دلتا کرونا در کمین ۱۲۰ شهر قرمز/لطفا ماسک بزنیم


مردم بیش از ۱۲۰ شهر دارای وضعیت قرمز کرونایی در خطر ابتلا به ویروس جدید موسوم به دلتا کرونا هستند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه،  در حالی که شناسایی ویروس کرونای هندی موسوم به دلتا در استان خوزستان تائید شده و با ورود دلتا از جبهه جنوبی و شرق ایران، اکثر شهرهای استان سیستان و بلوچستان قرمز شده است. این استان در وضعیت بسیار بد کرونایی به سر می برد؛ موج پنجم کرونا هم با افزایش شهر‌های قرمز در حال گسترش و موارد ابتلا به سرعت در حال افزایش است.
ویروس دلتا در مقایسه با انواع قبلی کرونا از قدرت سرایت پذیری بیشتری برخوردار است. در این شرایط باید شیوه نامه های بهداشتی را در مقایسه با قبل بیشتر رعایت کرد و به کارگیری محدودیت های کرونایی باید جدی‌تر از قبل مورد توجه قرارگیرد اما به گفته مسئولان وزارت بهداشت میانگین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور به ۶۸ درصد و در برخی استان‌ها به ۴۰ درصد رسیده که نگران کننده است.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه اعلام کرده است: در ایران در استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تعداد شهرهای درگیر در استان‌ها افزایش می‌یابد و علی‌رغم تاکیدات زیاد، رعایت پروتکل‌ها کمتر از ۷۰ درصد است که عدد پایینی است و اگر بخواهیم پروتکل اثرگذار باشد باید بالای ۸۵ درصد رعایت پروتکل داشته باشیم.
 
وجود ویروس دلتا در جای جای کشور با توجه به قدرت سرایت آن قطعا می‌تواند میزان همه‌گیری را افزایش دهد و میران بستری و مبتلا را  خدای ناکرده متوفیان را بیشتر خواهد کرد.

 

دکتر مسعود مردانی درباره علائم ابتلا به دلتا کرونا یا کرونای هندی، تصریح کرد: مبتلایان به این نوع جهش، شدت علائم بیشتری را تجربه می‌کنند و از نظر مرگ و میر هم می‌توان گفت میزان مرگ و میر بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه درخصوص دارو و تجهیزات برای بیماران کرونایی اکنون مشکلی وجود ندارد، گفت: پزشکان در حال انجام کار خود هستند و دارو و اکسیژن به میزان کافی وجود دارد، اما در عین حال توصیه جدی ما به مردم این است که بدانند فرقی در روش‌های پیش‌گیری از ابتلا به کرونای هندی، آفریقایی، بریتانیایی، چینی و... وجود ندارد. تنها راه ایمن بودن در شرایط کنونی رعایت شیوه نامه ها، استفاده از ماسک، شست و شوی دست‌ها، شرکت نکردن در تجمعات و فاصله گذاری اجتماعی است.
پس لطفا برای محافظت از خود و عزیزانمان و دیگران، ماسک بزنیم!
 
 
خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 بازگشت به صفحه نخست

 
در تاریخ ۱۴۰۰ جمعه ۱۸ تير
کدخبر:14357منبع:تاریخ انتشار:۱۴۰۰ هجدهم تيرلینک خبر: http://www.loghmeh.ir/Pages/News-14357.aspx
پیاده سازی شده با نرم افزار تحریریه، شرکت نرم افزاری الفبای ایده برتر