اختتامیه دومین جشنواره تلویزیونی رمز موفقیت با معرفی برگزیدگان برگزار شد


پایگاه خبری لقمه: مراسم اختتامیه دومین جشنواره «رمز موفقیت» شب گذشته با حضور محمد فرهادی وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری، یلدا اسفندیاری تهیه کننده برنامه تلویزیونی «رمز موفقیت» چهره‌های برگزیده جشنواره و نمایندگان رسانه‌های جمعی در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه، این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اجرای «محمد سلیمی» آغاز شد و در ادامه فرهادی سخنانی درباره کارآفرینی و اشتغال و جایگاه ایران در دنیا اظهار داشت.

 
 
 
در این مراسم، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به اهمیت اشتغال و رشد اقتصادی در برنامه پنجم توسعه و نیز برنامه ششم اشاره کرد و در سخنانی گفت: در چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران رسیدن به اشتغال هدف محسوب شده است همچنین ذکر شده که نرخ اشتغال و تورم باید متناسب با سیاست‌های توسعه و اهداف الزامات چشم‌انداز تنظیم و تعیین شود. یکی از دلایل اهمیت سند راهبردی ارتقای سطح شاخص توسعه انسانی نیز بالا بردن جایگاهی است که هم اکنون در سطح شاخص توسعه انسانی در میان ۱۷۸ کشور به دست آمده است.
 
 
وی خاطرنشان کرد: دولت باید از بخش خصوصی حمایت کند و آموزش‌های کسب و کار، کارآفرینی فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی، اعمال تخصیص پلکانی برای واحدهای کاری تازه‌ کار، مبنا قرار دهد.
 
 
 
فرهادی در ادامه در مورد اهمیت جایگاه نیروی انسانی نیز بیان کرد: جای دارد که جایگاه سرمایه فکری دارایی‌های ناملموس و اهمیت نیروی انسانی در برنامه‌های توسعه کشور پررنگ‌تر شود و امیدواریم به خاطر کارهای زیرساختی، برنامه‌های قبلی در برنامه توسعه ششم و هفتم نهادینه‌تر شود، چراکه پس از تحقق این امر، امکان‌های بزرگی را برای رشد اقتصادی ما ایجاد خواهد کرد.
 
 
وی با بیان اینکه در برنامه چهارم اعطای تسهیلات مالی برای اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده است، گفت: علاوه بر این تسهیلات، اعطای دانش فنی این تسهیلات نیز باید پیش‌بینی می‌شد یا در صورت لحاظ شدن مورد تأکید قرار می‌گرفت. در برنامه‌های دیگر نیز شورای عالی اشتغال و سرمایه‌گذاری برای حل معضل اشتغال پیش‌بینی شده که جای آن دارد فراتر از تسهیلات مالی به تسهیلات نرم‌افزاری و نیروی متخصص ماهر مورد نیاز هم توجه شود.
 
 
به گفته وزیر علوم، سرمایه‌های فکری در کشورهای صنعتی از سوی دیگر اقتصاد کشورهای صنعتی تبدیل به اقتصادی ایده‌محور شده است.
 
 
وی با بیان اینکه نظام آموزش عالی ما نیازمند آن است که مراحل توسعه آموزش عالی آکادمیک در سطح بین‌المللی را به صورت همزمان پوشش دهد، اظهار کرد: اگر دانشگاه‌های نسل اول مبنای خود را بر تدریس و انتقال دانش به جامعه هدف قرار می‌داد و اگر دانشگاه‌های نسل دوم مبنای خود را بر پژوهش استوار می‌ساخت نسل سوم دانشگاه‌ها شاخص رشد خود را بر مبنای فعالیت‌های تجاری و تجاری‌سازی دانش فنی و حرفه‌ای خود استوار ساخته‌اند.
 
 
فرهادی بیان کرد: دانشگاه‌ها در این نسل پایگاه و پناهگاهی برای تولید و رشد ایده و تبدیل آن به فعالیت تجاری و صنعتی موفق شده‌اند. ما در ایران نیاز به آن داریم که به صورت هدفمند شاخصه‌های مورد نیاز را با برنامه‌ریزی منسجم به اجرا درآوریم. ضمن آنکه باید بومی‌سازی و کاربردی‌سازی دانش فنی موجود در جامعه آکادمیک را نیز مبنا قرار دهیم. توجه به این امر برای بارورسازی دانش فنی کشور ما بسیار ضروری و حیاتی است.
 
 
وزیر علوم در پایان گفت: آنچه مطرح شد به روشنی نشان می‌دهد که کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران توان‌های بسیاری برای فتح قله‌های بلند موفقیت را دارد. توانشی که در پرتو تدبیر و امید می‌تواند به کنش برسد و تحول عظیمی را در دفتر تاریخ رقم زند و آمارها نشان از این است که امید ما بی دلیل نیست.
 
 
مقیمی: با قوانین خوب می‌توانیم معضل بی‌کاری را ریشه‌کن کنیم
 
فاطمه مقیمی (بانوی کارآفرین دنیای اسلام) در سخنان کوتاهی گفت: قطعا ما ان قدر عمر نمی‌کنیم که همه چیز را تجربه کنیم و در بسیاری از موارد جوانان باید به تجربه افراد موفق رجوع کنند. کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت سرمایه دنیای امروز است و ما باید قوانین حمایتی از کارآفرینی داشته باشیم.
 
 
وی ادامه داد: کارآفرینی امروزه به عنوان سرفصل اقتصاد هر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینکه چگونه دانش آموختگان خود را برای توسعه داشته باشیم به این برمی‌گردد که قوانین خوبی داشته باشیم. از این طریق مطمئن باشید که می‌توانیم معضل بی‌کاری را برطرف کنیم.
 
 
حضور موفق زعفران ایرانی در دنیا  
 
در ادامه مراسم نیز احمد حلت مدیرمسئول ماهنامه موفقیت درباره تاثیر مثبت اندیشی در زندگی سخن گفت و پس از آن نادر خطایی طنزپرداز به ارائه اشعاری در حوزه طنز پرداخت. سخنران بعدی مراسم نیز شریعت مقدم یکی از کارآفرینان برتر  بود که در سخنانی گفت: ۲۵ سال است که با محصول نوین زعفران سعی کرده‌ایم کار نویی انجام دهیم و امروز بیش از ۹۵ درصد محصولات ما صادر می‌شود و اخیرا فعالیت داخلی خود را هم آغاز کرده‌ایم.
 
وی افزود: ما شرکتی را در اسپانیا ثبت کرده‌ایم و سال‌ها سختی را برای حضور در شرکت‌های زنجیره‌ای خارجس داشته‌ایم ولی امروز به جایی رسیده ایم که علی رغم اینکه می‌گویند زعفران ایران بسته‌بندی ندارد، حتی بسته‌بندی‌های ما نیز کپی‌برداری شده و از برند ما برای فروش محصولاتشان استفاده می‌کنند.
 
 
روشن‌روان: حال امروز موسیقی زیاد جالب نیست
 
تجلیل از «سیمین غانم» (خواننده زنان) و «کامبیز روشن‌روان»(آهنگساز) و تهمینه میلانی (کارگردان) بخش دیگری از این مراسم بود که روشن روان پس از دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره در سخنانی گفت: حال امروز موسیقی زیاد جالب نیست ولی ان‌شاءالله خوب می‌شود و خیلی بهتر می‌شود. چون نسل جوانی تربیت شده که می‌توان به آن دل بست ولی الان شرایط خوبی نداریم.
 
 
میلانی: تکریم جوانان را در اولویت قرار دهیم
 
تهمینه میلانی نیز عنوان داشت: من و همسرم کارآفرین هستیمو زمان ساخت هر فیلم شاید برای ۱۰۰ نفر به مدت چند ماه کار ایجاد می‌کنیم. اما من به عنوان فردی که ۳۰ سال در این حوزه فعالیت کرده‌ام، معتقدم که ما همواره یک نکته را فراموش می‌کنیم و آن این است که کرامت انسانی در جامعه ما از بین رفته است. وقتی جوانی را به همکاری دعوت می‌کنی، باید آن را تکریم کنی.
 
 
 
وی افزود: وزیر محترم علوم در سخنانشان به بحث مهاجرت جوانان و نخبگان اشاره کردند و این مهاجرت به این دلیل است که آنها دوباره مورد کرامت قرار می‌گیرند. اتفاق بد فرهنگی که این روزها افتاده این است که ما را به سمت فردگرایی سوق داده‌اند، برای ظاهر و لباس ما تصمیم گرفته‌اند ولی نتوانسته‌اند ما را با هم جمع کنند که کار موفق گروهی انجام دهیم. نتیجه آن هم این شده که الان کار گروهی ما با شکست منجر می‌شود.
 
شهرستانی: واحدهای صنعتی به فکر رونق فرهنگی باشند
 
میکائیل شهرستانی هم به سخنانی کوتاه بسنده کرد و گفت: من در تمام این سال‌ها سعی کرده‌ام که بی‌سروصدا کار کنم و هیچ توقعی هم از هیچکس ندارم. در کنار سال‌ها تولید برنامه‌های متفاوت در عرصه‌های گوناگون و از جمله تدریس در دانشگاه، همیشه نگران این پرسش دانشجویان خود بوده‌ام که آیا حالا که ما تعلیم دیده‌ایم، هنرپیشه هم شده‌ایم؟‌آیا در کنار کسانی که به عرصه سینما و تلویزیون راه پیدا می‌کنند، ما هم جایی داریم؟ این اتفاق خیلی کم می‌افتد که جوانان ما تعقیب و ترغیب شوند.
 
وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته بخشی از مالیات صنعتگران را در اختیار موسسات فرهنگی قرار می‌دهند که موجب پیشرفت و رونق کار می‌شود و همچنین واحدهای صنعتی در سال آینده از مالیات کمتری هم برخوردار می‌شوند. من هیچ خواسته‌ای ندارم اما برای نسلی که در حال فعالیت و ریاضت است، نگرانم. و این خطر آنها را تهدید می‌کند که از راه به در شود. اجازه ندهید که این اتفاق برای نسل جوان ما بیفتد.
 
 
 
اسفندیاری: باشگاه رمز موفقیت راه‌اندازی شد
 
پس از تجلیل از چهره‌های فرهنگی حاضر در مراسم اسفندیاری از راه‌اندازی باشگاه رمز موفقیت خبر داد و گفت: باشگاه رمز موفقیت را راه‌اندازی کرده‌ایم که محفلی باشد برای تعامل نسل جوان با نسل فرهیخته و موفق. محلی راه‌اندازی کرده ایم که جوانان علاقه‌مند بتوانند با چهره‌های موفق نشست و برخاست داشته‌ باشند و از تجربیات ایشان استفاده کنند.
 
 
حجت‌الاسلام زم: رمز موفقیت در راستگویی، امانتداری و وفای به عهد است
 
سخنران بعدی این مراسم حجت‌الاسلام محمدعلی زم معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور بود که در سخنانی گفت: توفیق از ماده وفق یعنی سازوار و سازگار گردانیدن موافق گردانیدن اسباب را با خواهش بندگان تا خواسته آنها برآورده شود است. استعمال این لفظ منحصراً در امور خیر است و نوشتن این لفظ از دسترس افراد شرور و اشرار به دور است، پس قراردادن اسباب موافق مطلوب و خیر مستلزم مسدود ساختن راه شر و برای تحقق توفیق و خیرخواهی است.
 
 
 
وی افزود: دست یابی به توفیق و موفقیت نیازند به شناخت و راز و رمز آن است و بدون دانستن رمز، قفل موفقیت گشوده نمی‌شود. برخی این رمز را در داشتن پول و پارتی، پشت و پناه و پشتیبان می‌جویند تا بتوانند با اتکای آنها، دوز و کلک و دروغ و بدعهدی و خیانت را پیشه کنند، اما از روح خداگرایی چنین به دست می‌آید که دستیابی این رمز در درجه نخست مستلزم ایجاد زیرساخت‌های سه‌گانه در شخصیت‌ آدمی است؛ اول اینکه از دروغ پرهیز شود و گرایش به راستی و صدق در همه امور تا جایی که در جامعه هیچ‌کس به تولید، سخن و کالای کسی تردید و شک نداشته باشد.
 
وی با بیان اینکه دوم، پرهیز از بدعهدی و گرایش به وفاداری، تا جایی که هیچ‌کس از بدعهدی و بدقولی احساس ناامنی و پنهان‌کاری نداشته باشد، اظهارداشت: سومین نکته نیز پرهیز از خیانت و گرایش به امانتداری است، تا جایی که هیچ‌کس در جامعه احساس دستبرد زدن به مال، جان و ناموسش را نداشته باشد و همگان از دارایی دیگران چون دارایی خود حراست و حفاظت کنند.
 
زم تاکید کرد: اگر این سه پدیده زیرساختی در شخصیت یک نفر هم متجلی شود و جهد و جهاد او در راه حفظ و قدردانی از صداقت، امانت و وفای به عهدش همراه گردد، ولو آنکه آن یک نفر در جامعه‌ای سراسر ظلم و سیاهی و تباهی بزیستند، آن یک نفر توفیق ابراهیم شدن، نوح شدن، الیاس و یونس و موسی و عیسی و محمد(ص) شدن پیدا می‌کند.همه برگزیدگان خداوندی پیش از برگزیده شدن توسط مردمان جامعه خود برگزیده می‌شوند و به راستگویی، امانتداری و وفای به عهد باید اشتهار بیابند.
 
وی در پایان گفت: پس از نگاه من، رمز موفقیت در این دو چیز است؛ اول، داشتن زیرساخت‌های سه‌گانه راستگویی، امانتداری و وفای به عهد و دوم، جهد و جهاد آدمی برای حفظ و رونق‌بخشی و کارآمدسازی این سه‌گانه زیرساختی بر حق دیگران.
 
پس از سخنان حجت‌الاسلام زم، «محمدرضا مقدم» به اجرای موسیقی زنده پرداخت و در پایان مراسم از محمد عطاردیان، علی اصغر گل‌سرخی، علی اکبر مقیمی آذری، علیرضا ناصر معدلی، مهدی فهیمی، پرفسور باهر، علی شریعت‌مقدم، مرجان آقازاده هشیار، جمشید کلانتر هرمزی، مهدی کریمی تفرشی، بهنام شکیبا، نیکی حدادی، علی رضایی و محسن خلیلی عراقی (کارآفرینان برتر حوزه اقتصاد) با اهدای لوح تقدیر و تندیش جشنواره تجلیل شد.
 

  

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 9976 تاریخ نشر: ۱۳۹۵ شنبه ۲۷ شهريور بازدید: 197 ساعت: 10:28 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 افزایش احتمال بروز سکته مغزی با مصرف گوشت قرمز ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
2 آغاز عرضه دولتی گوشت تازه و منجمد برای شکستن قیمت‌ها ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي
3 توصیه یک فوق تخصص: زیاد گوشت قرمز نخورید ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي
4 آغاز خرید حمایتی گوجه‌فرنگی‌های در استان بوشهر و هرمزگان ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
5 قصابی‌ها گوشت را گران می‌فروشند ۱۳۹۵ شنبه ۴ دي
6 طرز تهیه مافین هات داگ؛ میان وعده‌ای با سس قرمز ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي
7 گران شدن دوباره گوشت قرمز و بالا گرفتن اختلاف‌نظرها ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي
8 نوشیدنی های گرم برای فصل سرد را بشناسید ۱۳۹۵ سه شنبه ۳۰ آذر
9 بزودی قیمت گوشت متعادل می شود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر
10 یک نوشیدنی فوق العاده با چغندر و رفقا ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ آذر
11 صید یک هزار و 500 تن میگو در هرمزگان ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۴ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  رژیم غذایی سالم چقدر هزینه دارد؟ صرفه‌جویی یکی از آن عادت‌های پسندیده‌ای است که حتی...

  آخرین وضعیت راهنمای تغذیه‌ای در آبمیوه‌های صنعتی پایگاه خبری لقمه: رییس انجمن صنایع تولیدکنندگان و ...

  مهمترین علائم اختلالات تغذیه‌ای چیست؟ با توجه به تمرکز افراطی جامعه‌ آمریکا بر کمال‌گرا...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

دم‌كردنی محبوب ایرانی‌ها برای خیلی از ما ایرانی‌ها همیشه نوشیدن یك فنجان چای گرم بسیار دلچسب است؛ اما در سرمای دومین ماه پاییزی این لذت چند برابر می‌شود. البته نوشیدنی‌های گرم و سرد زیادی وجود دارد كه می‌توانیم در فرصت‌های مختلف از آنها استفاده كنیم ولی ایرانی‌ها از روزگاران قدیم به چای علاقه بیشتری داشته‌اند. شاید دلیلش این باشد كه چای یك نوشیدنی شرقی است.
40 نکته تغذیه‌ای و بهداشتی در تهیه و عرضه غذا بنا بر اعلام متخصصان سلامت، شرط اصلی سالم زیستن برخورداری از تغذیه صحیح است و تغذیه صحیح یعنی رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه. به این معنی که به مقدار کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن در غذای روزانه استفاده کرده و این میزان نیاز نیز انواع مختلف مواد غذایی در بر گیرد.
کم‌کالری‌ترین میوه‌های تابستانی کدامند؟ فصل تابستان فصل میوه‌های جورواجور و خوشمزه است. میوه‌های رنگی، آبدار، خوش‌طعم و صد البته مغذی. اما آیا می‌دانید میزان کالری هر کدام از این میوه‌ها چقدر است؟ آیا دنبال میوه‌های کم کالری هستید؟
ارتباط سال تولد با چاقی متخصصان ادعا کردند که سال تولد فرد بر فعالیت نوعی ژنِ عامل افزایش خطر چاقی تاثیرگذار است.

حامیان