فیبر موجود در گیاهان می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد


پایگاه خبری لقمه: فیبر موجود در مواد غذایی گیاهی می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد. کمک به خلاص شدن از شر استروژن اضافی در بدن یکی از روش هایی که این کار را انجام می دهد.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، چرا مصرف گوشت یک عامل خطر آفرین برای دیابت محسوب می شود؟ چرا با کاهش مصرف گوشت به نظر می رسد نرخ ابتلا به دیابت روند تدریجی کاهش را دنبال می کند؟ شاید به جای پرهیز از مصرف گوشت، افزایش مصرف گیاهان و ویژگی های محافظتی موجود در آنها در این زمینه موثر باشد. رادیکال های آزاد می توانند یکی از مهم‌ترین محرک ها برای مقاومت به انسولین باشند، و آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی گیاهی می توانند به مقابله با آنها کمک کنند.
 
به گزارش "کر2"، با دنبال کردن یک رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی گیاهی، آنزیم های آنتی اکسیدانی در فرد افزایش می یابند. از این رو، نه تنها گیاهان آنتی اکسیدان ها را در اختیار بدن قرار می دهند، بلکه دیوارهای دفاعی آنتی اکسیدانی را نیز تقویت می کند.
 
مواد مغذی گیاهی موجود در غذاهای گیاهی می توانند به پایین آوردن شیوع بیماری مزمن از طریق فعالیت به عنوان عوامل آنتی اکسیدانی و ضد سرطان و پایین آوردن کلسترول و قند خون کمک می کنند. برخی مواد مغذی گیاهی حتی می توانند چربی سوز باشند که توانایی تسریع از بین بردن چربی در کبد و اندام های دیگر را دارند و با موج التهابی که به طور مستقیم توسط غذاهای حاوی چربی اشباع شده شکل می گیرد، مقابله می کنند. چربی در جریان خون - چه از چربی داخل بدن ناشی شود و چه مصرف چربی - نه تنها مقاومت به انسولین را موجب می شود، بلکه یک التهاب درجه پایین تولید می کند که می تواند به بیماری قلبی و بیماری کبد چرب غیر الکلی منجر شود.
 
همچنین، فیبر موجود در مواد غذایی گیاهی می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد. کمک به خلاص شدن از شر استروژن اضافی در بدن یکی از روش هایی که این کار را انجام می دهد. شواهد قوی برای نقش مستقیم استروژن در ابتلا به دیابت وجود دارند و نشان داده شده است که برخی باکتری های روده می توانند در روده بزرگ استروژن تولید کنند. رژیم های غذایی سرشار از چربی و فیبر کم فعالیت متابولیک این باکتری های تولیدکننده استروژن را تحریک می کند. این مشکلی برای مردان نیز محسوب می شود. چاقی با سطوح پایین تستوسترون و افزایش استروژن که نه تنها توسط سلول های چربی بلکه برخی از باکتری های روده تولید شده اند، مرتبط است. باکتری های روده می توانند این دیابت‌زاها را از چربی که مصرف می کنیم، تولید کنند. با مصرف مقدار فراوان فیبر می توانید به خروج این استروژن های اضافی از بدن کمک کنید.
 
به عنوان مثال، بانوان گیاهخوار نسبت به بانوانی که همه چیز مصرف می کنند، دو تا سه برابر استروژن بیشتر از طریق مدفوع دفع می کنند و این شرایط می تواند چرایی 50 درصد بالاتر بودن سطوح استروژن خون بانوان همه‌چیزخوار را توضیح دهد. این تفاوت ها در سوخت و ساز می توانند نرخ پایین‌تر ابتلا به دیابت در افرادی که رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان را دنبال می کنند و همچنین، نرخ پایین‌تر ابتلا به سرطان پستان در بانوان گیاهخوار را نیز توضیح دهد.
 
در هر صورت، مصرف مداوم گوشت با خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. عادات غذایی به راحتی قابل اصلاح هستند اما مردم و پزشکان تنها در صورت آگاهی از منافع بالقوه آنها این مساله را در نظر خواهند گرفت. شناسایی مصرف گوشت به عنوان یک عامل خطر آفرین برای دیابت می تواند راهنمایی مفید برای مد نظر قرار دادن تغییرات رفتاری و غذایی باشد.

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست


نقل از :سلامت نیوز

کد: 10505 تاریخ نشر: ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر بازدید: 35 ساعت: 10:39 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 برگ های شلغم و تربچه سرشار از مواد مغذی هستند ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دي
2 گیاهان مدیترانه ای سلاح جدیدی برای مبارزه با آلزایمر و پارکینسون ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
3 صرفه جویی ۱۱ میلیارد متر مکعبی در مصرف آب در برنامه ششم ۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي
4 گردشگران خارجی در سلامتکده‌های طب سنتی ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر
5 گردشگران خارجی در سلامتکده‌های طب سنتی ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر
6 طرح برندسازی پیاز زعفران در دستورکار وزارت جهاد ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ آذر
7 خروج پیاز زعفران از مرزهای کشور غیر قانونی است/ لزوم برخورد بامتخلفان ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
8 7 نوع غذا و گیاه دارویی که با سرماخوردگی مبارزه می کند ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۷ آبان
9 هیچ نظارتی بر عطاری‌ها نیست/۳۰نوع گیاه سمی به مردم می‌فروشند ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۵ مهر
10 گیاهانی شگفت آور برای درمان تب خال ۱۳۹۵ شنبه ۲۴ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  بخور و نخورهای روزهای آلوده/ تغذیه‌ مناسب هنگام آلودگی هوا را بشناسید پایگاه خبری لقمه: یک متخصص تغذیه با اشاره به بخور ...

  چگونه غذا بخوریم تا فشار خون نگیریم وزارت بهداشت مجموعه‌ایی از دستورالعمل‌ها در رابطه ...

  ادویه‌ای برای تسکین علائم سرماخوردگی فصل زمستان برای اکثر مردم با مشکلات تنفسی نظیر برو...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

حامیان