگاه عملیات برف روبی را انجام دادند.

کشاورزیان افزود: در دور دوم سفرها که از هفت فروردین ماه آغاز شد شاهد بارش برف در 11 استان کشور و بارش باران در سایر استان ها بوده ایم که در این مدت 12 هزار نفر نیروی راهداری با بیش از 8200 دستگاه خودرو آماده باش کامل بودند.

 وی با اشاره به تردد مسافران با استفاده از حمل و نقل عمومی خاطرنشان کرد: 15 هزار دستگاه اتوبوس، 27 هزار دستگاه مینی بوس و 38 هزار دستگاه سواری در طرح نوروزی به مسافران خدمات ارایه کرده اند و 8 میلیون نفر با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی سفر کردند.

 معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 820 هزار نفر از مسافران از مرزهای زمینی کشور خارج شدند، ادامه داد: 67 درصد ایرانی و 33 درصد مسافران خارجی بودند که عمدتا از مرزهای عراق، ترکیه و آذربایجان از کشور خارج و یا به داخل کشور مراجعه کرده اند.

 کشاورزیان با اشاره به راه اندازی سامانه 141 در قالب تماس تلفنی، سامانه پیامکی، سایت و نرم افزار اظهار داشت: در مدت سفرهای نوروزی 8 میلیون نفر از طریق این سامانه از وضعیت راه های کشور مطلع شدند.

 وی با اشاره به افزایش 9 دهم درصدی تردد نسبت به سال 94 خاطرنشان کرد: پایانه های مرزی مهران، بازرگان، شلمچه، بیله سوار و رازی پرترددترین پایانه های مرزی کشور در زمان سفر نوروزی بوده اند.

 کشاورزیان با اشاره به ورود و خروج 816 هزار مسافر ایرانی و خارجی از پایانه های مرزی کشور در زمان سفر نوروزی تصریح کرد: 200 هزار نفر از پایانه مرزی مهران، 100 هزار نفر از پایانه مرزی بازرگان، 70 هزار نفر از پایانه مرزی شلمچه، 55 هزار نفر از پایانه مرزی بیله سوار و 50 هزار نفر از پایانه مرزی رازی تردد کرده اند.

 رئیس سازمان حمل و نقل جاده ای کشور با اشاره به تعداد سفرهای انجام شده با حمل و نقل جاده ای تا 15 فروردین خاطرنشان کرد: 7 میلیون و 100 هزار نفر از طریق حمل و نقل عمومی جابجا شده اند که تعداد سفرهای انجام شده 660 هزار سفر بوده است.
وی با بیان اینکه 23 هزار پرواز داخلی و بین المللی انجام شده است که از این تعداد 5200 پرواز خارجی بوده است، افزود: سه میلیون مسافر از طریق حمل و نقل هوایی در نوروز امسال جابجا شدند که نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد داشته است.

 کشاورزیان با اشاره به جابجایی یک میلیون و 600 هزار مسافر از طریق حمل و نقل ریلی تاکید کرد: در حمل و نقل دریایی نیز 14 هزار و 257 سفر انجام شده است که دو میلیون و 160 هزار مسافر در بخش حمل و نقل دریایی جابجا شده اند.

کاهش ۴درصدی میزان تصادفات فوتی در محل
در بخش دیگری از این نشست عین الله جهانی،  معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور نیز با بیان اینکه علیرغم افزایش سفر، نزولات آسمانی و افزایش تردد در تعطیلات نوروزی از میزان تصادفات کاسته شده بود، اذعان داشت: واژگونی یکی از دلایل مهم تصادفات بود که 44 درصد میزان تصادفات را به خود اختصاص می داد.
وی با بیان اینکه مقصران در این تصادفات بین 25 تا 30 سال سن داشتند، اذعان داشت: این امر بیانگر آن است که رانندگان از تجربه کافی برای حضور در جاده های بین شهری به ویژه در زمان بارندگی برخوردار نبودند.
جهانی افزود: خستگی و خواب آلودگی رانندگان، لغزنده بودن معابر، تخطی از سرعت مجاز، عدم رعایت حق تقدم ها، تجاوز به چپ یا انحراف به چپ از دیگر عوامل موثر در ایجاد تصادف در ایام نوروز بوده است.
وی با اشاره به انجام بسترهای فرهنگی برای کاهش میزان تصادفات خاطرنشان کرد: در این مدت علاوه بر حضور همکاران راهور در کلیه محورهای اصلی و فرعی کشور تلاش کردیم تا از بسترهای فرهنگی برای توسعه فرهنگ ترافیک استفاده کنیم.
در انتهای این مراسم نمایندگان وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و جمعیت هلال احمر نیز گزارش‌هایی را از خدمات اورژانس و امداد رسانی ارائه کردند.

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست


 
کد: 9236 تاریخ نشر: ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۷ فروردين بازدید: 327 ساعت: 2:51 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 جزئیات "یارانه سفر" اعلام شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ ارديبهشت
2 جشنواره مشارکت ملی گردشگری با جایزه 100 میلیون تومانی ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۹ ارديبهشت
3 سازمان راهداری مرجع اصلی صدور مجوز برای مجتمع های پذیرایی بین راهی است اما ... ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۷ فروردين
4 آثار منتخب پنجمین مسابقه عکاسی از سفره های افطاری ۱۳۹۲ شنبه ۱۲ مرداد
5 گزارش تصویری/ برداشت انگور در تاکستان ۱۳۹۱ سه شنبه ۴ مهر
6 گزارش تصویری / دومین جشنواره سماق ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ شهريور
7 گزارش تصویری / پشم چینی دام ۱۳۹۱ سه شنبه ۵ ارديبهشت
8 چای جای آب را نمی گیرد ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۳ فروردين
9 مزرعه پرورش شتر مرغ ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۵ فروردين


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  نکاتی در خصوص تغذیه زنان باردار دکتر ربابه شیخ الاسلام تغذیه دوران بارداری را بسیا...

  ۴۴ درصد مرگ و میرهای افراد با تغذیه ناسالم مرتبط است پایگاه خبری لقمه: پایگاه خبری لقمه: مدیر دفتر بهبو...

  میوه هایی برای شارژ شدن انسان های خسته ممکن است در طول روز دچار خستگی شوید ولی می دانید ک...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

حامیان