مینو محرز:
سفرهای نوروزی موج جدید کرونا را در پی خواهد داشت/واکسن ایرانی از روسی برتر و رایگان است


پایگاه خبری لقمه: عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا صدور مجوز مسافرت های نوروزی را اشتباهی هولناک قلمداد کرده و از وارد کردن واکسن روسی هم انتقاد کرد.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، این روزها با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروز، موضوع مسافرت های نوروزی به یکی از چالش های مسئولان بدل شده است. چالشی که در نهایت مسئولان را برآن داشته تا اعلام کنند که سفر در نوروز 1400، تحت شرایط خاصی و به شهرهای کم خطر اشکالی ندارد! با این وجود خیلی ها معتقدند که نباید اجازه سفر از سوی مسئولان تا زمان تولید واکسن ایرانی و آغاز تزریق آن داده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، سال گذشته، وزیر بهداشت و ریس ستاد ملی کرونا اعلام کرد که انشالله تا نوروز سال 1400 نه تنها واکسن کرونای ایرانی تولید خواهد شد که بخش اعظمی از شهروندان با آن واکسینه می شوند. با این حال و در شرایطی که چند روزی بیشتر تا پایان سال باقی نمانده، هنوز نه واکسن ایرانی به تولید انبوه رسیده و نه واکسیناسیون فراگیر شهروندان آغاز شده است. با این حال وزیر کشور اعلام کرده که شهروندان می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی به شهرهای کم خطرتر سفر کنند. موضوعی که با واکنش ها و انتقادهای بسیاری همراه بوده است. چرا که منتقدان بر این باورند که آزادی مسافرت در نوروز برابر است با شیوع تصاعدی مجدد ویروس کرونا که ممکن است قبل از تولید انبوه واکسن ایرانی، به فاجعه ای ملی ختم شود. به همین بهانه و برای بررسی ابعاد مختلف این تصمیم و همچنین اطلاع از چند و چون تولید واکسن ایرانی گفتگویی با مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا انجام داده ایم که در زیر می خوانید:

روز یکشنبه وزیر کشور رسما اعلام کرد که شهروندان می توانند به شهرهایی که قرمز یا نارنجی نیستند سفرکنند. با این حال بسیاری از کارشناسان و متخصصان به شدت با این تصمیم مخالف هستند. چرا که معتقدند که اجرایی شدن این تصمیم برابر است با آغاز موج جدیدی از همه گیری ویروس کرونا. شما چطور؟ با این تصمیم موافقید ؟


شک نکنید که این سفرهای نوروزی باعث تشدید انتشار ویروس کرونا شده و موج جدیدی از اوج گیری بیماری کرونا را به همراه خواهد داشت. در واقع صدور مجوز برای سفرهای نوروزی اشتباهی هولناک است!

پس چرا دولت و ستاد ملی کرونا چنین تصمیمی را گرفته است؟


نمی دانم بر طبق چه استدلالی این تصمیم را گرفته اند! این را باید خود آقایان جواب بدهند! چیزی که واضح است؛ هرگونه تجمعی می تواند باعث تشدید انتقال کرونا شود. بنابراین براساس اصول علمی و عقلانی مسافرت رفتن کاملا می تواند باعث تشدید کرونا شود. باید امسال را هم تحمل می کردیم تا واکسن کرونای جدید ایرانی برسد و تزریق شود تا سال آینده بتوانیم بدون دغدغه نوروز را برگزار کنیم.

دکتر زالی، رییس ستاد کرونای تهران هم اعلام کرده بود که تولید کنندگان واکسن داخلی به موضوع جهش ویروس کرونا توجه داشته باشند. این نشان می دهد که خود متخصصان هم هنوز در مورد اثرگذاری واکسن ایرانی روی ویروس جهش یافته کرونا تردید دارند. درست است؟

نه. واکسنی که ما در حال تولید آن هستیم، همان ویروس کامل ضعیف شده است که معتقدیم می تواند با همه گونه های ویروس کرونا مقابله کند. اما اگر واکسنی باشد که مقداری از ویروس در ساخت آن به کار رفته باشد، ممکن است در مقابل جهش این ویروس ناتوان باشد.

اگر اینگونه است، چطور با وجود گذشت 2 ماه از تولید این واکسن، هنوز تولید انبوه آن آغاز نشده است؟

ما تازه مرحله اول آزمایش این واکسن را پشت سر گذاشته ایم و هنوز تست مرحله دوم آن که به سنجش اثربخشی آن مربوط است و باید روی 400 نفر انجام شود، باقی مانده است. تازه بعد از آن هم باید مرحله سوم تست واکسن ایرانی را آغاز کنیم. امیدواریم بتوانیم مرحله 2 و 3 را با هم انجام دهیم تا واکسن سریعتر به تولید انبوه برسد.

برای واکسن ایرانی، مجوزهای بین المللی هم گرفته خواهد شد؟

بله. این واکسن ها هم مجوزهای داخلی را خواهند داشت و هم مجوزهای بین المللی را اخذ خواهند کرد.

دکتر جهانپور چند روز قبل اعلام کرد که تعدادی از پزشکان و کادر درمانی بعد از تزریق واکسن روسی، حالشان بد شده است و به عوارضی دچار شده اند. خب اگر اینگونه است چرا باید واکسن روسی وارد کشور شود و این همه از آن دفاع کنند؟

به نظرم از اول هم این واکسن را بی خود آوردند! البته دوستان معتقدند که واکسن دیگری در دسترس نبوده تا آن را خریداری کنند و برای همین مجبور به خرید این واکسن شده اند. ولی بهتر بود خود مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند تا واکسن ایرانی می رسید. البته کادر درمانی باید خیلی زودتر از اینها واکسن می زدند. به هر حال وقتیکه قدرت انتخاب واکسن محدود باشد شما مجبورید هر کدام را که بتوانید بخرید و وارد کنید. دلیلش هم روشن است. الان واقعا جنگی واقعی برای خرید واکسن در جهان در جریان است. واکسن ها را روی هوا می زنند. تقاضا به شدت بیشتر از تولید است.   

  واکسن ایرانی هم برای فرد، مصونیت یکساله در برابر کرونا را به همراه خواهد داشت؟

نمی شود به درستی حدس زد. چون هنوز هیچ یک از واکسن ها، دوره یکساله را طی نکرده اند تا ببینیم کسانیکه آن را تزریق کرده اند، تا چه زمانی ایمنی دارند. در این زمینه حتی آمریکا و اسراییل هم نمی توانند در مورد مصونیت  یکساله واکسن هایشان، با قطعیت صحبت کنند!

و اینکه فکر می کنید با تولید انبوه واکسن ایرانی، واکسیناسیون مردم کشورمان چقدر طول خواهد کشید؟

اگر به امید خدا، تولید انبوه واکسن آغاز شود، با کمک تجارب گذشته و همیاری تمامی بخش ها می توانیم در عرض چند ماه تمام مردم را واکیسنه کنیم. از این بابت نگرانی نداریم. چون قبلا هم تجارب خوبی در مورد واکسن سرخک و اوریون و... داشتیم.

این واکسن قرار است رایگان در اختیار مردم قرار گیرد یا باید برایش هزینه ای پرداخت کنند؟

براساس پروتکل های جهانی واکسن های تمامی بیماری های اپیدمی باید رایگان باشد. واکسن ایرانی نیز قطعا رایگان خواهد بود.

هزینه تمام شده واکسن ایرانی ارزان تر از واکسن های کرونای خارجی است؟

صد درصد. الان براساس اعلام مسئولان گویا هر واکسن خارجی حدود 50 دلار برای ما هزینه دارد که با قیمت دلار امروز، قیمتش بسیار بالا تمام می شود. اما واکسن ایرانی قطعا بسیار ارزان تر از اینهاست. گرچه هنوز هزینه تمام شده آن، محاسبه نشده است. 

 بازگشت به صفحه نخست  
کد: 14247 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند بازدید: 368 ساعت: 7:23 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 ثبت نام ۱۲ ساله ها برای واکسن کرونا آغاز شد ۱۴۰۰ سه شنبه ۶ مهر
2 تغذیه قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا ۱۴۰۰ دوشنبه ۸ شهريور
3 تلاش برای واردات واکسن ویژه کودکان/ پیگیری واردات واکسن از منابع اروپایی ۱۴۰۰ دوشنبه ۸ شهريور
4 اگر ساختارهای اداری اصلاح نشود با تغییر افراد، مشکلی حل نخواهد شد/ برای تسریع در واکسیناسیون نیازمند واردات 80 میلیون دوز واکسن هستیم ۱۴۰۰ شنبه ۳۰ مرداد
5 آغاز واکسیناسیون مادران باردار ۳۵ سال و بالاتر در مراکز بهداشتی ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۷ مرداد
6 تزریق آسترازنکا برای خانم‌های زیر ۵۰ سال ممنوع نیست/ ۴۰۹ فوتی طی یک روز ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد
7 تزریق ۴۲۷ هزار و ۷۴۵ دوز واکسن در شبانه روز گذشته ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد
8 آغاز واکسیناسیون معلمان و خبرنگاران از روز پنج‌شنبه ۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
9 اعلام گروه‌های سنی جدید واکسیناسیون در کشور ۱۴۰۰ دوشنبه ۴ مرداد
10 توصیه‌های تغذیه‌ای برای قبل از تزریق واکسن کرونا ۱۴۰۰ يکشنبه ۳ مرداد
11 بدون نوبت و دریافت پیامک به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنید ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۱ تير


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  ویتامین ها، حافظ سلامتی انسان پایگاه خبری لقمه: ویتامین ها به رشد و عملکرد بدن ک...

  توزیع چیپس، پفك و لواشك در بو‌فه مدارس ممنوع مدیركل سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و...

  چرا باید بادمجان بخوریم؟ اگرچه بادمجان از جمله مواد خوراکی پرطرفدار نیست ام...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

رژیم غذایی برای عضله ای شدن شكم یکی از مواردی که باعث می‌شود تا افراد از ادامه رژیم‌های غذایی خودداری کنند یا هر وقت اسم رژیم به گوششان رسید فرار کنند این می‌باشد که این افراد تا به حال به صورت علمی و اصولی اقدام به تنظیم رژیم نکرده‌اند بلکه به صورت یکباره هر آنچه در سبد غذایی شان بوده حذف کرده‌اند و شوکی بسیار بزرگ را به مغز خود وارد کرده اند که سبب نفرت و ترس از رژیم شده است.
مصرف زیاد گوشت و نمک فراوان سبب ایجاد سنگ کلیه می‌شود پایگاه خبری لقمه: معاون پژوهشی مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دلایل ابتلا به بیماری سنگ کلیه، گفت: کلیه‌های ۱۲ درصد مردم ایران سنگ ساز است و این میزان در آینده رشد فزاینده دارد.
آیا رژیم سیب و تخم‌مرغ لاغر می‌کند؟ رژیم غذایی «سیب» و کاهش 4 کیلوگرم وزن در 5 روز، رژیم لیمو و شکست دادن سرطان در 30 روز، با رژیم قارچ در هر 10 روز 3 کیلو لاغر شوید، رژیم تخم‌مرغ و عسل، رژیم قهوه، رژیم چای و خرما و .... این اسامی را بارها و بارها از زبان دوستان می‌شنویم یا در اینترنت می‌خوانیم.
آبلیمو آب لیموست!؟ فصل، فصل لیمو و آب‌لیموی تازه است و یکی از سۆال‌هایی که این روزها مطرح می‌شود در مورد تفاوت آب‌لیموهای خانگی و صنعتی موجود در فروشگاه‌ها و مغازه‌های عرضه مواد غذایی است...