رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت:
فعلا هیچ دارویی به عنوان داروی قطعی درمان کرونا مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست


کیانوش جهانپور تأکید می‌کند: تا کنون هیچ دارویی به عنوان داروی قطعی درمان کرونا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکرده است و اخبار منتشر شده با ادعای قطعیت درمان و بهبودی صددرصدی بیماران مبتلا به کوید ۱۹ فاقد هر گونه مستند علمی بوده و مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

به گزارش پایگاه خبری لقمه به نقل از روزانه نیوز، کرونا، طب سنتی و دارو های گیاهی؛ موضوعی است که این روزها چه در فضای مجازی و چه حقیقی چالش‌های زیادی به همراه دارد. از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در ایران حرف و حدیث‌های زیادی درخصوص استفاده از داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان این بیماری مطرح شد.
 

حالا اما با گذشت بیش از ۹ ماه از شیوع کرونا در کشور، تب این موضوع بالا گرفته تا جایی که پای داروهای گیاهی برای درمان کرونا، به مجلس هم باز شد. ۲۷ مهرماه بود که مجلس یازدهم پس از پانزده روز تعطیلی، جلسه خود را با حاشیه‌های کرونایی آغاز کرد. همان روز نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با ادعای ساخت داروی قطعی درمان کرونا در برخی استان های کشور؛ از بی تفاوتی نسبت به این موضوع انتقاد کرده و از دارویی که ادعا می‌شود در درمان قطعی کرونا موثر است، رونمایی کرد.

احمد حسین فلاحی با تأکید بر آمار قابل توجه فوت ناشی از کرونا، گفت: «این در حالیست که برخی استان‌ها دارویی ساخته‌اند و من یک نمونه آن را آورده‌ام که هشت ماه پیش برای درمان قطعی کرونا معرفی شده اما به آن توجه نشده، مردم تلف می‌شوند و کسی به فکر نیست. وزارت بهداشت هم با تمام تلاشی که کرده نیاز به کمک دارد. در دولت چه خبر است؟ چرا به آنها کمک نمی شود؟»

بعد از صحبت‌های فلاحی، در رسانه‌ها و فضای مجازی اینگونه مطرح شد که داروی مورد اشاره، همان اسپری گیاهی است که توسط یک شیمیدان و محقق همدانی تولید شده و برای بررسی بیشتر در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج)  قرار گرفته است. همان روز اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در گفتگویی اعلام کرد که ادعای اینکه داروی درمان کرونا ساخته شده است از لحاظ علمی صحیح نیست و نباید هر دارویی بدون گذراندن مراحل علمی و بالینی برای مصرف انسانی مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال در کمتر از یک هفته داروی مورد اشاره گواهی کد اخلاق دریافت کرد و به اذعان تعدادی از بیماران کرونایی که از آن استفاده کرده‌اند، عملکرد قابل توجهی هم داشت.

رضایت یک بیمار مبتلا به کرونا از اسپری گیاهی

مجید مردانی یکی از بیماران مبتلا به کروناست که دوره سخت بیماری را پشت سر گذاشته و حالش رو به بهبودی است؛ با این حال وقتی با او تماس می‌گیرم انرژی چندانی برای صحبت کردن ندارد و همچنان از تنگی نفس خفیفی که دارد شکایت کرده و می‌گوید: باید روزهای اولی را که مبتلا شده بودم مرا می‌دیدید! بعد از اینکه تستم برای کرونا مثبت اعلام شد، قرنطینه خانگی را به بستری در بیمارستان ترجیح دادم؛ اما به تدریج حالم وخیم‌تر شد و در نهایت با پایین آمد اکسیژن خونم مجبور شدم در بیمارستان بستری شوم. چند روز بعد حال چندان مساعدی نداشتم و به واسطه یکی از آشنایان و با رضایت شخصی از اسپری گیاهی که تعریفش را شنیده بودم استفاده کردم. خب خدا را شکر سه روز بعد شرایط جسمی مساعدی داشتم و از بیمارستان مرخص شدم.

مردانی توضیح می‌دهد که همان‌روزها تعدادی از اعضای خانواده از جمله مادر هفتاد و پنج ساله‌اش هم به کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شده بود؛ اما با تهیه این اسپری که ظاهراً هزینه چندانی هم نداشته، بهبود پیدا کرده است.

با اینکه این صحبت‌ها و اظهارات مشابه دیگر، بدون توجه به نظرات کارشناسی و علمی به تنهایی قابل استناد نیست اما کم نیستند افرادی که از تجربه استفاده از داروهای گیاهی در کنار داروهایی که توسط پزشکان متخصص تجویز می‌شود، برای درمان این بیماری ناشناخته نتایج رضایت‌بخشی حاصل کرده‌اند.


این یافته، دارویی خوب و موثر در درمان کرونا است

با این حال با گذشت کمتر از یک ماه از این موضوع بار دیگر خبر تولید یک داروی گیاهی دیگر با نام «MAB98» برای درمان بیماری کرونا، این بار در کرمانشاه به خبر داغ رسانه‌ها در حوزه پزشکی و درمان تبدیل شد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات ‌بهداشتی-درمانی کرمانشاه در این باره در گفتگوی‌ اختصاصی با «روزانه نیوز» می‌گوید: بر اساس مستندات ارائه شده، داروی پروفسور مصطفایی دارویی خوب و موثر در درمان کرونا است ولی نمی توان به عنوان درمان قطعی کرونا این دارو را معرفی کرد.

دکتر قباد محمدی تأکید می‌کند: خبری در خبرگزاری ها و به دنبال آن در فضاهای مجازی و رسانه ها منتشر شد که در آن به نقل از اینجانب برای داروی MAB98 ، عنوان داروی قطعی کرونا استفاده شده بود که چنین موضوعی صحت ندارد. برای صدور مجوز این دارو،  مدارک لازم به سازمان غذا و دارو ارسال شده و احتمالا ظرف دو هفته آینده مجوز آن صادر شود.

معاون غذا و دارو خاطرنشان می‌کند: علاوه بر این برای داروهای گیاهی دیگر نیز که کمک کننده در درمان بیماری هستند از جمله سه داروی دیگر در سازمان غذا و دارو مجوز صادر شده و  این دارو نیز در نوبت طرح در کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پنجشنبه گذشته درنشست بررسی رفع موانع و مشکلات اجرایی اخذ مجوز و تولید داروی MAB98   گفت: «تولید این دارو و تایید آن از سوی مراجع مربوطه افتخاری بزرگ را نه تنها برای پدیدآورنده آن، بلکه برای دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه و کشور جمهوری اسلامی رقم می‌زند. واحدهای مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تمام اقدامات لازم را برای اخذ تاییدیه نهایی دارو انجام خواهند داد و پیگیری‌های لازم برای تسریع این فرایند در مراجع کشوری به طور پیوسته در حال اجرا است.»


این دارو پس از تایید نهایی در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت


در حالی که در روزهای گذشته در فضای مجازی از این دارو به عنوان درمان قطعی بیماری کرونا یاد شده، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اما با رد این ادعا در گفت‌وگوی اختصاصی با «روزانه نیوز» می‌گوید: بر اساس نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی این فرمولاسیون به عنوان داروی کمکی در روند درمان و بهبودی بیماران کوئید ۱۹ مطرح شده است. با اینحال ادعای قطعیت درمان و بهبودی ۱۰۰ درصد بیماران کوئید ۱۹ در هر مرحله از بیماری با MAB98 که در فضای مجازی انتشار یافته، مستند علمی ندارد و مورد تایید نیست.

کیانوش جهانپور تأکید می‌کند: تا کنون هیچ دارویی به عنوان داروی قطعی درمان کرونا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکرده است و اخبار منتشر شده با ادعای قطعیت درمان و بهبودی صددرصدی بیماران مبتلا به کوید ۱۹ فاقد هر گونه مستند علمی بوده و مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

وی با تأکید بر اینکه MAB98 در مرحله ورود به کمیسیون قانونی ساخت دارو و مواد بیولوژیکی سازمان غذا و دارو قرار دارد، خاطرنشان می‌کند: این دارو پس از تایید نهایی و رعایت قوانین سازمان غذا و دارو کشور در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این روز دوشنبه وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای چهار فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی را معرفی کرد که برای بهبود برخی علائم بیماری کووید ١٩، مصوبه کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو را اخذ نموده‌اند که دو مورد منجر به صدور مجوز تولید موقت و مشروط به مدت شش ماه شده است.

اسپری دهانی PHR 160 حاوی شش اسانس گیاهی برای کمک به بهبود عوارض ریوی کووید ١٩ شامل تنگی نفس، سرفه، اکسیژن شریانی و همچنین شربت موکوزیفت حاوی عصاره آبی میوه دو گیاه برای بهبود علائم خستگی و بی اشتهایی در بیماران.

دو مورد دیگر که مصوبه کمیسیون اخذ کرده، ولی هنوز برای آن ها مجوز موقت صادر نشده هم شامل فرآورده شربت تولید حاوی هفت جزء گیاهی با نام اظهار شده استاپ سیویر -نام فرآورده تایید نهایی نشده- برای کاهش دوران بستری و بهبود هایپوکسی و فرآورده شربت حاوی یک جزء گیاهی با نام اظهار شده آنوال اس -نام فرآورده تایید نهایی نشده- بهبود برخی علایم بیماری کرونا هستند.

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14181 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان بازدید: 509 ساعت: 2:04 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 مدیرعامل جدید صندوق توسعه ملی‌ مشخص شد ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۱ مهر
2 شرط دریافت معافیت گمرکی اعلام شد ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۱ مهر
3 سند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای تایید شد ۱۴۰۰ جمعه ۲۶ شهريور
4 تحول لوازم برقی خانگی در ایران ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۴ شهريور
5 لزوم بهره گیری از سامانه های نظارتی مستقل از سازمان ها و ظرفیت نیروی مردمی در مبارزه با فساد ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۰ شهريور
6 خستگی ناپذیریِ مادری کارآفرین/ از نانوایی تا کارخانه‌داری ۱۴۰۰ سه شنبه ۹ شهريور
7 فروش موفق زعفران خرید حمایتی سال ۱۳۹۹ در بورس کالای ایران ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور
8 داستان کمبود سرم از کجا آب می خورد/تقصیر کمبود سرم به گردن کیست؟ ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۰ مرداد
9 ایجاد ۸ سایت الگویی ترویجی کشاورزی در استان سمنان ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد
10 رئیس سازمان اورژانس کشور مشخص شد ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد
11 تحویل ۵۰هزار قطعه بچه فیل ماهی خاویاری به بخش خصوصی ۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ مرداد


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  سنجد و خواص آن؛ درمان‌گر آرتروز گوشتش گوشت می آورد، استخوانش استخوان می رویاند و پ...

  درباره طبیعت گرمی و سردی غذاها چه می‌دانید یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در ارتباط با طب سنتی که می‌...

  بهترین روغن چه روغنی است؟ از کره اصلا نمی‌توان برای سرخ کردن استفاده کرد و د...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت