انقلاب علیه رژیم‌ های غذایی!


بعضی افراد برای اینكه خیلی سریع و در مدت زمان كوتاهی لاغر شوند، به رژیم‌های لاغری غیرعلمی و نامتعادلی رو می‌آورند كه هر چند باعث كاهش وزن زیاد در مدت زمان كوتاه می‌شوند، ولی صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت بدن وارد می‌كنند. اما بعضی از عوارض هستند كه در هر رژیمی وجود دارند چون شخص تحت رژیم كمتر از نیاز بدن خود غذا می‌خورد، بنابراین بدن از دریافت بعضی از نیازهای ضروری خود در طول رژیم محروم می‌شود.

به گزارش لقمه البته همه این عوارض تاحدود زیادی با توصیه‌هایی كه پزشكتان در طول رژیم خواهد داشت، پیش نمی‌آید اما بعضی خواه ناخواه دامنگیر شما خواهد شد و راه‌های برخورد با این عوارض می‌تواند راه سخت لاغری را كمی هموارتر كند.

وقتی موها شروع به ریختن می‌كنند

معمولا ریزش مو یك ماه پس از شروع برنامه رژیم لاغری شروع می‌شود كه علت آن كاهش ویتامین‌ها در بدن است. البته خوشبختانه ریزش مو موقتی و برگشت‌پذیر است و با مصرف ویتامین‌های توصیه شده كم می‌شود و بعد از اتمام رژیم كاملا از بین می‌رود ولی بهتر است كسانی كه قبل از شروع رژیم دچار ریزش مو بودند با مشورت پزشك از همان ابتدای رژیم شروع به خوردن ویتامین كنند.

ورزش و سبزیجات فراموش نشود

یكی دیگر از مشكلات رایج رژیم‌های لاغری یبوست است كه خوشبختانه به راحتی حل می‌شود و با انجام ورزش‌های مناسب (تحرك)، مصرف سبزیجات و میوه‌های ملین مثل: انجیر، آلوچه، آلو بخارایی و زردآلو، مصرف غذاهای فیبردار مثل نان سبوس‌دار، كاهو، كلم و... مصرف صبحگاهی آب، دوری از استرس و... تا حد زیادی از بین می‌رود، البته درصورت لزوم هم با مشورت پزشك می‌توانید از پودر گیاهی پسیلیوم و قرص سیلاكس استفاده كرده ولی حواستان باشد كه از مصرف سایر مسهل‌ها خودداری كنید. یك قاشق از پودر را داخل یك لیوان آب مخلوط و میل كنید. مصرف مایعات بیشتر زمانی كه از پسیلیوم استفاده می‌كنید كمك‌كننده است.

راه چاره هویج است

اگر در طول روز احساس ضعف كردید ممكن است قند خونتان پایین آمده ‌باشد، این مشكل با خوردن هویج (نه آب هویج) برطرف می‌شود. هویج از غذاهای آزاد است كه چون كالری كمی دارد در روند رژیم شما اختلالی به‌وجود نمی‌آورد پس می‌توانید از صبح تا شب هر موقع كه احساس گرسنگی كردید، با یك هویج مشكل خود را حل كنید.

اما گاهی هم به دلیل افت فشار ممكن است دچار سرگیجه شوید، در این مواقع چاره كار نوشیدن آب صبحگاهی است، در ضمن اگر مشكل فشار خون نداشته ‌باشید می‌توانید از مقادیر متعارف نمك در رژیم‌های خود استفاده كنید.

با ناسازگاری‌های معده چه كنید؟

به‌دلیل تغییر عادات غذایی ممكن است معده شما نیز ناسازگاری‌هایی از خود نشان دهد. در این مواقع برای كاهش ناراحتی معده كارهای زیر می‌تواند كمك‌كننده باشد:1- غذاهای توصیه شده را در 5 نوبت میل كنید. 2- آهسته غذا بخورید و آن ‌را خوب بجوید. 3- آرامش در زمان غذا خوردن بسیار اهمیت دارد.4- از خوردن غذاهای سنگین و پرچرب خودداری كنید. 5-بعد از غذا كمی استراحت كنید. 6- قهوه، چای پررنگ، میوه‌های خام، سبزی، ترب، خیار، ادویه و ترشی‌ها می‌تواند باعث تحریك معده شود، از مصرف بیش از حد این مواد خودداری كنید. 7- درصورت احساس درد می‌توانید با مشورت پزشك از داروهای آنتی اسید استفاده كنید.

با رژیم مناسب سردرد نخواهید داشت

اگر برای كاهش وزن به متخصص تغذیه مراجعه كنید با رژیم غذایی كاملی كه به شما می‌دهد همه نیازهای بدن تامین می‌شود، بنابراین در رژیم غذایی سردرد نخواهید داشت ولی از آنجا كه عده‌ای از افراد قبل از شروع رژیم مبتلا به این سردردها بوده‌اند چه بسا با شروع رژیم ممكن است سردردشان افزایش پیدا كند. این افراد لازم است از خاصیت بسیار خوب هویج استفاده كرده و با خوردن هرچه بیشتر هویج این مشكل را از بین ببرند. افرادی كه این نوع سردرد دارند باید رژیم‌های طولانی‌تری داشته باشند.

هنگام آشپزی شكم را كوچك كنید!

هنگام رژیم‌های كاهش وزن همه بدن لاغر می‌شود و لاغری اعضا با هم متفاوت است. مثلا شكم بسیار بیشتر از صورت لاغر می‌شود و مقدار كم لاغری در صورت، ممكن است ملموس بوده و برای شكم هم سبب ایجاد چین و چروك شود پس چه كار باید كرد؟اگر تصمیم دارید وزن زیادی كم كنید، توصیه می‌كنیم در مدت رژیم هر روز سه یا چهار بار شكم خود را كاملا به طرف داخل كشیده و آن‌را به‌مدت 5تا8 دقیقه به همان حال نگه داشته و به كار خود ادامه دهید و به آرامی تنفس كنید. البته به یاد داشته باشید این كار را نباید در حالت درازكش انجام دهید بلكه انجام آن موقع پیاده‌روی یا ایستادن یا انجام كارهای روزمره موثر است. خانم‌ها می‌توانند این كار را هنگام آشپزی یا ظرف شستن یا... انجام دهند.

رژیم‌های غذایی پوست را كدر می‌كند؟

برای سلامت پوست به ویتامین‌های A،وE و C و املاحی مثل آهن و روی نیاز است. اگر رژیم سنگین باشد، فرد دچار سوءتغذیه می‌شود. از جمله این عوارض كاهش ویتامین E است كه باعث تیرگی پوست می‌شود، زیرا ویتامین E یك آنتی‌اكسیدان است، بر اثر تابش نور آفتاب بر پوست اكسیدان زیادی در پوست ایجاد می‌شود كه این اكسیدان‌ها باعث تخریب سلولی و التهاب می‌شوند.

ویتامین C و E به‌عنوان آنتی‌اكسیدان این مواد اكسیدانی را خنثی می‌كنند و اگر این التهاب پوست ادامه پیدا كند تیرگی‌های بعد از التهاب در پوست ایجاد می‌شود و پوست را تیره می‌كند. خود چربی پوست به آن قوام می‌دهد و در نتیجه پوست زیباتر به‌نظر خواهد رسید اما به‌طور مشخص كم شدن چربی باعث كدری پوست نمی‌شود، این كدری به‌صورت ثانویه به‌وجود می‌آید. در رژیم‌های غذایی عناصری در بدن كم شده كه وجود این عناصر باعث خون‌رسانی بهتر می‌شود و در نتیجه كمبود این عناصر منجر به خشكی پوست می‌شود و پوست خشك كدرتر به ‌نظر می‌رسد. در این حالت می‌توانید از كرم‌های ترتینوئین و اسید میوه استفاده كرده تا دوباره پوستی شفاف پیدا كنید.

در دوران كاهش وزن چه كرم‌هایی استفاده كنید؟

بهتر است در دوران كاهش وزن و رژیم از كرم‌های سفت‌كننده پوست و لایه‌بردارها، كرم‌های اسیدهای میوه و كرم‌های ترتینوئین استفاده كنید، این محصولات می‌توانند تا حد زیادی مشكل افتادگی پوست را كمتر كنند و در نتیجه فرد در دوران رژیم از آسیب‌های پوستی تا حدی در امان باشد. همچنین باعث می‌شوند روی پوست فرد چروك‌های كمتری ایجاد شده و پوست شفافیت و زیبایی خود را در این دوران از دست ندهد.

چه كسانی با رژیم، صورتشان چروك می‌شود؟

هر نوع كاهش سریع وزن در بالای 30 سالگی باعث ایجاد چروك در پوست صورت می‌شود. اما اگر این كاهش وزن طبق برنامه رژیمی دقیق و همراه با مصرف غذاهای پرچرب و به خصوص روغن زیتون باشد، پوست حالت خود را حفظ می‌كند. با این حال چروك‌های ظاهر شده به مرور زمان كاهش می‌یابند. به افرادی كه رژیم غذایی برای كاهش وزن می‌گیرند توصیه می‌شود با خوردن روغن زیتون و ماساژ دادن پوست با آن مانع چروك خوردن پوست خود شوند البته می‌توان از انواع كرم‌ها و ژل‌های موجود در بازار نیز برای این منظور استفاده كرد.

عوارض رژیم‌ لاغری بازگشت‌پذیرند؟

بالای 95 درصد عوارض ناشی از رژیم‌ها بازگشت‌پذیرند، مگر اینكه رژیم خیلی سفت و سخت باشد كه در این حالت ممكن است بعضی‌ از این عوارض برنگردد.رژیم‌های غذایی اگر كنترل نشده باشند و زیرنظر یك پزشك تغذیه تجویز نشوند، عوارضی مانند چروك‌های پوستی، افتادگی گونه‌ها، ریزش مو و شوره سر را به‌دنبال خواهند داشت. برای كاهش وزن همیشه باید ورزش را به‌عنوان بهترین راهكار درنظر گرفت.


نقل از :برترین ها

کد: 2636 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ سه شنبه ۵ دي بازدید: 2921 ساعت: 5:21 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 رژیم لاغری «پالئو» نگیرید ۱۳۹۸ جمعه ۱۱ مرداد
2 بدون رژیم غذایی لاغر شوید ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ مرداد
3 راه حلی برای مبارزه با چاقی و بیماری قلبی ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير
4 اثر رژیم غذایی مدیترانه ای در کاهش چاقی و بیماری کبدی ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت
5 تغذیه در پیاده‌ روی اربعین ۱۳۹۷ يکشنبه ۶ آبان
6 حفاظت از ریه ها با میوه و سبزیجات تیره رنگ ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
7 آیا پاستا به کاهش وزن کمک می کند؟ ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۱ فروردين
8 میوه های با کمترین و بیشترین محتوای قند را بشناسید ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند
9 زمان آلودگی هوا با این موادغذایی بدنتان را سم زدایی کنید ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۹ بهمن
10 تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر افزایش باروری زنان ۱۳۹۶ شنبه ۱۴ بهمن
11 آیا اختلال در عملکرد کلیه منجر به دیابت می شود؟ ۱۳۹۶ شنبه ۱۶ دي


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  آسیب به معده با تغذیه نامناسب لذت غذا خوردن را متوجه نمی‌‌‌شویم؛ چون در بدترین ش...

  تربچه بخورید تا پوستی صاف و درخشان داشته باشید مصرف منظم سبزیجات علاوه بر سلامتی بدن و نشاط و تند...

  افزایش میل جنسی به روش های سنتی مهارت های زندگی یکی از کارهای مهمی است که هر فردی ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت