نمایشگاه عکس سفره‌های هفت‌سین افتتاح شد/ تجلیل از پزشک هنرمند مدافع سلامت


پایگاه خبری لقمه: نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» و موزه عکاسی ایران شامگاه دوشنبه ۲۵ اسفندماه با تجلیل از 5 هنرمند پیشکسوت و پزشک هنرمند مدافع سلامت در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» همزمان با گشایش بزرگترین موزه عکاسی ایران در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران عصر دوشنبه ۲۵ اسفندماه افتتاح شد.

در این مراسم، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، سیدعباس عظیمی مدیر برج آزادی، محمدصالح حجت‌الاسلامی دبیر و صاحب امتیاز مسابقات عکاسی سفره‌های ایرانی اسلامی، حسین عطارچیان هنرمند خوشنویس پیشکسوت و طراح لوگوی مسابقات عکاسی سفره‌های ایرانی اسلامی، داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت، محمدعلی جدیدالاسلام، محمد صیادصبور، افشین بختیار، امیرعلی جوادیان عکاسان پیشکسوت، صفا آقاجانی، منیژه آرمین و جمع دیگری از هنرمندان پیشکسوت حضور داشتند.
 
 
نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» شامل ۶۲ تابلو از ۴۷ هنرمند است که در تالار آیینه برج آزادی به نمایش درآمد. این نمایشگاه منتخبی از آثار برگزیدگان ۵ دوره مسابقات عکاسی از سفره‌های هفت سین است که از جمله هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه حضور دارد می‌‌توان به حسن غفاری و آلفرد یعقوب‌زاده اشاره کرد.
 
تجلیل از پزشک هنرمند مدافع سلامت به نمایندگی از کادر درمانی کشور
 
در بخشی از این مراسم، مراسم تکریم و تجلیل از نرگس رادمان پزشک هنرمند عکاس و مدافع سلامت نیز که یکی از عکس‌هایش در نمایشگاه سفره‌های هفت‌سین روی دیوار رفته است، برگزار شد.
 
 
از آنجایی که دکتر نرگس رادمان به دلیل شیفت کاری در بیمارستان نتوانست در این مراسم حاضر شود، همسر و دخترش تندیس و لوح تقدیر مسابقات عکاسی از سفره‌های ایرانی اسلامی را دریافت کردند.
 
 
سپس، محمدصالح حجت‌الاسلامی دبیر و صاحب امتیاز مسابقات عکاسی ایرانی اسلامی در سخنانی بیان کرد: صحبت کردن در محضر کسانی که در لحظه لحظه زندگی‌شان، ثبت فرهنگ و هنر و زیبایی‌های جهان هستی است، سخت است بنابراین تصمیم گرفتم متن تقدیر و تجلیل از هنرمند عکاس و مدافع سلامت به نمایندگی ازت مام کادر درمان کشور قرائت کنم.
وی در ادامه گفت: « هنرمند التیام گر روح است و طبیب درمان گر جسم؛ فرهنگ روح هویت در کالبد جامعه است و هنرمند ممد حیات فرهنگی در امتداد تاریخ.
بی تردید در این شرایط حساس هر قدمی که برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه از یک سو و ثبت و ضبط ارزش‌های فرهنگی  و هنری کشور عزیزمان از سویی دیگر برداشته می شود، بر ذهن بیدار و قاموس ماندگار تاریخ نگاشته خواهد شد.
قلم و زبان، قاصر از سپاسگزاری از فرهیختگانی است که به سلامت و بالندگی جامعه اندیشیده و برای رفع مشکلات آن آستین همت بالا زده‌اند.
تجلیل از طبیبی هنرمند به نمایندگی از هزاران مدافع سلامتِ کشور، در زمانه‌ای که هجمه مرگبار موجودی نادیدنی، جهان را در برگرفته، انجام وظیفه و مایه مباهاتِ همه و به ویژه ما در دبیرخانه مسابقات فرهنگی هنری سفره‌های ایرانی اسلامی است. مسابقاتی که در عمر سیزده ساله خود، در تلاش برای حفاظت از میراث فرهنگی و زیبایی‌های زندگی ایران اسلامی در مقابل هجمه مهاجمان ملون جهانی ساز بوده است. مباهات و لذتی که پیش از این در تحسین هنرمندی طبیب، کام مان را شیرین کرد و امروز ما را بر آن داشت که نشان دهیم قدردان همراهیِ هنرمندانه شما در چالشی فرهنگی و سپاسگزار همه کادر درمان کشور در کارزار سلامتِ مردم نازنینمان هستیم.
ما به این صبر و استقامتتان                                 ای بزرگان عشق مدیونیم
باتمام وجود پیر و جوان                                      از شما عاشقانه ممنونیم»
 
 
حجت‌الاسلامی اظهار کرد: ما از سال 1388 در بخش خصوصی و تقریبا با هزینه شخصی سعی کردیم این مسابقات عکاسی را برگزار کنیم تا به مردم یادآوری کنیم که زیبایی‌هایی در زندگی شان وجود دارد بنابراین چهار موضوع نوروز، رمضان، محرم و یلدا را موضوع 18 مسابقه ملی قرار دادیم. عجیب این است که 5 دوره مسابقات عکاسی «سفره‌های هفت سین» برگزار کردیم اما موفق نشدیم نمایشگاهی دایر کنیم. آقای عظیمی یک سرمایه اجتماعی دارد و یک دل مهربان و فردی است که مدیریت را بلد است و اجازه نمی‌دهد استعدادها حرام شود.
وی در پایان گفت: این هنری نیست که من داشته باشم؛ قطعا ما تلاش کردیم آثار هنرمندان عکاس را جمع‌آوری کنیم و وقتی از پتانسیل را با آقای عظیمی در میان گذاشتیم، فرصتی را برای ما فراهم کرد و توانستیم برای اولین بار، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت سین» را به یمن حضور هنرمندان پیشکسوت و در کنار موزه عکاسی برگزار کنیم.
 
سپس، محمدعلی جدیدالاسلام هنرمند پیشکسوت عکاس که بزرگترین موزه عکاسی ایران در برج آزادی با کلکسیون دوربین و عکس‌های او آغاز به کار می‌کند، در سخنانی گفت: این مجموعه حاصل زحمت ۵۶ ساله من است؛ از سال ۱۳۴۳ اقدام به جمع‌آوری دوربین عکاسی، عکس و شیشه‌های قدیمی کردم و مجموعه‌ای غنی تهیه شد.
وی بیان کرد: متاسفانه در تبریز این مجموعه را قدر ندانستند؛ این مجموعه من شامل ۱۱۰۰ دوربین قدیمی عکاسی بود اما شهرداری تبریز این دوربین‌ها را با ماشین حمل زباله به من برگرداند که ازهمان‌جا تصمیم گرفتم این بی‌توجهی را رسانه‌ای کنم. 
جدیدالاسلام تصریح کرد: این بار با همراهی دوست خوبم آقای عظیمی میرآبادی توانستم مجموعه‌ای از ۷۰۰ دوربین قدیمی را در بزرگترین موزه عکاسی ایران گردهم بیاورم که اگر او و همرهای بنیاد رودکی نبود این مجموعه نیز جمع نمی‌شد و از این بابت خوشحالم.
 
سیدعباس عظیمی مدیر برج آزادی در این مراسم با انتقاد از شهرداری تهران، به اینکه برج آزادی زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اشاره کرد و گفت: نمی‌دانم شهرداری برای چه دنبال این است که برج آزادی را از زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجموعه شهرداری منتقل کند. این مجموعه اگر در آن برنامه‌های هنری و فرهنگی اتفاق نیفتد، رونقی نخواهد داشت. در واقع اصل و اساس یک مجموعه هنری حضور هنرمندان و رفت و آمد آنهاست. 
وی، برج آزادی را تنها مختص به تهران ندانست و افزود: امیدوارم دوستانی که ناآگاهانه این بحث را به میان می‌کشند، از این موضع پایین بیایند، به ویژه اینکه چند ماهی است که برج آزادی جولانگاه هنرمندان پیشکسوت شده است.
 
ادامه مراسم اختصاص به تجلیل از هنرمندان پیشکسوت داشت که از سیدحسن ارژنگ‌نژاد هنرمند نقاش، طراح و مجسمه‌ساز متولد ۱۳۰۰، خسرو حکیم رابط نویسنده و نمایشنامه‌نویس پیشکسوت متولد ۱۳۰۹، ایران درودی هنرمند نقاش، نویسنده و کارگردان متولد ۱۳۱۵، داریوش ارجمند پیشکسوت سینما، تیاتر و تلویزیون متولد ۱۳۲۳ و محمدعلی جدیدالاسلام هنرمند پیشکسوت عکاس متولد ۱۳۳۱ تجلیل به عمل آمد.
 
در پایان، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» و موزه عکاسی ایران در تالار آیینه مجموعه فرهنگی و هنری موزه برج آزادی افتتاح شد.
 

 

 

 

 

خبرنگار: آزاده فضلی

 عکاس: زهرا رمضانی

 

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14259 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۶ اسفند بازدید: 1692 ساعت: 1:54 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران به اتاق تعاون غیرقانونی است ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۹ آذر
2 برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه در اهواز از ۲۰ لغایت ۲۴ آذرماه ۱۴۰۲ شنبه ۱۸ آذر
3 اگروفود سی‌ام آغاز به کار کرد/آنچه که باید از اگروفود بدانید ۱۴۰۲ جمعه ۲۶ خرداد
4 آغاز به کار نمایشگاهی بدون بوی کباب! ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۹ بهمن
5 جزئیاتی از نمایشگاه گردشگری تهران/ ممنوعیت پخت‌وپز در نمایشگاه! ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۶ بهمن
6 حضور ۴۳۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه نهاده های کشاورزی ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۸ دي
7 ایران در کشورهای منطقه نمایشگاه‌های اختصاصی برگزار می‌کند ۱۴۰۱ جمعه ۱۶ ارديبهشت
8 آیا سفره های ایرانی اسلامی احیا می شود؟ ۱۴۰۰ چهارشنبه ۴ اسفند
9 نخستین همایش ایران و گردشگری خوراک در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری برگزار شد ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ بهمن
10 نمایشگاه عکس‌های سفره‌های هفت سین تا پایان فروردین دایر است/ اسامی هنرمندان اعلام شد ۱۴۰۰ دوشنبه ۲ فروردين
11 استقبال نوروزی موزه ویکتوریا و آلبرت لندن با غذاهای ایرانی ۱۳۹۹ جمعه ۲۹ اسفند


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  معرفی یک رژیم غذایی ضدسرطان چه شما سابقه‌ای از سرطان در میان اعضای خانواده‌تان...

  بادمجان موثر در كاهش وزن و رفع كم خونی بادمجان بر خلاف آنچه كه عوام اعتقاد دارند كه بی بو...

  هشدار وزارت بهداشت درباره عرضه خشکبار کهنه توسط دست‌فروشان کارشناس مسوول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

۱۲ غذای سمی و خطرناک که مصرف می‌کنیم پایگاه خبری لقمه: وقتی اسم غذاهای خطرناک را می شنوید به احتمال زیاد به این فکر می کنید که بیشتر مردم دنیا از آن ها اجتناخب کرده و هرگز سراغشان نمی روند. اما حتما برایتان عجیب خواهد بود که برخی از این خوراکی ها همین الان در یخچال یا کابینت آشپزخانه تان جای خوش کرده باشند!
رابطه مستقیم ابتلا به کرونا و کمبود ویتامین D پایگاه خبری لقمه: محققان دریافتند بین کمبود ویتامین D و احتمال آلودگی به کروناویروس ارتباط وجود دارد.
غذاهای باکلاس چگونه بدن را به تباهی می‌کشاند؟ موادغذایی و تنقلات بی‌ارزشی در افراد جامعه ما به وفور مصرف می‌شود؛ تغذیه نامناسب امروزه عامل بروز بسیاری از مشکلات مانند بلوغ‌های زودرس, رنگ‌های پریده, بی‌اشتهایی, تیک‌های عصبی, افسردگی‌ها و اعصاب‌های به هم ریخته است.
اصول کلی در استفاده از داروهای گیاهی اندازه ها و مقادیر و طرز تهیه و آماده کردن داروهای گیاهی و گیاهان دارویی برای استفاده اصول کلی در استفاده از داروهای گیاهی را شامل می شود.