بختیاری در صحن شورا عنوان کرد؛
کاهش سه درصدی مصرف آب شرب شهروندان تهران


پایگاه خبری لقمه: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با حضور در صحن شورا گفت: امسال با وجود کاهش نزولات، علیرغم افزایش چند درجه حرارت هوا، خوشبختانه برای اولین بار در تاریخ شهر تهران، نه‎تنها افزایش مصرف نداشتیم، بلکه کاهش سه درصدی مصرف آب شرب شهروندان تهران را شاهد بودیم. این درحالیست که هرسال 5/2 درصد افزایش مصرف داشتیم.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‎الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمد رضا بختیاری مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در پانزدهمین جلسه شورا حضور پیدا کرد و گزارشی از عملکرد این شرکت ارائه داد.

او در مقدمه سخنان خود تشریح کرد: استان تهران حدود یک درصد مساحت و حدود 18 درصد جمعیت کشور را پوشش می‎دهد و 17 درصد آب کشور را مصرف می‎کند. و متوسط بارندگی سالانه تهران، 280 میلیمتر است که معادل متوسط بارش کل کشور و یک سوم متوسط بارش جهانی است و این درحالیست که مصارف تهران حدود چهارمیلیارد و سیصد و پانزده میلیون مترمکعب است که حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون مترمکعب از آب سطحی و دو و نیم میلیارد متر مکعب هم از منابع زیرزمینی است که شامل چاه و چشمه و قنات می‎شود.

وی افزود: متوسط کسری مخزن سالیانه استان تهران حدود 150 میلیون متر مکعب است که چهل میلیون متر مکعب آن مربوط به شهر تهران است.

بختیاری ادامه داد: سال آبی گذشته، به لحاظ میزان نزولات جوی آسمان، بدترین سال آبی در 50 سال اخیر بود و تهران در این سال 37 درصد کاهش بارندگی و لذا 350 میلیون متر مکعب کسری مخازن داشت. (سال آبی از ابتدای مهرماه تا انتهای شهریور محاسبه می‎شود) در حال حاضر در ابتدای سال آبی جدی هستیم و متاسفانه چهار دهم میلیمتر در استان داشتیم و این درحالیست که متوسط بارندگی سال گذشته 14 میلیمتر بوده است و در حال حاضر مخازن شهر تهران حدود 452 میلیون مترمکعب آب دارند و این درحالیست که این رقم در سال گذشته 751 میلیون مترمکعب بود و این یعنی حدود 300 میلیون متر مکعب کسری مخازن داریم.

او افزود: امسال با وجود کاهش نزولات، علیرغم افزایش چند درجه حرارت هوا، خوشبختانه برای اولین بار در تاریخ شهر تهران، نه‎تنها افزایش مصرف نداشتیم، بلکه کاهش 3/0 درصدی مصرف آب شرب شهروندان تهران را شاهد بودیم. این درحالیست که هرسال 5/2 درصد افزایش مصرف داشتیم. امسال شهر تهران علیرغم همه مسائل و مشکلات، یک ساعت قطعی آب ناشی از نبود آب را هم تجربه نکرد و من‎بعد نیز علیرغم همه مشکلات، برنامه‎ریزی می‎کنیم که تا پایان سال شهر تهران مشکل آبی نداشته باشد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تشریح کرد: آب شرب تهران از پنج سد لار، امیرکبیر، طالقان، لتیان، ماملو تامین می‎شود و مصرف آب شرب تهران نیز سالانه حدود یک ملیارد و هشتاد ملیون مترمکعب است که این میزان توسط 540 حلقه چاه در شهر تهران هم حمایت می‎شود. درواقع در شرایط نورمال 70 درصد آب تهران از آب‎های سطحی تامین می‏شود و 30 درصد از آب‎های زیرزمینی و همچنین سرجمع در استان تهران حدود 1078 حلقه چاه داریم اما چون از بابت فرونشست وضع دشت‎های اطراف تهران نظیر دشت ورامین و حوزه قائم بحرانی است، باید روی آب‎های سطحی سرمایه‎گذاری کنیم. این میزان فرونشست در سال 89 حدود 10 سانتی‎متر بود و در سال 97 به 30 سانتیمتر رسید.     

او افزود: شرکت آب و فاضلاب تهران خود شامل 6 شرکت است و مناطق 22گانه را به شش منطقه تقسیم نموده است که توسط این شش شرکت پوشش داده می‎شوند.

بختیاری خاطرنشان کرد: کار بزرگی که در چندسال اخیر در تهران و بویژه جنوب تهران انجام شد، احداث تصفیه‎خانه هفتم بود. مناطق شمالی و مرکزی تهران عموما از آب سطحی استفاده می‎کنند و مناطق جنوبی از آب زیرزمینی و این تصفیه خانه هفتم برای نخستین بار آب سطحی را به جنوب تهران منتقل کرد و بدین ترتیب هم کیفیت آب جنوب تهران بالا رفت و هم برداشت ما از منابع زیرزمینی کاهش پیدا کرد. درحال حاضر پنج هزار لیتر آب وارد مناطق جنوبی تهران می‎شود و تماما جای منابع زیرزمینی را گرفته است.

او در ادامه در خصوص طرح‎های شرکت آب و فاضلاب تهران، به طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران اشاره کرد و گفت: در شهر تهران حدود 9 هزار کیلومتر خط لوله و شبکه آب‎رسانی داریم که عمر 40 درصد این‎ها بالای 50 سال است و بسیاری از هدررفت آب تهران بخاطر همین شبکه‎های فرسوده است. طبق این طرح و ایده آن که از کشور ژاپن گرفته شده، اگر خدای ناکرده تهران دچار زمین لرزه شود و بخشی از شبکه آبرسانی تخریب شود، با 117 مخزن بزرگ شمال تهران و 340 مخزنی که در مسیر شبکه آبرسانی تهران داریم، خدمات‎رسانی را ادامه خواهیم داد.

 

بختیاری گفت: طرح بعدی نیز طرح جامع آب شهر تهران است که باید طرف پنج سال آینده تکمیل شود. این طرح سدها و تصفیه‎خانه‏ها را به خط لوله به هم متصل می‎کند و جایگزین خط لوله‎های قدیمی می‎شود و استان البرز را هم پوشش می‎دهد.

او سپس به فاضلاب تهران پرداخت و گفت: اما در بخش فاضلاب 88 درصد شبکه تهران اجرا شده است و غیر از مناطق 21 و 22 تقریبا فضالاب تمامی مناطق تهران در حد 95 درصد اجرا شده است اما تصفیه‎خانه‎های ما درحد 55 درصد آمادگی دارند و خطوط لوله‎گذاری هم در حد 90 درصد به انجام رسیده است. اما در مناطق 21 و 22 به دلیل عدم اجرای شبکه فاضلاب، بخشی از فاضلاب در این منطقه جاریست. همچنین 12 تصفیه‎خانه برای تهران تاسیس شده است که 3 تصفیه‎خانه 65 درصد فاضلاب تهران را پوشش می‏دهد. اما 35 درصد شهر تهران نیازمند تاسیس 10 تصفیه‎خانه دیگر است و برای این کار هم به پول نیاز است و هم به زمین.  

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 بازگشت به صفحه نخست

 
کد: 14462 تاریخ نشر: ۱۴۰۰ سه شنبه ۲۰ مهر بازدید: 934 ساعت: 10:23 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 نوشیدن نوشابه گازدار و ۱۰ بلایی که سرمان می‌آید ۱۴۰۱ دوشنبه ۳ مرداد
2 تشکیل پرونده قاچاق برای ۴۳۰ واحد صنفی متخلف ۱۴۰۱ شنبه ۴ تير
3 خوردن ویتامین ها و مکمل ها برای اکثر افراد بی فایده است ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲ تير
4 افزایش قیمت لوازم خانگی از اول تیرماه ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۹ خرداد
5 زمان استفاده از چاه‌های کشاورزی نباید در پیک مصرف باشد ۱۴۰۱ جمعه ۲۷ خرداد
6 افزایش 14 برابر مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در سالجاری ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۲ خرداد
7 قیمت رسمی انواع روغن خوراکی اعلام شد ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۲ ارديبهشت
8 صدیف بیک‌زاده سرپرستی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را برعهده گرفت ۱۴۰۱ شنبه ۱۷ ارديبهشت
9 ماکارونی کیلویی ۳۴ هزار تومان شد/ قیمت جدید ماکارونی اعلام شد ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۳ ارديبهشت
10 فواید و مضرات پروتئین برای بدن ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۸ فروردين
11 شهرداری در مصرف منابع آبی روش صرفه‌جویانه داشته باشد ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۴ فروردين


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  سیب را با پوست بخورید پزشکان در یک آزمایش جدید دریافتند که «اسید اورسولی...

  مسمومیت های غذایی باور نکردنی! همه ساله در جهان افراد زیادی به خاطر بروز مسمومیت ...

  نقش تغذیه در پیشگیری از بزرگی پروستات تکرر ادرار، بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

نکاتی برای خرید سرویس قاشق و چنگال برای ما آدم های امروزی، اینکه غذا را در چه ظرفی و با چه وسیله ای صرف کنیم، اهمیتی به اندازه خود غذا دارد.
هزار دلیل برای نوشیدن یک استكان چای داغ شاید در حین نوشیدن چای هیچ وقت ذهنتان را درگیر چنین قضیه‌ای نکرده باشید اما واقعیت درباره چای در بسیاری نکته‌ها نهفته بسیاری درباره چای است که بعید نیست خیلی از آدم‌های چای خور هم از اصل ماجرا بی‌خبر باشند. آنچه که معمول است نوشیدن یک فنجان چای داغ برای رفع خستگی و کسالت مفید است یا یک پذیرایی معمول از مهمان‌های خودمانی برای این که عده‌ای دور هم جمع شده و می‌خواهند گپ دوستانه‌ای بزنند و در این میان یک فنجان چای داغ هم جمع را گرم و گیراتر می‌کند.
كودكان چاق حس چشایی ضعیف‌تری دارند جوانه‌های چشایی كودكان چاق نسبت به كودكان با وزن طبیعی دارای حساسیت كمتری است.
نخستین موزه سیب‌زمینی‌ پدر و پسر بلژیکی به قدری به سیب‌زمینی سرخ‌کرده علاقه داشتند که پس از پژوهش‌های بسیار موفق شدند موزه‌ای برای این پیش‌غذا بسازند.