ابوالفضل رضوی: نمایشگاهی منحصر به فرد برگزار می کنیم/با بی عدالتی آموزشی بین شهر و روستا مواجهیم


پایگاه خبری لقمه: ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی رییس جمهور امروز با انتقاد از شهرداری تهران گفت: باید به شهرداری بگویید که ما را به خیر تو هیچ امیدی نیست، شر مرسان! چرا که نه تنها کمکی به ما نمی کنند بلکه قصد دست اندازی به مناطق خوش آب و هوا و روستایی کن و سولاقان دارند.

عکاس: زهرا رمضانی

به گزارش پایگاه خبری لقمه، ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی رییس جمهور در نشست خبری دومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر گفت: 21 میلیون نفر جمعیت روستایی و عشایر کشور هستند. اگر نظام برنامه ریزی کشور همه سونگر، عالمانه و عادلانه بود بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور وجود نداشت. پس از انقلاب مشکلات کالبدی روستائیان و عشایر شناسایی شد و رفع آنان مثل برق رسانی و آب رسانی هم گام های بزرگی برداشته شد اما به افزایش کیفیت زندگی، معیشت و از همه مهمتر اشتغال آنان توجه کافی صورت نگرفت.

وی تاکید کرد: حاشیه نشینی معلول سیاستهای اشتباه بوده و مهمترین مشکل روستاییان، اشتغال و نبود افزایش درآمد است که مورد توجه قرار نگرفته است. گرچه به بیش از سی و دو هزار روستا آب آشامیدنی لوله کشی رسانده ایم و یا بیش از پنجاه و پنج هزار روستا را برق دار کرده ایم اما به این فکر نکرده ایم که روستاییان نیز به برق صنعتی نیاز دارند.

 

معاون رییس جمهور با بیان اینکه متاسفانه جمعیت روستایی و عشایری کاهش یافته،افزود: کم توجهی مهمترین عامل مهاجرت روستاییان بوده و ایجاد سرابهای شهری به تصور تبعیض بین شهرنشین و روستا نشین بیشتر دامن میزد و در نتیجه شیب مهاجرت تندتر می شد. این در حالی است که روستاییان و عشایر جمعیت تولید کننده،کم مصرف، پرکار و کم ادعای کشور هستند که به دلیل سیاستگزاری های اشتباه اقدام به مهاجرت کرده و تبدیل می شوند به حاشیه نشینان کم تولید، بی کار و پرمصرف شهرها.

وی افزود: این درحالی است که اگر یکی از مهمترین جایگاه های توسعه کشور و بزرگترین سرمایه های توسعه کشور روستاییان و عشایر هستند. بیش از 50 درصد زمین های حاصلخیز کشور که تولید ثروت ملی می کنند در اختیار روستاییان و عشایر قرار دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: ما در سال گذشته 16 میلیون تن گندم تولید کرده ایم که چهارده میلیون تن آن خریداری شده و که 90 درصد گندم کشور در روستاها تولید می شود ولی صنایع تبدیلی برای تولید آرد در شهرها استقرار دارد و سایر محصولات کشاورزی مانند میوه ها نیز در روستاها تولید می شود و صنایع تبدیلی آن در شهرها قرار گرفته است که آلودگی هوای شهرها را به دنبال دارد.

رضوی تصریح کردد: در حالیکه در سال جاری بیش از 700 هزار شغل جدید ایجاد شد اما همچنان به دلیل حجم انبوه ورودی به بازار کار مشکل بیکاری در جامعه به قوت خود باقی است چرا که میزان ورودی به خیل بیکاران بسیار بیشتر از شغلهای ایجاد شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در خصوص اهداف برگزاری دومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور، بیان کرد: ظرف دو سال گذشته برنامه ریزی شد تا در قالب برگزاری این نمایشگاه استعدادهای انسانی و مکانی روستاییان و عشایر در کل کشور به معرض دید مردم قرار داده شود و مردم با تولیدات روستاییان آشنا شوند و بدانند که روستاییان تنها تولیدکننده گندم، برنج و میوه نیستند بلکه صنایع دستی و صنایع تبدیلی نیز به همت روستاییان و عشایر کشور ایجاد می شود.

وی شناخت از روستا و روستاییان کشور را یکی دیگر از اهداف این نمایشگاه خواند و افزود: در قالب برگزاری این نمایشگاه تلاش می کنیم به مردم نشان دهیم که این ظرفیت در کشور وجود دارد و باید از ظرفیت روستاییان استفاده کرد همچنین در قالب برگزاری این نمایشگاه مردم با فرهنگها و آداب و رسوم مختلفی که در روستاهای کشور وجود دارد آشنا خواهند شد و متوجه می شوند با این تنوع آداب و رسوم همه با کمال آرامش و امنیت در کنار یکدیگر زندگی می کنیم.

رضوی افزود: در حال حاضر به جز ایلام همه استان های کشور در این نمایشگاه حضور خواهند داشت البته ایلام نیز برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده، همچنین 420 شهرستان از سراسر کشور در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد و انواع تولیدات روستاییان و عشایر در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تاکید کرد: این نمایشگاه تنها نمونه ای است که از همه استانها و شهرستانهای کشور به استثنای استان محروم ایلام، با محصولات ، تولیدات و آداب و رسومشان شرکت می کنند که از این جهت در نوع خود منحصر به فرد است .

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری خاطر نشان کرد : این نمایشگاه توسط همه دستگاههای اجرایی کشور فعالیت می کنند و معاونت روستایی ریاست جمهوری نقش هماهنگ کننده ایفا می کند .

رضوی درباره تلاشهای دولت برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها گفت: در چارچوب توسعه روستاها لایحه ای دو فوریتی به مجلس ارائه شد که مجلس آن را با یک فوریت تصویب کرد که در صورت نهایی شدن 5 هزار میلیارد ریال به این امر اختصاص می یابد همچنین با اختصاص اعتبارات دیگری به روستا تا پایان اردیبهشت ماه امسال بیش از 60 هزار شغل پایدار در روستاها ایجاد شده است.

وی درباره اقدامات دولت برای محرومیت زدایی در روستاها افزود: اقدامات زیادی برای محرومیت زدایی در روستاها انجام شده است که پرداخت وام با سود 3 درصد از جمله این اقدامات است.

رضوی در ادامه در پاسخ سوالی درباره همکاری نکردن شهرداری تهران در نصب بنرهای تبلیغاتی دومین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر گفت: شهرداری تهران نه تنها کمکی به ما نمی کند بلکه حریم روستایی را هم تملک می کند. ما از شهرداری انتظار کمک نداریم اما می خواهیم که به حریم روستاهای ما در اطراف تهران مثل کن و سولقان تجاوز نکند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری  با اشاره به طرحهای آموزشی در روستاها نیز گفت: متاسفانه بی عدالتی آموزشی در روستاها مشهود است که آن هم به علت نبود انسجام برنامه ریزی در بخش روستایی صورت گرفته است به همین علت با ایجاد معاونت عدالت آموزشی در روستاها تلاش کردیم از میزان بی عدالتی آموزشی بکاهیم.

رضوی تصریح کرد: هم اکنون یک میلیون و 500 هزار نفر روستایی دانشگاهی داریم که مفهوم آن این است که از هر 5 نفر یک روستایی تحصیلات دانشگاهی دارد.

وی تصریح کرد: این درحالی است که در نظام آموزشی مدرسه ای کمترین هزینه برای روستاییان می وشد و در نظام آموزش عالی بیشترین هزینه را انجام می دهند.

وی درباره تلاشهای صورت گرفته برای جذب گردشگران به روستاها هم گفت: با همکاری با سازمان میراث فرهنگی تاکنون 38 روستا به عنوان مراکز جذب گردشگر معرفی شده اند و تلاش داریم این تعداد را تا پایان دولت به شکل قابل توجهی افزایش دهیم.

دومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر 15 الی 18 دی ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 10637 تاریخ نشر: ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي بازدید: 94 ساعت: 8:21 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوستنظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  مواظب میزان مصرف مکمل آهن باشید از آن جا که خانم‌ها و دخترخانم‌ها شنیده‌اند که مصر...

  ضرورت گنجاندن فیبر در رژیم غذایی/میوه و سبزیجات بخورید در حالیکه فیبر برای هضم مناسب، کنترل وزن و سلامت ع...

  سرکه سیب و تسکین سرفه‌های خشک نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان داده است سرکه سیب برای...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

حامیان