خوراکی های مضر برای دندان در ایام عید


مسلما هیچ کدام از ما دوست نداریم هر شش ماه یکبار به دندانپژشکی برویم. اما معاینه های دندانپزشکی به بدی درد دندان و تحمل هزینه های بالای پر کردن یا عصب کشی نیستند. در کنار این معاینات باید در تغذیه خود نیز سلامت دندان هایمان را در نظر داشته باشیم.

به گزارش لقمه، در اینجا 20 ماده غذایی و خوراکی را نام برده ایم که دندانپزشکان ما را از خوردن آنها منع می کنند. البته به این معنا نیست که این مواد برای بدن مضر هستند، بلکه برخی از آنها فقط برای دندان ضرر دارند.
 

1.    سیب

آیا چند وقتی است که دندانتان ترک خورده و درد می کند؟ سعی کنید میوه ها و سبزیجات ترد و سفت که باعث بیشتر شکستن آنها می شود را مصرف نکنید. به طور مثال، سیب و هویج دو متهم ردیف اول برای دندان های ترک دار هستند. البته منظور این نیست این محصولات مفید را از برنامه غذایی خود حذف کنید. فقط کافیست آنها را به اندازه های قابل جویدن و کوچک خورد کنید و از خوردن آنها لذت ببرید.

 

2.    پاستا

مینای دندان به شدت در برابر رنگ های تیره آسیب پذیر است. به طور مثال، باید به رنگ قرمز سس پاستا و مایع ماکارونی اشاره کرد. میناهای منفذدار به راحتی این رنگ ها را به خود جذب و لکه های نازیبا ایجاد می کنند. بعلاوه، اسید موجود در گوجه فرنگی باعث ایجاد منافذ در دندان می شود. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است بلافاصله پس از خوردن پاستا و ماکارونی آب را در دهان خود قرقره کنید تا سس روی دندان ها نماند.

 

3.    آب نبات های سفت

مک زدن آب نبات در دهان شاید خیلی مضر به نظر نرسد اما این نوع خوراکی ها باعث می شوند شکرهای موجود در آنها برای مدت طولانی در دهان باقی بماند. جویدن آنها نیز ممکن است منجر به شکستن  یا ترک خوردن دندان های سالم، پر کرده یا پانسمان شده بشوند.

 

5.    بلال

متاسفانه باید یکی از لذت های شب های تابستان خود را که گاز زدن بلال کبابی است فراموش کنیم. دندانپزشک ها تاکید می کنند گاز زدن بلال (کبابی، آب پز یا بخارپز) موجب ترک خوردن یا شکستن دندان های سالم، پر کرده یا پانسمان شده، ارتودنسی، سیم یا براکت ها می شود. برای لذت بردن از طعم خوب بلال می توانید دانه های آن را از بدنه جدا کنید و با قاشق (همچون ذرت مکزیکی) میل کنید.

 

6.    نوشابه (حتی رژیمی)

نوشابه های شیرین و دلخواه شما، خرابکارهای خندانی هستند که زیرکانه به دندان های شما آسیب می رسانند. بیشتر سوداها و نوشابه ها شامل اسید هستند که مینای دندان را از بین می برد. برای از بین بردن این اشکال، طوری نوشابه را سر بکشید که کمترین تماس را با دندان های شما پیدا کند.

 

7.    آب معدنی

آیا آب معدنی بهتر از آب شیر است؟ وقتی بحث دندان پیش می آید باید بگوییم نه! مشکل در پروسه خالص سازی این آب هاست که منجر به اسیدی شدن آنها می شود. اسید در دندان موجب کرم خوردگی می شود.

 

8.    آدامس های نعناعی

شاید پس از خوردن یک آدامس نعناعی احساس تمیزی در دندان های خود بکنید اما واقعیت چیز دیگری است: جویدن آدامس های نعناعی مثل این است که دندان های خود را در شکر خیسانده اید. سعی کنید از آدامس های بدون شکر همچون زایلیتول استفاده کنید که با باکتری های دهانی نیز مبارزه می کنند.

 

9.    شکلات جویدنی

منع دندانپزشک ها برای جویدن تافی و کارامل خیلی عجیب نیست. شکلات های جویدنی لای دندان و لثه گیر می کنند و موجب ایجاد پلاک می شوند. بعلاوه، خوردن شکلات در موقع نامناسب باعث از بین رفتن دندان نیز می شود. اگر خیلی خوردن شکلات را دوست دارید بهتر است از انواع شکلات تلخ استفاده کنید که ضرر بسیار کمتری دارند.

 

10.    کره بادام زمینی و مارمالاد

کره بادام زمینی و مارمالاد هر دو حاوی مقادیر زیادی شکر هستند. یعنی با گاز زدن هر لقمه ای که حاوی این مواد است، باکتری های پوساننده مینای دندان وارد عمل می شوند. و از آنجا که هر دو این مواد چسبناک هستند، باعث می شوند باکتری ها به دندان های شما بچسبند و بیشتر به آنها آسیب برسانند.

 

11.     چیپس سیب زمینی

شاید خوردن این چیپس به سادگی گاز زدن هوا باشد اما تکه های این ورقه های شور و برشته به دندان می چسبند و برای مدت طولانی در دهان باقی می مانند. این تکه های باقی مانده لای دندان ها، باکتری های تولید کننده اسید در مبارزه با چیپس زیاده روی می کنند و در انتها به کرم خوردگی و خراب شدن دندان منجر می شوند. اگر خوردن چیس را همچنان ادامه دهید، اسیدهای بیشتری تولید و دندان های بیشتری آسیب می بینند.
 

12.    لیموناد

یک لیوان لیموناد با اینکه جان انسان را تازه می کند اما اسید موجود در لیمو باعث آسیب دیدن دندان ها می شود. لیموناد ترکیبی از شکر و لیمو است که هر دو برای دندان ضرر دارند. حتی اضافه کردن تکه های لیمو به آب نیز می تواند همین خطر را در بر داشته باشد.

 

13.    پاپ کورن

خوراکی دوست داشتنی سینما نیز در فهرست مواد خطرناک برای دندان وجود دارد. پف‌فیل در میان دندان ها باقی می ماند و باعث رشد و پرورش باکتری های مضر می شود. دانه های شکوفه نکرده که از همه بدتر هستند زیرا بدون اینکه متوجه باشیم این دانه های سفت را گاز می زنیم و ممکن است باعث ترک خوردن یا شکستن دندان بشود.

 

14.    میوه های خشک

اصولا تنقلاتی همچون انجیر، کشمش یا زردآلوی خشک شده مملو از شکر و فیبرهای سلولوزی غیر قابل حل شدن هستند که همچون جویدن تافی، شکرها را در اطراف دندان جمع می کنند. بهتر است همیشه از میوه های تازه استفاده کنید.

 

15.    نان سفید

بهتر است برای سلامت دندان خود از خوردن نان های سفید همچون نان ساندویجی خودداری کنید. کربوهیدرات موجود در این نان ها در آب حل می شوند و منجر به ترشح اسید می شود که باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. بعلاوه، نان سفید خاصیت چسبندگی نیز دارد و ممکن است لای دندان ها باقی بماند.

 

16.    آب نبات های سرفه و گلودرد

شاید آب نبات های سرفه و گلودرد نشانه های بیماری شما را از بین ببرد اما باید بدانید بیشتر از یک آب نبات شیرین، شکر دارند. از آنجا که اصولا این آب نبات ها را باید برای چند دقیقه بمکید، و در تمام مدت سرماخوردگی خود از آنها استفاده کنید، می توانند منجر به آسیب دیدن دندان ها بشوند. بهتر است دردهای گلوی خود را با دم‌نوش های گیاهی یا آب آرام کنید. یا دست کم از قرص های بدون شکر استفاده کنید.

 
17.    مرکبات

از گریپ فروت گرفته تا پرتقال، همه مرکبات سرشار از مواد مغذی و ویتامین هستند. اما این میوه های خوش طعم سرشار از اسید نیز هستند که برای دندان بسیار ضرر دارد. پس از خوردن این مرکبات و خوراکی های مملو از آنها حتما آب بنوشید.
 

18.    سرکه

سرکه در بسیاری از چاشنی ها همچون سس سالاد، ترشی و سس ها وجود دارد. اما این ماده غذایی ترش و خوش مزه باعث خراب شدن دندان ها می شود. در مطالعات اخیر مشخص شده است، نوجوان های که غذاهای مملو از سرکه زیاد مصرف می کنند تا 85 درصد بیشتر از بقیه در معرض پوسیدگی مینای دندان قرار دارند. کاهو با آسیبی که سرکه به دندان ها می رساند، مبارزه می کند بنابراین سرکه بالزامیک را روی سالاد خود بریزید و بدون هیچ نگرانی میل کنید.

 

19.    کاری

غذاهایی با رنگدانه های قوی همچون بلوبری، چغندر قند و سویا سس موجب از بین رفتن رنگ دندان می شوند. اما پودر کاری نیز برای دندان خطرناک است. این پودر خیلی تیره نیست اما رنگدانه های قوی آن باعث زرد شدن دندان و باقی ماندن زردی روی دندان ها می شود. دفعه بعد که از غذاهای مملو از کاری خواستید استفاده کنید حتما بعد از آن آب زیاد بنوشید.

 

20.    چای سیاه

چای سیاه بسیار بهتر از قهوه است که موجب رنگ دادن به دندان ها می شود. اما ثابت شده است، تانین موجود در چای نیز موجب لکه دار شدن دندان ها می شود. برای جلوگیری از این اشکال بهتر است از چای های سبز یا گیاهی استفاده کنید.
 

21.    کمپوت

بیشتر میوه ها خودشان به اندازه کافی شیرین هستند اما تولیدکننده ها کمپوت، مقدار زیادی شکر به آنها اضافه می کنند. مرکبات کنسرو شده داخل شربت غلیظ بدترین خوراکی برای دندان ها هستند. زیرا آنها مملو از اسید و شکر به طور یکجا هستند که هر دو باعث خراب شدن دندان ها می شوند.

 

22.    نان تست

بیشتر مردم نان تست را برای صبحانه بسیار دوست دارند. اما گاز زدن نان تست های خیلی سفت و برشته ممکن است منجر به شکستن دندان بشود. بهتر است نان های نیمه تست را انتخاب کنید و کناره های سفت را نخورید تا دندان هایتان آسیب نبیند.


نقل از :برترین ها

کد: 3536 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ چهارشنبه ۳۰ اسفند بازدید: 7167 ساعت: 1:07 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 قیمت اقلام و خدمات در ماه رمضان و شب عید/ ضوابط فعالیت رستوران ها ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۱ اسفند
2 سه واریزی مهم که باید تا پایان سال منتظرشان باشیم ۱۴۰۲ چهارشنبه ۹ اسفند
3 میهمانی عید غدیر در تهران به طول ۱۰ کیلومتر ۱۴۰۲ سه شنبه ۶ تير
4 احتمال عبور خرید تضمینی گندم از 8.5 میلیون تن ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۹ خرداد
5 مدیر رادیو سلامت درگذشت/ مراسم تشییع فردا از مقابل مسجد بلال ۱۴۰۲ شنبه ۲۶ فروردين
6 روزه‌داران مصرف شیرینی را کاهش دهند/ زولبیا بامیه ممنوع!؟ ۱۴۰۲ شنبه ۱۲ فروردين
7 صادرات سیب و پرتقال در اسفندماه محدود شد ۱۴۰۱ يکشنبه ۷ اسفند
8 بخش خصوصی عهده‌دار تنظیم بازار شب عید شد ۱۴۰۱ شنبه ۳ دي
9 شروع پرداخت سود سنواتی سهامداران بازار سرمایه ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۴ ارديبهشت
10 کدام کشورها دوشنبه را عید سعید فطر اعلام کردند؟ ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۱ ارديبهشت
11 گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی/ گوشت ۴۱ درصد گران شد! ۱۴۰۰ جمعه ۶ اسفند


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  شیرینی ها را با دقت انتخاب کنید همه ما دوست داریم وزن متعادلی داشته باشیم. افراد ا...

  چه کنیم تا با مصرف سبزی ها دچار نفخ نشویم؟ یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: « ممکن است...

  شیرینی هایی که شما را زشت می کنند! اگر عاشق شیرینی هستید باید در خوردن آن بسیار دقت ک...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

قرص‌های لاغری واقعا معجزه می‌كنند؟ این روزها بیشترین معضل بسیاری از افراد مسئله چاقی است‌، بعضی از افراد ترجیح می‌دهند به جای تلاش برای بهتر زندگی‌كردن و از راه‌های منطقی به نتیجه رسیدن ره صد ساله را یك شبه طی كنند و هستند كسانی كه از این افراد به راحتی سوءاستفاده می‌كنند اما برای سود بیشتر آن‌ها اجازه ندهید تا از شما سوءاستفاده شود.
خطرات زیاده روی در مصرف این غذاهای خوب برخی از مواد غذایی ارزش غذایی بالایی دارند و برای سلامتی خوب هستند لذا توصیه به مصرف آنها می شود ولی همین مواد غذایی سالم وقتی به مقدار زیاد مصرف شوند برای بدن مناسب نیستند و سبب مشکلاتی می شوند.
6 توصیه تغذیه‌ای برای پیشگیری از سرطان سینه سرطان زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد. بیماری مهلکی است که باید تمام تلاشتان را برای پیشگیری از آن انجام دهید.
احتیاجات کالری زنان و مردان بر حسب وزن و میزان فعالیت بعضی از سازمان‌های علمی نیاز به انرژی غذایی را در افرادی که وزن و قد متوسطی دارند و فعالیت بدنی آن‌ها شدید نمی‌باشد برای زنان 2300 کالری و برای مردان 3200 کالری تعیین کرده‌اند.