ویژگی های سه اسکناس جدید کشور با حذف چهار صفر


پایگاه خبری لقمه: بر اساس اعلام بانک مرکزی سه اسکناس جدید، هزار تومانی، ۲ هزار تومانی و ۵ هزار تومانی امروز در بانک مرکزی رونمایی شد.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، سه اسکناس جدید، هزار تومانی، ۲ هزار تومانی و ۵ هزار تومانی امروز در بانک مرکزی رونمایی شد. این اسکناس‌ها دارای ظاهری متفاوت و ویژگی‌های امنیتی بالاتر در مقایسه با اسکناس‌های قدیمی است.

امیر شکری در حاشیه رونمایی از سه اسکناس جدید اظهار کرد: در راستای بازآرایی اسکناس‌های کشور، سه قطعه دیگر از اسکناس‌های کشور را که اسکناس‌های 1000 تومانی، 2 هزار تومانی و 5 هزارتومانی را با فرمت جدید امروز رونمایی می‌کنیم. با این رونمایی مجموع اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های کشور در فرمت جدید قرار می‌گیرند و واجد منافع آن خواهند بود. این اسکناس‌ها بعد از رونمایی فرآیند تولید انبوه را طی خواهند کرد و مطابق قانون در ماه‌های آینده فرآیند انتشار و و عرضه انجام خواهد شد.

وی افزود:‌ از نظر ارتباط با سایر قطعات اسکناس و ایران چک، یک تفاوت مهم که در این اسکناس‌ها و ایران‌چک ایجاد شده این است که کلیه این قطعات در اندازه‌های واحد عرضه می‌شود و تعدد و تکثری در اندازه‌ها نخواهد بود. همچنین فرمت‌ها، قالب‌ها و ساختارهایی که به کار رفته واحد خواهد بود. ضرایب امنیتی و المان‌های به کار رفته در هر کدام متفاوت خواهد بود و الگوی آن هم از سند اسکناس می‌آید که دو سال و نیم پیش به تصویب رسید و بعد از این کلیه اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های کشور بر اساس این سند به صورت منظم و منسجم توزیع خواهد شد.

رییس سازمان اسکناس و مسکوک با تاکید بر اینکه هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده گفت: عمر مفید اسکناس‌ها در کشور ما حدود 5 سال است. یعنی به هرحال این اسکناس‌ها طی بازه‌ای از دور خارج می‌شوند. بنابراین تهیه و توزیع این اسکناس‌ها فرآیند متدوال بانک مرکزی است که می‌تواند در قالب فرمت‌های جدید با قبلی باشد، لذا هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده بلکه این کار همواره انجام شده است.

وی در مورد دلایل این تغییرات خاطرنشان کرد: یکی از دلایل این کار، هم‌راستایی با پروژه حذف چهار صفر بوده که اگر به تصویب مجلس برسد، بخش زیادی از مسیری را که باید می‌پیمودیم را پیمودیم. هم انطباق ذهنی ایجاد شده و هم اسکناس‌ها مطابق با شرایط حذف چهار صفر طراحی شده‌اند. آمادگی این را خواهیم داشت که با واحدهای پولی جدید اسکناس‌ها و ایران‌چک‌ها را عرضه کنیم.

شکری در ادامه اضافه کرد: سعی کردیم در مجموع طراحی‌های اسکناس، ایران‌چک و مسکوک از المان‌های مذهب، فرهنگ و تاریخ استفاده کنیم. در اسکناس‌هایی که امروز رونمایی می‌شوند، پشت اسکنانس 5 هزار تومانی تصویر آرامگاه حافظ شیرازی، پشت اسکناس 2 هزار تومانی تصویر مقبره‌الشعرای تبریز و پشت اسکناس هزار تومانی تصویر آرامگاه شیخ‌الرییس، بوعلی سینا را درج کرده‌ایم. بنابرین در کنار تغییراتی که در حوزه شکلی و محتوایی در این اسکناس‌ها ایجاد شده، یک هدف‌گذاری خاص در زمینه حذف چهار صفر هم در نظر گرفته شده است.

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14223 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن بازدید: 89 ساعت: 12:55 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 انتقاد انجمن رسانه های تخصصی کشاورزی و صنایع غذایی کشور از سیاست های کلان وزارتخانه و وضع موجود کشاوری ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند
2 عوامل گرانی میوه چیست/اجاره بهای نجومی مغازه ها یا افزایش هزینه تولید و حمل و نقل ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند
3 جمیلی: برای اصلاح قانون اتاق بازرگانی تمام نظرات را بررسی خواهیم کرد ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۲ دي
4 آشنایی هرچه بیشتر جامعه فرانسه با فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي
5 علیرضا کدیور: زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۸ آبان
6 بالارفتن سهم تولیدکنندگان در فروش به شیوه استارتاپی ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان
7 دلایل تعطیلی بیست درصد از واحدهای تولیدی فعال در شهرک های صنعتی ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ آبان
8 لغو ممنوعیت نوسان گیری بر روند بازار تاثیر گذار نیست ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان
9 اهمیت دستور رئیس قوه قضائیه برای تسریع در تبدیل شرکت های تجاری ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
10 مدیرکل صید و صیادی شیلات ایران از بیمه شدن صیادان آزادشده از چنگال دزدان دریایی خبر داد ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۴ شهريور


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  7 فایده آب هندوانه آب هندوانه نه تنها یک نوشیدنی گوارا و مناسب برای ف...

  1۰ نکته ضروری بهداشتی برای تهیه غذای نذری یک کارشناس تغذیه ۱۰ نکته بهداشتی ضروری را برای حفظ...

  قلب خود را با رژیم های سالم زنده نگه دارید پایگاه خبری لقمه: بیماری های قلب به دسته های مختلف...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت