حاکمیت واسطه‌ها در بازار کشاورزی به دلیل نبود برنامه‌ریزی است


یک کارشناس کشاورزی نبود یک جایگاه خاص مدنی در بازاررسانی محصولات کشاورزی را منجر به نقش‌آفرینی واسطه‌ها در بازار کشاورزی دانست که باعث ایجاد شکاف بین تولید‌کننده و مصرف‌کننده شده است.

به گزارش لقمه، کریم سلیمانی، رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار کرد: دلالی و واسطه‌گری اصلی‌ترین نقش را در فرآیند بازاررسانی محصولات کشاورزی ایران ایفا می‌کند که این سیستم به ضرر مولد و مصرف‌کننده است.

وی نبود برنامه‌ریزی را دلیل اصلی حاکمیت واسطه‌ها در بازار کشاورزی دانست و افزود: به دلیل نبود یک جایگاه خاص مدنی، محصولات تولیدکنندگان با قیمت پایین خریداری و با قیمت گزافی به دست مشتری نهایی می‌رسد که نبود حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باعث شکاف بین این دو بخش شده است البته مشکل بازاررسانی محصولات، یک شبه برطرف نمی‌شود اما می‌توان با برنامه‌ریزی درازمدت آن را حل کرد.

این کارشناس کشاورزی با اشاره به فرآیند بازاررسانی محصولات کشاورزی در کشورهای پیشرفته اظهار کرد: این کشورها با حمایت از محصولات استراتژیک و پرداخت یارانه به کشاورزان دست واسطه‌ها و سودجویان را کوتاه می‌کنند؛ به این صورت که دولت به ازای سطح زیر کشت، به کشاورزان یارانه و تسهیلات می‌دهند.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشاورزان ایرانی برای تامین منابع مالی خود به سلف‌خرها رو می‌آورند که سلف‌خرها کل محصول را برداشت می‌کنند و سود بسیار اندکی به کشاورزان می‌دهند. این مساله باعث کاهش انگیزه بخصوص در بین جوانان روستایی و نهایتا مهاجرت آنها به شهرها و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی می‌شود؛ موضوعی که به شدت در حال افزایش است.

وی با تاکید بر اینکه دولت قبل از فراگیر شدن تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی باید برای حمایت از کشاورزان چاره‌ای بیندیشد، ابراز امیدواری کرد این حمایت زودتر صورت بگیرد و نوشدارو بعد از مرگ سهراب نشود.

این کارشناس کشاورزی اظهار کرد: امنیت غذایی کشور، امنیت پزشکی، بهداشتی و حتی امنیت ملی را به دنبال دارد و اگر هزینه‌های بهداشتی و درمانی ناشی از سوء تغذیه و مصرف محصولات غیربهداشتی را برآورد کنیم به اهمیت امنیت غذایی و تولیدات کشاورزی بیشتر پی می‌بریم. امنیت و سلامت غذایی باید از پایه تضمین شود.

سلیمانی تجربه ایجاد بورس را به دلیل نبود ساختارهای تولید و کشاورزی پایدار ناموفق دانست و گفت: برای تشکیل بورس کشاورزی ابتدا باید ساختار و تشکیلات قوی در تولید، توزیع و بازاریابی بخش کشاورزی ایجاد کرد. اگر ساختارهای تولید میسر نشود هیچ ضمانتی برای موفقیت بورس کشاورزی نیست.

وی اظهار کرد: سیستم ساختار تولید محصولات کشاورزی در کشور‌های پیشرفته قابل مقایسه با ایران نیست زیرا در آن کشور‌ها تولید براساس یکپارچه‌سازی، مکانیزایسیون، استفاده از فناوری، علوم روز و محاسبه هزینه و درآمد صورت می‌گیرد اما در کشور ما به دلیل کشاورزی سنتی، هدررفت آب، مکانیزه نبودن و ... تولید سودده نیست و متعاقب آن فرآیند بازاررسانی نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

این کارشناس کشاورزی به نقش تشکل‌ها و اتحادیه‌های روستایی و کشاورزی اشاره کرد و افزود: این تشکل‌ها می‌توانند کمک زیادی به امر بازاررسانی کنند و با حمایت دولت در قالب سیاست، کشاورزی سنتی را به سمت کشاورزی مدرن پیش ببرند.

سلیمانی تصریح کرد: انجمن‌ها اگر بتوانند رابطی بین دولت و کشاورزان باشند اثربخشی خوبی را خواهند داشت و می‌توانند امین دولت و کشاورزان در فرآیند بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی باشند.بازگشت به صفحه نخست


نقل از :ایسنا

کد: 5487 تاریخ نشر: ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ آبان بازدید: 1413 ساعت: 5:38 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 کارشناسان طب سنتی مشاوره رایگان تغذیه ارائه می دهند ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
2 در سایه حمایت های دولت، برنجکاران با اطمینان خاطر بیشتری به تولید می پردازند ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۳ آذر
3 ترکیبی موثرتر از شربت های ضدسرفه برای کودکان ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۳ آذر
4 نکات مهم در ارسال مواد غذایی به مناطق بحرانی زلزله‌زده ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
5 آیا نظارت کافی‌ بر سلامت موادغذایی‌ هست؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ آبان
6 جلسه معاونین رئیس جمهور به صرف آبگوشت ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ آبان
7 آرد کدام نان میتواند با "آهن و اسیدفولیک" غنی شود؟ ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ آبان
8 نشانگرهای تغذیه‌ای، راهنمای انتخاب سالم‌ترین محصولات غذایی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۲ مهر
9 روش‌های‌ درمان و پیشگیری از کبد چرب ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۲ مهر
10 عادت هایی که عمرمان را طولانی می کنند ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۱ مهر
11 مصرف بیش از حد این غذاها برای جنین مضر است ۱۳۹۶ دوشنبه ۳ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  رژیم غذایی سالم چقدر هزینه دارد؟ صرفه‌جویی یکی از آن عادت‌های پسندیده‌ای است که حتی...

  30 دقیقه ورزش در روز برای کاهش وزن کافی است تحقیقات جدید نشان داد که 30 دقیقه ورزش در روز برای...

  یائسه شدن زنان جوان و عقیم شدن مردان در اثر مصرف مکمل های بدنسازی رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با هش...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

آیا مولتی‌‌ویتامین‌ها چاق می‌کنند؟ مولتی‌ویتامین‌ها باعث افزایش وزن نمی‌شوند. در حقیقت مصرف مولتی‌ویتامین در افراد دچار اضافه‌وزن باعث کاهش وزن هم می‌شود.
خوشمزه‌ترین‌ افطاری‌های ماه رمضان در پایتخت مشهور است که در تهران قدیم، روشنایی معابر تنها تا2 ساعت پس از غروب آفتاب ادامه داشت اما به میمنت از راه رسیدن ماه رمضان نه تنها عبور و مرور بعد از غروب آفتاب قطع نمی‌شد بلكه تا طلوع آفتاب ادامه داشت.
آبمیوه های صنعتی خوب و بد دارند؟ روزگاری نوشیدن آب‌ پرتقال، انار یا آب ‌سیب مختص فصول سرد سال بود، اما حالا اگر در تابستان هوس نوشیدن این نوع آبمیوه‌ها به سرمان بزند، فورا از فروشگاه یا مغازه‌ای آن را می‌خریم و گاهی آنقدر مزه‌اش برایمان دلچسب و خنکی‌اش گوارا می‌شود که چند بار در روز برای رفع عطش و خستگی از آن استفاده می‌کنیم، اما آیا واقعا آبمیوه‌های صنعتی آبمیوه‌اند؟
گوشت کبابی خوشمزه است اما... واقعیت این است كه اكثریت مردم جامعه از اینكه شیوه پخت غذای آنها روی ارزش و سلامت غذایی كه پخته‌اند تاثیر مستقیم و بسیار مهمی دارد، ناآگاهند.