کشک و قره قوروت دشمن پوکی استخوان


زهره خدایی در گفت‌وگویی گفت: کلسیم یک نوع ماده معدنی است که وجودش به مقدار کم برای بدن لازم است .وجود این ماده در ساختمان هورمون‌ها و هم در ساختمان استخوان ها بسیار ضروری و مهم است.

به گزارش لقمه، این متخصص تغذیه در ادامه با بیان اینکه لبنیات بهترین منبع کلسیم هستند گفت: کلسیم در موارد دیگر هم وجود دارد مثل غضروف و یا تیغ ماهی‌هایی که قابل خوردن هستند ، کمی هم در تخم مرغ وجود داردمت اما به طور عمده در پنیر، شیر، ماست، کشک و قره قوروت و بستنی وجود دارد.

این عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه البرز در ادامه افزود: هرچه مواد لبنی غلیظ‌تر شوند محتوای کلسیم‌ آنها بیشتر می‌شود به طور مثال میزان کلسیم در یک لیوان شیر با یک لیوان ماست یکی است اما در ماست چکیده میزان کلسیم بیشتر است.

خدایی میزان کلسیم موردنیاز برای بدن را روزانه 2 تا 3 واحد عنوان کرد و گفت: این میزان به افراد سالم توصیه می‌شود اما اگر زنان باردار یا شیرده مدنظر باشند میزان کلسیم مورد نیاز 4 واحد می‌شود . در مورد نوجوانان نیز کلسیم موردنیاز 4واحد می باشد.

این متخصص تغذیه ،منظور از یک واحد را به اندازه یک لیوان محتوی شیر یا ماست یا بستنی دانست. در مورد واحد پنیر و واحد کشک غلیظ نیز ، اندازه یک قوطی کبریت و 4/1 لیوان را کافی دانست.

این عضو انجمن تغذیه انگلیس در ادامه با بیان اینکه کلسیم برای جذبش نیاز به ویتامین D دارد گفت: مهمترین منبع ویتامین D هم آفتاب است که باید روزانه 20 دقیقه صورت و دست‌ها در معرض مستقیم نورخورشیدباشند.

خدایی در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه کمبود ویتامین D را چطور جبران کنیم گفت: کمبود ویتامین D به وسیله مکمل‌ها جبران می شود مکمل‌های خوراکی یا تزریقی که توسط پزشک تجویز می شود.

این متخصص تغذیه در ادامه به عوارض کمبود کلسیم اشاره داشت و گفت: پوکی استخوان در بزرگسالان ،نرمی استخوان در بچه‌ها ،دردهای خفیف استخوانی، دردهای ستون فقرات و شکستگی‌های مکرر می‌توانند در اثر کمبود کلسیم به وجود آیند.

خدایی ادامه داد: بهترین راه تشخیص کمبود کلسیم گرفتن عکس رادیولوژی از مچ دست است که سن استخوانی را با سن تقویمی مقایسه می‌کند و می‌تواند فقر کلسیم را نشان دهد.

این عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه البرز گفت: میزان دریافت کلسیم باید به طور متناوب و منظم صورت پذیرد و نباید این تصور را داشت که سن خاصی برای ذخیره کلسیم وجوددارد.

وی ادامه داد: داشتن فعالیت بدنی مناسب و ورزش و بازی زیر آفتاب ،همراه با تغذیه مناسب که شامل 3 واحد لبنیات است می‌تواند به استحکام استخوان در افراد کمک کند.


نقل از :فارس

کد: 3201 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ بهمن بازدید: 6284 ساعت: 8:54 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوستنظرات


sahar

قره قوروت کلسیم بالایی داره ولی به علت داشتن نوعی اسید، کلسیم جذب نداره

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  با انرژی‌زاترین میوه‌ها آشنا شوید اگر در پایان روز احساس خستگی و بی‌حالی می‌كنید احت...

  با مصرف حبوبات کلسترول بد را کاهش دهید بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف روزانه حبوبات پخته به...

  این ده عامل شگفت انگیز می‌توانند باعث سنگ کلیه باشند پایگاه خبری لقمه: در ده عاملی که زمینه ساز سنگ کلی...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت