مراغه میزبان مجمع گفتمان «شهروند آگاه؛ شهروند مسئولیت پذیر» شد


پایگاه خبری لقمه: مجمع سلامت شهرستان مراغه با گفتمان «شهروند آگاه؛ شهروند مسئولیت پذیر» برگزار شد.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، مجمع سلامت شهرستان نمادی از مشارکت جامعه مدنی و مردم با نهادهای دولتی و حاکمیتی در راستای ارتقا و بهبود سلامت است. با توجه به اهمیت بهبود سواد سلامت در کنترل و پیشگیری از بیماریها، آسیب ها و مرگ میر، گفتمان غالب این مجمع «شهروند آگاه ؛ شهروند مسئولیت پذیر» تعیین شد. تعداد شش کارگروه پیشتر جهت طراحی برنامه های ارتقای سواد سلامت ذیل مجمع سلامت شهرستان تشکیل گردیده بود و مسئولان هر یک از کارگروه ها در این مجمع به تشریح برنامه های خود که در سال 1402 در دستور کار قرار خواهند داد، پرداختند.

نماینده مردم شریف آذربایجانشرقی در مجلس خبرگان و امام جمعه شهرستان مراغه آیت الله محمد تقی پورمحمدی ضمن حضور در مجمع از مسئولان و اعضای کارگروه ها جهت تدوین برنامه های عملیاتی قدردانی نمودند و بر اهمیت مبحث پیشگیری نسبت به درمان تاکید داشتند. وی عنوان نمودند که سلامتی از نعمات ارزشمند الهی است که به بندگان عطا گردیده و در آموزه های دین مبین اسلام نیز در خصوص خودمراقبتی و اهمیت رعایت نکات بهداشتی جهت اجتناب از بیماریها و آسیب ها بسیار توجه شده است.
 
 
گفتنی است که این مجمع سلامت با ریاست دکتر داود اسدیان معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویزه مراغه برگزار شد. اسدیان در این نشست تاکید کرد که آسیب های اجتماعی و فرهنگی می بایست در راستای حفظ و توسعه سلامت جامعه احصا و شناسایی گردد.  همچنین بر لزوم اتخاذ نگاه راهبردی در اجرای برنامه های سلامت و ایمنی تاکید نمودند.
 
 
دکتر الهویردی ارجمند ریاست دانشکده علوم پزشکی مراغه به عنوان دبیر مجمع سلامت شهرستان، مجمع را نماد مسئولیت پذیری اجتماعی مردم و نهادهای دولتی عنوان کردند. ارجمند افزود دانشکده علوم پزشکی مراغه در توسعه کمی و کیفی خدمات بهداشتی و درمانی اهتمام ویژه دارد اما در کنار آن، رفتار و سبک زندگی مردم و خودمراقبتی ایشان جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و اسیبها نیز در بهبود شاخص های سلامت شهرستان بسیار مهم است.
 
دکتر صدیقه صلواتی عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی مراغه و دبیر برنامه شهر سالم و ایمن این شهر عنوان نمودند که برنامه ریزی جهت نحوه برگزاری مجمع سلامت شهرستان، تعیین گفتمان غالب مجمع، تعیین ساختار و کارگروه های شش گانه ذیل مجمع و تدوین برنامه های عملیاتی هر کارگروه با مشارکت مستقیم جامعه مدنی از جمله نمایندگان سازمان های مردم نهاد، تشکل های صنفی و ... انجام گرفت فلذا این مجمع تمرینی عملی برای ورود جامعه مدنی و عموم مردم به چرخه سیاستگذاری سلامت است.
 
وی افزود گفتمان غالب مجمع سلامت شهرستان با توافق نمایندگانی از جامعه مدنی و ارگانهای دولتی که به عنوان اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت و شورای پیامگزاران سلامت در کنار دانشکده علوم پزشکی هستند؛   «شهروند آگاه؛ شهروند مسئولیت پذیر» تعیین گردید. اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت و شورای پیامگزاران سلامت بر لزوم ارتقای سواد سلامت شهروندان و توانمندسازی ایشان در خودمراقبتی و پیشگیری از آسیب، بیماری و مرگ و میر توافق دارند و همچنین بر اساس شواهد علمی معتقدند که با ارتقای سواد سلامت مردم شریف شهرستان؛ مسئولیت پذیری و پاسخگویی مردم، مسئولان، سیاستگذاران و تصمیم گیران شهرستان، در قبال سلامت تقویت خواهد شد.
 
صلواتی گفت برنامه های عملیاتی مجمع سلامت شهرستان ذیل برنامه راهبردی شهر سالم و ایمن مراغه تدوین گردیده است و این برنامه های عملیاتی در سال 1402 با مشارکت سازمان ها و تشکلهای مردم نهاد، تشکلهای صنفی، دبیران کانون های سلامت محلات، و برخی ارگانها و نهادهای حاکمیتی و با مشاوره تخصصی دبیرخانه برنامه شهر سالم و ایمن مراغه اجرایی خواهد شد.

صلواتی همچنین افزود در راستای پیاده سازی حکمرانی خوب برای سلامت در سطح کهن جهانشهر مراغه؛ با مشارکت مردم و نهادهای دولتی و حاکمیتی همت خواهیم نمود تا پایه های اساسی حکمرانی خوب برای سلامت را که شامل مشارکت مردمی، استفاده از شواهد، شفافیت، مسئولیت پذیری و پاسخگویی است؛ ایجاد و تحکیم نماییم. 

 

خبرنگار: آزاده فضلی

بازگشت به صفحه نخست
کد: 15147 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۴ اسفند بازدید: 287 ساعت: 7:54 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبرنظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  داروهای لاغری تنها با تجویز پزشک مصرف شود رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهش...

  تاثیر ویتامین D بر فشارخون نتایج یک مطالعه جدید تایید کرد که کمبود ویتامین D‌...

  یک نکته تغذیه‌ای دخترانه برای سلامت جنسی پژوهش های محققان انگلیسی نشان می دهد دخترانی که در...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

بلاهایی که سر میوه ها آورده ایم/ موزهای هسته دار، پرتقال های بی هسته! میوه های نوبر این روزها به خاطر قیمت بالایشان سر و صدا به پا کرده اند، اما شاید بد نباشد که بدانید این نوبرهای زودرس، نه تنها برای اقتصاد خانواده تهدید به حساب می آیند، بلکه ممکن است سلامت خانواده شما را هم تهدید کنند!
بهترین صبحانه های زمستانی یك متخصص تغذیه با تاكید بر لزوم مصرف صبحانه، گفت: پس از صرف یك صبحانه كامل، میان وعده‌هایی مانند میوه یا شیر، نیاز كودكان را در زنگ‌های تفریح به بهترین نحو برطرف می‌كند.
چگونه در رژیم گرفتن شکست نخورید؟ رژیم‌هایی که کالری اندکی دارند، در کوتاه مدت باعث کاهش وزن می‌شوند؛ ولی، در طولانی مدت حفظ آن‌ها مشکل است.
7 ترفند برای جنگ با هله‌هوله ها در یکی از آخرین توضیحات ارائه‌شده در مجله نیویورک‌تایمز درباره علم خارق‌العاده اعتیاد به هله‌هوله‌ها یا همان خوراکی‌های ناسالم واقعیت قدرت بالای این موادغذایی برای برانگیختن اشتهای افراد حتی به عنوان یک واکنش فیزیولوژیکی انکار نشده و البته در عین حال این موضوع هم عنوان شده که این اتفاق در پی یک استراتژی مشخص از سوی کارخانه‌های تولید این نوع مواد خوراکی در حال بسط و گسترش است...