در شب نشینی یکم شهریور مطرح شد:
سامان گلریز: آشپزی نیاز به نیروهای متخصص دارد/ بگذارید بچه‌ها آشپزی یاد بگیرند


پایگاه خبری لقمه: گلریز گفت: در صنعت هتلداری و آشپزی نیاز به نیروهای تربیت شده متخصص داریم بنابراین می طلبد تا اگر بچه ها علاقه به آشپزی دارند خانواده ها اجازه دهند در مقاطع بالا در این رشته تحصیل کنند چون درآمد زیادی خواهد داشت و در ایران به این نیروها نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه،  نحوه نگاه کردن با دید کارآفرینی و تحلیل جایگاه آشپزی ایرانی، از مهم ترین موضوعات مطرح شده در شب نشینی یکم شهریور بود.

سامان گلریز کارشناس آشپزی ایران و از محققان این حوزه در زمینه بین المللی با حضور در برنامه گفتگومحور شب نشینی درباره گذران اوقات فراغتش گفت: آشپزی می بینم، کتاب در حوزه آشپزی می خوانم، فیلم و سریال می بینم. الان چیزی که به آن علاقه دارم و دوستش دارم و تحقیق جدی روی آن می کنم غذای خیابانی است که یک نمونه آن ایجاد باغ غذا در کنار باغ کتاب است.

 

فرهنگ غذاهای خیابانی در ایران و جهان

گلریز بیان کرد: برای خودش ستاد و تعاونی و بنیاد می خواهد که حراست و بهداشت آن باید مجزا و حرفه ای باشد و حتی پلیس خودش را برای امنیت غذا، سلامت آن و جلوگیری از گرانفروشی دارد. تایلند و ویتنام جزو کشورهای شاهکار در زمینه غذاهای خیابانی هستند.

وی افزود: در گذشته مک دونالد را در قاره آمریکا به عنوان غذای خیابانی می دیدند اما در گذشته در فرهنگ ما آن را نان و گوشت چرخ کرده و پیاز و جعفری می دانستند. بریان اصفهان یک نوع غذای خیابانی است.

کارشناس غذاهای ایرانی تصریح کرد: ایران غذاهای خیابانی زیادی دارد اما متمرکز نیست و تحقیقات و کار حرفه ای بر روی آن انجام نشده است. غذاهای هیجان انگیز گیاهی زیادی در کشور داریم؛ ایران به خاطر شرایط اقلیمی و نوع سبزیجات و مواد غذایی اش می تواند غذای خیابانی داشته باشد که در درجه اول بهبود دهنده اقتصاد است و همچنین به دولت، شهرداری و اقشار کم در آمد جامعه کمک می کند. همه افراد پول خرید مغازه را ندارند و نباید نخبگی شان در زمینه آشپزی از بین برود. چرخ دستی می آید که آدم ها را به رویای بچگی شان برساند. از کمک آشپزی و کارگری در زمینه آشپزی سکوی پرشی برای رسیدن به رویاها در زمینه آشپزی است.

گلریز درباره غذاهای دریانوردان در مناطق مختلف اظهار داشت: غذای تموشی برای جنوب ایران است که در حوزه خلیج فارس زیاد پخته می شود؛ در کهن ترین حالت پخت آن از خاک سرخی در جنوب ایران در جزیره هرمز سس درست می کنند و روی نان می مالند اما صبحانه ای برای دریانوردها است. در شمال ایران کته کباب غذای دریانوردها بوده است. صبحانه نقش مهمی را بازی می کند. در ژاپن سوشی که امروزه پیش غذای معروفی در کل دنیا است در اصل صبحانه ای برای دریانوردها محسوب می شده و بسیاری از ژاپنی های کهن آن را هنوز به عنوان صبحانه قبول دارند.

 

اقتصاد نقش مهمی را در غذا بازی می‌کند

وی گفت: اقتصاد نقش مهمی را در غذا بازی می کند. ما در این حوزه در ایران بسیار ضعیف هستیم و در صنعت هتلداری و آشپزی نیاز به نیروهای تربیت شده متخصص داریم. بنابراین می طلبد تا اگر بچه ها علاقه به آشپزی دارند خانواده ها اجازه دهند در مقاطع بالا در این رشته تحصیل کنند چون درآمد زیادی خواهد داشت و در ایران به این نیروها نیاز داریم.

این کارشناس آشپزی بیان کرد: مغازه های قدیمی در سوئیس بسیار وجود دارد مثل مغازه شکلات فروشی 120 ساله اما در ایران یک مغازه ساندویچ فروشی قدیمی 80 سال دارد اما تبدیل به مغازه های مدرن می شود و مدام تغییر کاربری می دهد. باید به مسائلی که به آینده و ریشه و قدمت حتی در زمینه یک مغازه کوچک توجه شود. نباید همه چیز را به روز تخریب کنیم بلکه باید اجازه دهیم اتفاقاتی که در یک زمان خاص افتاده اند ماندنی شوند. این تغییر کاربری های مغازه ها ثبات اقتصادی ندارند اما آن مغازه هایی که سال ها در حال فعالیت در یک صنف خاص بوده اند از ثبات اقتصادی بیشتری هم برخوردار هستند.

گلریز درباره میزان علاقه اش به فست فود ها ادامه داد: همه چیز را امتحان می کنم و فست فود هم می خورم. بعضی غذاها برای بچه ها تفریح است مثل شهربازی. باید حواسمان به این غذاهای تفریحی باشد برای بعضی مواقع خوب است اما اگر زیاد شود تبدیل به بیماری می شود. به عنوان یک انسان دلم فست فود می خواهد اما چهاربار در سال آن را امتحان می کنم. وقتی درباره یک قرمه سبزی با فرمول و شیمی و پشتوانه قدیمی صحبت می کنیم می توان به دفعات زیاد آن را خورد اما فست فودها را نه.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی ممکن است برخی از افراد که می خواسته اند انواع مختلفی غذای نذری بدهند، نتوانسته باشند از پس مخارج آن بر بیایند و به طور کلی آن را تعطیل کرده باشند؛ نباید هیچ وقت در منوی نذری پافشاری کرد و برنامه فرهنگی را به خاطر پول بهم زد. حتی اگر شده یک شربت آبلیمو بدهید اما برنامه خود را بهم نزنید تا جذابیت ها و احساس های و انرژی که برای خود ساخته اید تغییر نکند. خیلی از رستوران دارها پافشاری بر منوهای خود دارند و در این شرایط اقتصادی دوست دارند همان غذاهای قبلی را ارائه دهند که به دلیل افزایش قیمت مردم از آن ها خرید نمی کنند و ضربه اقتصادی زیادی می بینند در صورتی که با تغییراتی می توان حتی با وضعیت نابسامان اقتصادی هم به سوددهی در این زمینه رسید.

کارشناس آشپزی ایرانی افزود: وقتی کاری گروهی انجام می شود و همه می آیند که کاری گروهی را با لذت انجام دهند بر روی مزه غذا تاثیر می گذارد مثل غذایی که مادر عاشقانه برای فرزند می پزد. این خلوص نیت برای مردم انرژی دارد که جادویی است که غذاهای نذری را جذاب و خواستنی می کند.

 

آشپزی ایرانی نوعی طب است

گلریز تصریح کرد: آشپزی ایرانی طب است؛ تنها کشوری هستیم که آغاز کلام سردی و گرمی و سازش غذاها با یکدیگر را مطرح کردیم. محتویات یک شله زرد به طوری است که در عزاداری داده می شود چون زعفران و گلاب فرد را به شادابی می رساند و از غم کم می کند. چون باقالی سرد است و شوید گرم است به باقالی پلو شوید اضافه می شود. چیزی که ما را در این سطح از آشپزی نگه داشته است این است که مدتی نتوانسته ایم توریست داشته باشیم و مورد دوم این است که ریسک پذیری ما برای امتحان غذاهای جدید کم شده است. هر کس در ایران رستوران جذاب و جدیدی بزند دیگر رقبا را کنار خواهد زد. بسیاری از افراد جویای کار در خارج از کشور به دنبال کشف موفقیت رستوران های هندی و.. باشند و آن را بر روی غذاهای ایرانی پیاده کنند.

وی ادامه داد:  قطاری را فرض کنید که اگر از آن جا بمانید نمی توانید به آن برسید و دیگران فرهنگ وایده های خود را پیاده کرده اند. ما در این زمینه خیلی جا مانده ایم. نتوانسته ایم با این قدمت فراوان برای کشور خود از طریق غذاها نمادسازی کنیم. ایران کشور عمیق و هیجان انگیزی برای غذا است اما ناشناخته مانده است مثل توریست. می توانیم پارک های ملی را به قطب درآمدزایی تبدیل کنیم. باید به این سمت از اقتصاد برویم و اگر نرویم میلیون ها آدم بیکار و گرسنه خواهند ماند. 

کارشناس غذاهای ایرانی در پایان بیان کرد: در اروپا و کانادا جشنواره های غذا مانند کاروان های کوچک برگزار می شود که می طلبد تا ایرانیان مقیم خارج در این جشنواره ها به عنوان نمایندگان ایران حضور یابند.

در ادامه، حسین مرادی کارآفرین برجسته ایرانی با حضور در برنامه گفت و گو محور شب نشینی که هر شب از شبکه جام جم بر روی آنتن تلویزیون می رود ضمن تبریک روز پزشک و قدردانی از زحمات پزشکان در روزهای کرونایی گفت: در زمینه اقتصادی از لحاظ تحریم فشار زیادی به ایران وارد شد اما عدم تعادل به وجود آمده فرصت و موقعیت خوبی برای صادرات بود. ما تریبون نداریم که ظرفیت های خود را بیان کنیم.

مرادی بیان کرد: نفت را ناگزیریم به هر روش بفروشیم اما بعد از نفت چیزی که اهمیت دارد و می توان از آن به عنوان صنعت درآمدزا برای ایران یاد کرد صادرات تکنولوژی است؛ نابغه های زیادی در کشور داریم که می توانیم علم آن ها را برای صادرات تکنولوژی، ایجاد اشتغالزایی، صاحب صنعت شدن و ایجاد درآمدهای دیجیتالی مهم مورد استفاده قرار دهیم.

وی تصریح کرد: همه مردم حتی ایرانیان مقیم خارج برای بودن ایران مسئولیت اجتماعی دارند؛ روزی جنگ بود همه دینشان را با شهادت ادا می کردند همه ما دین به کشور داریم و باید آن را ادا کنیم. در مدت اخیر شاهد مهاجرت عجیب نخبه ها هستیم. که این موضوع برای کشور امر خوشایندی نیست.

این کارآفرین ایرانی افزود: وقتی عینک کارآفرینی را بزنیم میبینیم در کنار همه مشکلات، فرصتی برای توانمند شدن وجود دارد که در آن فرصت تمرین می کنیم و وقتی شرایط بهتر شود ورزیده شده ایم و اتفاقات بهتری برای ما می افتد. ما داریم در لبه مرز تکنولوژی کار می کنیم مثل حوزه بلاکچین. ارزشمند ترین دارایی ما در ایران نفت نیست بلکه نبوغ جوانان است. در حال حاضر نسل نابغه تکنولوژی ما در قید و بندهایی مثل شیوه لباس فرم پوشیدن و یا ساعت کاری نیستند و فقط به دنبال کار و فعالیت هستند که این موضوع ظرفیت بسیار قابل تحسینی است و باید از آن به درستی استفاده کرد.

گفتنی است برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. 

اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

 

خبرنگار: آزاده فضلی

 

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14411 تاریخ نشر: ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور بازدید: 1543 ساعت: 12:20 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 راه‌اندازی سامانه «مردم‌دار» برای اعلام تخلفات کیفی کالاها ۱۴۰۲ چهارشنبه ۸ آذر
2 ثبت سفارش چای سامانه ای شد ۱۴۰۲ شنبه ۱۵ مهر
3 سامانه یکپارچه خودرو حذف شد/ فروش خودرو از ۸ مهر ۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
4 ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در سال گذشته ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۹ تير
5 کاهش قیمت تخم مرغ در اثر گرما و داغ بودن قیمت گوشت ۱۴۰۲ دوشنبه ۵ تير
6 ضرورت تعیین تکلیف کارتخوان‌ها با گردش میلیاردی بدون پرونده مالیاتی ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۹ خرداد
7 پیرهادی: مصوبه ساماندهی تعطیلات رسمی کشور اشکال قانونی ندارد ۱۴۰۲ يکشنبه ۲۸ خرداد
8 بخشنامه جدید بانک مرکزی برای رفع سوءاثر چک ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۴ خرداد
9 غذاهایی که در حال انقراض هستند/ بی توجهی به برندسازی غذای ایرانی ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۵ ارديبهشت
10 ۸ شرکت پخش دارو پلمب شد ۱۴۰۲ شنبه ۲۳ ارديبهشت
11 آخرین مهلت ثبت‌نام محصولات باغی در سامانه سماک فرداست ۱۴۰۲ شنبه ۱۹ فروردين


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  معرفی یک رژیم غذایی ضدسرطان چه شما سابقه‌ای از سرطان در میان اعضای خانواده‌تان...

  مصرف نمک در پخت نان صدای وزارت بهداشت را هم درآورد/خطر ابتلا به دیابت با مصرف نمک زیاد پایگاه خبری لقمه: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وز...

  نکات مهم در رژیم درمانی بیماران سلیاکی پایگاه خبری لقمه: با رعایت رژیم غذایی فاقد گلوتن ع...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت