صادرکنندگان میوه از موانعشان با رییس جمهور سخن گفتند


پایگاه خبری لقمه: اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در نامه به رئیس جمهور ۶ مانع صادرکنندگان میوه و سه راهکار برای رفع این موانع مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در نامه به رئیس جمهور خواستار رفع مشکلات صادر کنندگان میوه و محصولات کشاورزی شده است در این نامه آمده است: به استحضار می‌رساند تولید‌کنندگان و صادرکنندگان میوه و تره‌بار کشور نقش مهمی را در افزایش توان تولید و صادرات خصوصا در دوران تحریم‌های ظالمانه ایفا نموده‌اند که قطعا این انجام وظیفه ملی و شرعی، مستحق پاداش است.

 

در ادامه آمده است: اتخاذ تصمیم‌های خلق الساعه در سازمان‌های مختلف ذیربط به صورت مکرر، بویژه در دوران محدودیت‌های تجاری و تحریم‌های ناروا نه تنها کمکی به توسعه تولید و صادرات ننموده، بلکه باعث کاهش تولید و رکود صادرات نیز گردیده است.

 

مشکلات پیش روی صادر‌کنندگان میوه، تره‌بار، سبزیجات و گل و گیاه، على الخصوص در رابطه با رفع تعهدات ارزی به شرح ذیل خلاصه گردیده است. خواهشمند است دستور فرمائید در جهت رفع مشکلات اعلام شده که درد مشترک آحاد تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کشور است، اقدام مقتضی و قوری صورت پذیرد:

 

در این نامه تصریح شده است: صادر‌کنندگان میوه و تره بار به مقاصد کشورهای حوزه خلیج فارس طی سالهای ۹۷،۹۸،۹۹ به دلایل ذیل هیچکدام ارزی را تحصیل و ذخیره نکرده‌اند که قادر به بازگشت آن به سیستم پولی کشور باشند. متاسفانه شاهدیم با ابلاغ بخشنامه‌های متعدد و تمدید مکرر مهلت برگشت، فقط شرط محال گذاشته می‌شود و موجبات نگرانی، اضطراب، بی‌انگیزگی صادر‌کنندگان و تولید‌کنندگان ریشه‌دار و تعطیلی صادرات را فراهم ساخته است.

 

الف. صادرات مستمر میوه و تره‌بار دارای درجه اشتغالزایی بالا می‌باشد ولی به لحاظ کالایی، حجیم، فسادپذیر و با حاشیه سود بسیار پایین می‌باشد. لذا صادر‌کنندگان نمی‌توانند مانند صادرات سایر کالاها و تجهیزات به صادرات یک محموله اکتفا کنند و برای چند ماه ارز خود را نگه دارند. گردش بالای کالا و فسادپذیری کالا به صادرکنندگان میوه این امکان را نمی‌دهد تا بتوانند در ازای صادرات کالا وارد کنند و یا ارز خود را به وارد‌کنندگان منتقل نمایند.

 

ب - با توجه به تحریم‌های ظالمانه در سیستم بانکی جهانی، هیج ثبت سفارشی در بازارهای هدف انجام نمی‌پذیرد و صادرکنندگان حوزه خلیج فارس، کالای فسادپذیر خود را فقط به صورت امانی صادر می‌کنند و تاجران فروشنده میوه و تره بار پس از فروش کالا و کسر هزینه‌های حمل و نقل و کمیسیون خود، مانده وجه را به صرافی‌های محلی حواله داده و معادل ریالی وجوه مربوطه به حساب صادر‌کنندگان واریز می‌گردد.

 

ج- در دوران تحریم‌های ناروا، علیرغم اصرار دولت محترم بر بازگشت ارز حاصل از صادرات، هیچ یک از بانک‌های ایرانی در حوزه خلیج فارس برای جمع‌آوری ارز صادر‌کنندگان اقدامی ننموده‌اند و کماکان ارائه ارز حاصل از صادرات به صرافی‌های محلی ادامه یافته است. آیا ایجاد ساز و کار صادرات و بازگشت پول از طریق سیستم بانکی، به عهده صادر‌کنندگان است؟

 

د- هیچ شرکت بیمه‌ای، محصولات فسادپذیر میوه و تره بار را بیمه و تضمین نمی‌نماید و صادر‌کنندگان با ریسک و دلهره فراوان امور صادرات را انجام می‌دهند.

 

هـ. صادرات میوه و تره بار و سبزیجات شاید کمتر از ۵٪ تولید محصولات کشاورزی کشور می‌باشد و ضایعات در این بخش حدود ۳۵٪ می‌باشد. لذا حمایت از تولید و صادرات در این بخش می‌تواند نسبت به کاهش ضایعات و توسعه صادرات کشور نقش مهمی ایفا نماید و هیچ سازمان و نهادی نظارت بر هزینه حمل و نقل جاده‌ای و مخصوصا دریایی میوه و تره بار را بعهده نداشته و نرخ کشتی‌ها و شناورها در حوزه خلیج فارس، متأسفانه گاهاً با افزایش قیمت غیر منطقی مواجه بوده‌اند.

 

ز- با توجه به اینکه تولید‌کنندگان و صادر کنندگان اصیل، همواره با وفای به عهد با دولت محترم همراهی نموده‌اند و محصولات مازاد بر مصرف کشور را صادر می‌نمایند؛ متأسفانه در چند ماه گذشته عوارض آب مجازی از صادرکنندگان اخذ می‌شود که این خود باعث ایجاد مشکل مضاعف گردیده است. چرا به این نکته توجه نمی‌شود متهم اصلی الگوی کشت نامناسب و تولید محصولات آب‌بر، وزارت جهاد کشاورزی است نه صادر‌کنندگان!!!

 

با توجه به مشکلات فوق‌الذکر، همانطور که اشاره شد در شرایط انسداد کامل شبکه‌های بین‌المللی حواله ارز،  ورود ارز توسط صادر‌کنندگان میوه و تره بار کاملا محال می‌باشد و هر گونه اصرار و پافشاری دولت نتیجه‌ای جز تعطیلی صادرات میوه و تره بار به همراه نخواهد داشت. چنانچه دولت محترم مصمم به ورود ارز به کشور باشد، لازم است پیشنهادات و موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد:

 

1- با توجه به تحریم‌های تجاری و بانکی، بخش‌های بازرگانی سفارتخانه‌ها، راهکاری برای جذب ارز صادرکنندگان میوه و تره بار در بازارهای هدف صادراتی ارائه و اتخاذ تصمیم نمایند.

 

۲-بانک‌های ایرانی که خوشبختانه در حوزه خلیج فارس کم هم نیستند می‌توانند ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان را به صورت نقدی با چک در بازارهای هدف صادراتی اخذ و در مقابل، در ایران ریال به حساب صادر‌کنندگان واریز نمایند.

 

۳- واردات خرد بدون انتقال ارز در دوران تحریم می‌تواند بخشی از ارزهای سرگردان را به کشور هدایت و برگرداند.

 

توضیح اینکه اخیرا سازمان امور مالیاتی تاکید به حذف معافیت مالیاتی صادر‌کنندگان، در صورت عدم بازگشت به موقع ارز و رفع تعهدات ارزی نموده است که چنانچه این موضوع عملیاتی شود . قطعا صادر‌کنندگان این بخش انگیزه‌ای برای ادامه عملیات صادرات نخواهند داشت.

 

در خاتمه اعلام می‌دارد امنیت غذایی کشور در گرو حمایت‌های ویژه از تولید‌کنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی و حمایت حضرتعالی می‌باشد.

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

بازگشت به صفحه نخست


نقل از :خبرگزاری دانشجو

کد: 14931 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ جمعه ۴ شهريور بازدید: 303 ساعت: 12:37 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 ایران حداقل ظرفیت صادرات ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ را دارد ۱۴۰۱ جمعه ۱۶ دي
2 تایید صحت بزرگترین قرارداد زعفران جهان میان ایران و قطر ۱۴۰۱ جمعه ۱۶ دي
3 آغاز صادرات پرتقال به چین/ راهکارهای دولت برای تنظیم بازار مرکبات ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۴ دي
4 فعالیت ۹۸ درصدی بخش خصوصی در صنعت غذایی کشور ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۴ آذر
5 نشان ایمنی غذا به کدام شرکت تعلق می گیرد/ توانایی ایران در صادرات غذای حلال ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۶ مهر
6 ارسال نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان به قطر ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۵ مهر
7 ثبت محصولات کشاورزی در سامانه سماک ۱۴۰۱ سه شنبه ۵ مهر
8 تعرفه های صادراتی محصولات آب بر بالاتر از قیمت جهانی ۱۴۰۱ جمعه ۱ مهر
9 تجارت خارجی از سقوط آزاد تا صعود بی‌سابقه ۱۴۰۱ يکشنبه ۶ شهريور
10 ۵۹ درصد افزایش ارزی صادرات کالا کالا از مرز خسروی به عراق ۱۴۰۱ شنبه ۵ شهريور


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  چرا مردان باید میوه های توت مانند مصرف کنند؟ محققان اظهار کرده اند که خوردن توت فرنگی ها، توت ...

  آدامس بجویم یا نجویم؟ یک دندانپزشک گفت: آدامس همزمان می‌تواند آثار مثبت ...

  آیا غذاهای ارگانیك واقعا سالم‌ترند؟ متخصصان تغذیه و سلامت در یك مطالعه كیفی جدید دریاف...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

افزایش میل و قدرت جنسی با مصرف این سبزی نشستن در جوشانده شنبلیله، جهت درمان ورم، چسبندگی و ترشحات رحمی، نرم‌كردن رحم سفت و ورم‌های سفت آن، بازكردن دهانه رحم و تسهیل زایمان و دفع جفت، مفید است. همچنین شنبلیله سبب افزایش میل و قدرت جنسی می‌شود.
تشخیص علت کمبود وزن، اولین قدم برای درمان لاغری یک متخصص تغذیه با اشاره به اینکه اولین گام در درمان لاغری تشخیص علت کمبود وزن است، گفت: بررسی تاریخچه پزشکی، میزان مصرف غذایی فرد، کمبودهای تغذیه‌ای و همچنین عادت غذایی اولین کاری است که باید در خصوص تعیین رژیم غذایی برای این افراد انجام شود.
این چربی شما را چاق نمی‌كند گرچه ممكن است بافت چربی در قسمت‌های مختلف بدن ذخیره شده باشد، اما صرف‌نظر از محل ذخیره چربی در بدن، باید پذیرفت چربی، چربی است و هرچه مقدار چربی ذخیره شده در بدن كمتر باشد، بهتر است. البته این موضوع درباره چربی ـ كه با عنوان چربی قهوه‌ای از آن نام برده می‌شود ـ صدق نمی‌كند.
سرانجام ماجرای آب و آبلیموهای تقلبی پس از چالش‌های موجود میان سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد، شاهد خبرهای خوبی از معاون وزیر بهداشت هستیم که موضوعات مربوط به سلامت مردم بالاخره به سرانجام خواهد رسید.