اختصاصی لقمه/
معرفی کتاب؛ "خانم شام چی داریم؟" برای بانوان جوان


محمدصالح حجت الاسلامی
به گزارش خبرنگار لقمه، نخستین نکته در رعایت دستورهای بهداشتی درباره خوردن، توجه به این حقیقت است که در نظام آفرینش، «خوردن» ابزاری برای زندگی است، نه آنکه زندگی، ابزاری برای خوردن.

کتاب «خانم شام چی داریم؟» نوشته زینب محمودی است که شامل مطالب مفیدی برای آشپزی اسان برای بانوان جوان است. این کتاب 34 فصل دارد که در آن، از نکاتی برای رژیم های غذایی و نکاتی در مورد پذیرایی و خانه داری گرفته تا پخت انواع غذاها را شامل می شود. البته گفتنی است که زینب محمودی نویسنده جوان این کتاب، در کنار ارائه دستورات طبخ انواع غذاها، نظریات مختلف در مورد دستورهای بهداشتی غذا خوردن و آشامیدن را ذکر کرده است که رهنمودهای اسلام از مهمترین آنهاست.

نخستین نکته در رعایت دستورهای بهداشتی درباره خوردن، توجه به این حقیقت است که در نظام آفرینش، «خوردن» ابزاری برای زندگی است، نه آنکه زندگی، ابزاری برای خوردن.

رهنمودهای اسلام در آداب خوردن، بسیار مهم و ارزشمند هستند و با در نظر گرفتن زمان صدور آنها، معجزه علمی پیشوایان دین به شمار می آید. در این باره توجه به دو نکته دارای اهمیت است: اول اینکه، رهنمودهای اسلام درباره خوردن، رتنها سلامت جسم را تضمین نمی کند بلکه تضمین کننده سلامت جسم و جان انسان است. دوم اینکه، از آنجا که عقل و علم بر همه رازهای آفرینش احاطه ندارند، چه بسا حکمت برخی از رهنمودهای اسلام برای دانش امروز مجهول باشد، ولی بی تردید به معنای بی دلیل بودن آن رهنمودها نیست. چنان که فلسفه شماری از احکام اسلام، در گذشته مجهول بوده و امروزه علم به راز آنها پی برده است. از جمله آنها می توان به حلال بودن غذاها، کم خوری، خطر پُرخوری، دو وعده غذا خوردن در شبانه روز، خوراک مفید و ... اشاره کرد.

به گزارش لقمه، در این کتاب با روش های تهیه ی انواع پلو، ماکارونی، خورش، خوراک ها، آبگوشت، کباب، شامی، کوکو، کتلت، کوفته، ماهی، حلیم، آش، دلمه، سوپ، ساندویچ پیتزا، طباخی سنتی ایرانی، دسر، سالاد، ترشی، بستنی، شیرینی، کیک، مربا، سوفله، اردور، بیسکوییت، پوره و لبنیات آشنا می شوید.


 


بازگشت به صفحه نخست
در تاریخ ۱۳۹۰ يکشنبه ۱۰ مهر
کدخبر:412منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۰ دهم مهرلینک خبر: http://www.loghmeh.ir/Pages/News-412.aspx
پیاده سازی شده با نرم افزار تحریریه، شرکت نرم افزاری الفبای ایده برتر