زعفران تقلبی، سرطان می‌آورد
زعفران تقلبی را چطور تشخیص بدهیم؟


تقلب در مواد غذایی این روزها كاسبی پر‌در‌آمدی برای سودجویان شده است. متخلفان هم البته برای همین چند لقمه نان حرامی كه به‌دست می‌آورند، زحمت زیادی می‌كشند و آنقدر روش‌های جدید ابداع ‌كرده‌اند كه رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید شناسایی این تقلب‌ها نیازمند خلاقیت است.

به گزارش لقمه، کیلومتر‌ها دورتر از پایتخت، کشاورزانی در خراسان جنوبی بــا‌کیفیت‌ترین زعفران جهان را به سختی تولید می‌کنند.طلای سرخ آنها با قیمت‌های ارزان خریداری می‌شود و سوغات «قائنات» با بسته‌بندی‌های شیك به بازارهای خارجی می‌رسد. اینجا در فرودگاه مهرآباد اما، برخی زائران مكه بسته‌های سرخ‌رنگی سوغات می‌آورند كه اسمش را زعفران می‌گذارند؛ موضوعی كه سازمان غذا و دارو هم درباره آن هشدار داده است. تقلب در زعفران اما فقط به سوغاتی‌های عربستان محدود نمی‌شود.

تقلب در مواد غذایی این روزها كاسبی پر‌در‌آمدی برای سودجویان شده است. متخلفان هم البته برای همین چند لقمه نان حرامی كه به‌دست می‌آورند، زحمت زیادی می‌كشند و آنقدر روش‌های جدید ابداع ‌كرده‌اند كه رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید شناسایی این تقلب‌ها نیازمند خلاقیت است.

در‌باره زعفران اما معاون پژوهشی پژوهشكده علوم و صنایع غذایی كشور می‌گوید: زعفران گران‌ترین ادویه در دنیاست. همین عاملی است كه سودجویان به انواع تقلب‌ها در زمینه زعفران دست بزنند. آنها با اضافه‌كردن مواد‌ی به زعفران، ماهیت اصلی این ماده غذایی و دارویی پرارزش را از بین می‌برند. با این تخلف‌ها هم از لحاظ اقتصادی به مردم آسیب می‌رسد و هم سلامت مردم به خطر می‌افتد.

دكتر عبدالمجید مسكوكی در توضیح این تقلب‌ها می‌گوید: یكی از خطرناك‌ترین این تقلب‌ها، اضافه كردن گوشت گاو ریش‌ریش شده به زعفران است. به این ترتیب كه گوشت گاو را كه به رنگ قرمز خونی است، ریش‌ریش كرده و سپس آن را خشك و بعد آن را به زعفران اضافه می‌كنند. این كار سلامت مردم را به‌شدت تهدید می‌كند چرا كه از این طریق میكروب‌های زیادی وارد بدن انسان شده و انسان به بیماری‌های مختلفی دچار می‌شود. به گفته او، یكی دیگر از تقلبات معمول و مرسوم ‌هم این است كه كاه را بارنگ‌های مصنوعی مثل رنگ‌هایی كه برای رنگ قالی استفاده می‌شود، رنگ كرده و سپس به زعفران اضافه می‌كنند. به این ترتیب مواد شیمیایی وارد بدن می‌شود كه عوارض‌شان بر كسی پوشیده نیست. این رنگ‌ها، حاوی مواد سمی است كه بسته به نوع و میزان رنگ‌ها، اثرات سرطان‌زایی دارد. تشكیل تومور‌های بدخیم كه درمان‌های سختی هم دارد، تنها یكی از نتایج ورود رنگ‌های مصنوعی به بدن است.


اضافه‌كردن گلرنگ كه ماده‌ای شبیه زعفران است، افزودن رطوبت بیش از 7درصد به زعفران، افزودن مواد خارجی به‌منظور افزایش وزن آن، افزودن چغندر، فیبرهای انار یا پرچم زعفران كه رنگ كمی دارد و بدون مزه است، اسپری فیبرهای زعفران، افزودن مواد غیرخوراكی مانند رنگ قرمز، ابریشم و افزودن موادی از قبیل زردچوبه و فلفل نیزبخشی از روش‌های زیركانه تولید زعفران تقلبی است.


سرطان زعفرانیرئیس سازمان غذا و دارو هم در گفت‌وگو با همشهری درباره تقلب در زعفران و عوارض آن چنین می‌گوید: زعفران تقلبی، ناخالصی زیادی دارد و این ناخالصی و مصرف آن می‌تواند عوارضی داشته باشد. البته مصرف یك یا 2بار آن لزوما موجب سرطان نمی‌شود اما در طولانی‌مدت اثرات خطرناكی دارد. به گفته دكتر دیناروند، اگر فردی زیاد از این ماده استفاده كند و زمینه ابتلا به بیماری‌های آلرژی را داشته باشد، بعد از چند سال درگیر بیماری‌های شدید می‌شود و مصرف آن می‌تواند عوارضی همچون حساسیت و حتی مسمومیت ایجاد كند. دكتر رسول دیناروند درباره زعفران عربستانی هم می‌گوید: زعفران عربستانی ا‌ز فهرست رنگ‌های مجاز خوراكی حذف شده و در كشور ما در هیچ فرآورده‌ای استفاده نمی‌شود. ‌


چه باید كرد؟سخنگوی سازمان غذا و دارو معتقد است كه بررسی كیفیت مواد غذایی كه زعفران هم جزء آنها محسوب می‌شود، با سازمان غذا و داروست. مهندس محمد هاشمی به همشهری می‌گوید: آلودگی‌های شیمیایی و فیزیكی از قبیل رنگ‌های مصنوعی، خار و خاشاك و مواد خارجی در زعفران داخل كشور، عمدتا توسط واحدهای زیرزمینی و فاقد پروانه ساخت یا شناسه نظارت كارگاهی انجام می‌شود. در مورد زعفرا‌ن‌های داخلی، سازمان غذا و دارو اقدامات مختلفی مانند صدور پروانه ساخت، صدور شناسه نظارت كارگاهی و نظارت مستمر انجام می‌دهد اما به مردم توصیه می‌كنیم كه برای اطمینان از سلامت زعفران‌هنگام خرید آن به شماره پروانه ساخت یا شناسه نظارت، نوع بسته‌بندی و مشخصات درج شده روی بسته‌ها، تاریخ تولید و انقضا و نشانی شركت و نام تجاری آن توجه كنند.


زعفران تقلبی را چطور تشخیص بدهیم؟شكل ظاهری زعفران یكی از روش‌های شناسایی خالص‌بودن آن است. ظاهر این محصول شبیه میخك است؛ به‌گونه‌ای كه پایین گیاه میله‌ای و انتهای آن دندانه‌دار، پهن و قیچی‌شكل است. رنگ زعفران باید قرمز تند باشد نه روشن و شكل كلاله‌های آن نیز نباید براق باشد. اگر چند تار زعفران را در یك لیوان آبجوش بیندازیم بعد از حدود 5دقیقه نباید رنگ تارهای آن سفید شود؛ اگر چنین شود زعفران تقلبی است. رنگ تارهای زعفران در بنزین نامحلول است یعنی اگر تار زعفران را در بنزین بیندازیم نباید بنزین را رنگین كند. علاوه بر این، اگر تارهای زعفران را بین كاغذ كاهی بگذاریم و كمی فشار دهیم نباید لكه چربی باقی بگذارد. در غیراین صورت به احتمال قوی، زعفران تقلبی است.

 بازگشت به صفحه نخست


نقل از :روزنامه همشهری

کد: 7867 تاریخ نشر: ۱۳۹۳ شنبه ۲۵ بهمن بازدید: 1423 ساعت: 1:46 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 برداشت بیش از 8 تن زعفران در خراسان شمالی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۹ آذر
2 طرح جامع زعفران عملیاتی نشد ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ آذر
3 صادرات بیش از ۱۱۸ میلیون دلار طلای سرخ ۱۳۹۶ شنبه ۱۱ آذر
4 جولان زعفران های تقلبی در بازار/ از گوشت گاو تا عسل و چربی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر
5 کاهش۶۰۰هزارتومانی قیمت هرکیلوگرم زعفران/برداشت تا۱۵آذر ادامه دارد ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان
6 سازوکار خرید توافقی زعفران از طریق بورس کالا ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
7 زعفران ایران شناسنامه دار می شود ۱۳۹۶ شنبه ۶ آبان
8 آغاز خرید حمایتی زعفران از کشاورزان ۱۳۹۶ شنبه ۶ آبان
9 آغاز فصل برداشت طلای سرخ قیمت آن ارزان شد ۱۳۹۶ شنبه ۲۹ مهر
10 افزایش 26 درصدی صادرات زعفران ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۵ مهر
11 در ایران به برند زعفران کمتر بها داده می‌شود ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۸ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  مواد قندی سطح یادگیری را بالا نمی برد دکتر ضیاء الدین مظهری با اعلام صحت نداشتن آین باور...

  مغز با صبحانه بیدار می‌شود همواره شنیده‌ایم که پزشکان از صبحانه به عنوان مهم‌...

  راه های مبارزه با بوی بد دهان رعایت بهداشت اولین سلاح برای مبارزه با بوی بد دهان...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

این میو‌ه‌ها و صیفی‌جاتی را با پوست بخورید اکثر ما هنگام خوردن پرتقال، پوست آن را بی‌درنگ دور می‌ریزیم درحالی‌که نمی‌دانیم پوست پرتقال نزدیک به دوبرابر گوشت این میوه ویتامین ث دارد.
برای لاغری تا می توانید ماهی بخورید! پایگاه خبری لقمه: می خواهید لاغر شوید و در عین حال نمی توانید از خوردن غذاهای محبوبتان دست بکشید. ما یک پیشنهاد ویژه و هوس انگیز برای شما داریم، مصرف ماهی خود را افزایش دهید.
تحمل بوی بد سیر و پیاز، ارزشش را دارد از درمان سرطان گرفته تا بهبودی بیماری های قلبی عروقی ، خوردن سیر و پیاز مزایایی دارد که ارزش تحمل بوی بد آنها را به انسان می دهد . خانم شوارتز ، پزشک خانواده می گوید : « خوردن سیر و پیاز را هیچگاه ترک نکنید چون خاصیت درمانی زیادی دارند و این حرف که پیاز را از غذا جدا کنید را هم به کلی فراموش کنید . با توجه به قدرت درمانی این مواد مغذی ، باید مقدار مصرف آنها را در سبد غذایی خانواده بیشتر کنید . »
در هفته چقدر گوشت قرمز بخوریم؟ یک متخصص تغذیه در امور سرطان گفت: مصرف بالای گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری شده که همبرگر و کالباس شامل آن می‌شود می‌تواند از علل ایجاد سرطان روده باشد. حتی گوشت قرمز دودی یا نمک‌سود هم باعث ایجاد مواد سرطان‌زا می‌شود.