همه چیز در مورد اولین بامیه پزی تهران


پایگاه خبری لقمه: اولین بامیه پزی تهران نه یک مغازه مجلل و وسیع است و نه در ویترین و تابلویی چشم نواز دارد. بلکه مغازه کوچکی است که در خیابان شترداران واقع در چند قدم بالاتر از ضلع شمال شرقی میدان قیام.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، معصومه اصغری در خبرگزاری فارس نوشت: 

پیچاپیچ خیابان ری از خیلی سال پیش سرقفلی صنف‌های کوچک و بزرگ شده است.کمتر کاسبی است که جدا افتاده از هم صنفی‌هایش کار کند،اما حکایت اولین بامیه فروشی تهران از رسم کاسب‌های اینجا جداست. چراغ تک مغازه بامیه فروشی تهران قدیم در کوچه شتر داران روشن است هنوز.


اولین بامیه‌پزی تهران اینجاست

کوچه شتر داران بیخ گوش میدان قیام نشسته است. تک مغازه بامیه فروشی تهران قدیم این روزها بین مغازه‌های تعویض روغنی و مکانیکی و لاستیک‌فروشی روزگار سپری می‌کند و مشتری‌های خودش را دارد. «علی اصغر نوری زادگان» پا به دهه هشتم زندگی‌اش گذاشته است. حالا ۸۷ سال سن دارد و می‌گوید از ۱۲ سالگی در مجمع‌های بزرگ مسی حوالی همین خیابان ری و محله‌های امامزاده یحیی و عودلاجان و سرپولک و چهار راه سیروس چرخ می‌زده و بامیه فروشی می‌کرده است.


اولین بامیه پزی تهران


 


از ۱۲ سالگی بامیه فروش بودم


نوری زادگان سال ۱۳۰۷ در همدان به دنیا آمده و در ۱۲ سالگی به همراه خانواده‌اش ساکن تهران شده است:«آن موقع به این بامیه‌ها ،بامیه عربی می‌گفتند. یک آقایی بود به اسم چراغعلی که در چهار راه سیروس حجره داشت. پسر بچه‌ها از اوایل نوجوانی نان آور خانه می‌شدند. سال ۱۳۱۳ بود که مشتری چراغعلی شدم. روزی ۲۰۰ بامیه از او می‌خریدم به قیمت ۷ هزار و هر دانه‌اش را ۳ قران می‌فروختم. یک قران برای خرجی خودم برمی‌داشتم و باقی را دو دستی تقدیم خانواده می‌کردم»اولین بامیه پزی تهران

 


وقتی تهران روشنایی نداشت


پسرک ۱۲ ساله بامیه فروش شب‌ها بساطش را از سه راه امین حضور  برمی‌چید. نفس حبس می‌کرد و پا ترس پا ترس در تاریکی مطلق کوچه‌ها و گذرها قدم برمی‌داشت: «آن زمان تهران روشنایی نداشت. شب‌ها با سلام و صلوات و با جیب‌های پر از پول به خانه می‌رفتم. بعد از مدتی که سنم بیشتر شد شاگرد یک شیرینی پزی شدم. اوایل انقلاب بود که به توصیه یک دوست در کوچه شتر داران این ملک را خریداری کردم و از آن زمان تا به حال به همراه پسرم این کاسبی را ادامه داده‌ایم.


 اولین بامیه پزی تهران


کاسبی‌ها روی حرف و اعتبار سوار بود


«آن دوره کار و کاسبی بازاری‌ها روی حرف و اعتبارشان سوار بود. هم صنفی‌ها خیلی راحت به هم اعتماد می‌کردند و نتیجه این اعتماد هم چرخیدن چرخ کاسبی‌ها و تولیدی‌ها بود. الان هم باید این مناسبات رواج پیدا کند تا بازارمان دوباره سکه شود. ما هیچ وقت با چک کار نمی‌کردیم و اگر کسی از ما کاسبی‌اش از سکه می‌افتاد با گلریزان دوباره روانه مغازه‌اش می‌کردیم. این‌ها همه ریشه در هویت و فرهنگ ما دارد. فقط کافی است دوباره به این آموزه‌های گذشتگان‌مان عمل کنیم. خدا شاهد است که راه خیر عمل به همین وصیت پدر و مادرها و استادهاست. چون این‌ها همواره خیرخواه ما هستند و عمل به حرف‌های آن‌ها خیر مطلق است.اولین بامیه پزی تهران

 


هرچه می‌پزی اول خودت بخور


نام استاد کارها که به میان می‌آید کاسب کهنه‌کار بازار از صاحب کارهایی که فوت کوزه‌گری را به او یاد داده‌اند یاد می‌کند: «استاد کاری داشته‌ام که تا همین امروز حرفش را آویزه گوشم کرده‌ام. به من گفت سید علی هر چه در مغازه‌ات  می‌پزی اول خودت بخور، اگر خودت راضی بودی آن را دست مشتری‌ات بده. مدارا و طمع نکردن را هم از همان زمانی که پادوی مغازه بودم به من یاد دادند.» نگاهم روی تکه مقوایی که به در چسبانده‌اند سر می‌خورد. رویش با خودکار نوشته‌اند هر کیلو بامیه ۱۸ هزار تومان. یعنی ۲ هزار تومان زیر نرخی که اتحادیه تعیین کرده است.


اولین بامیه پزی تهران


سودمان را طوری تنظیم می‌کنیم که مشتری ضرر نکند


نوری زادگان بزرگ  صاحب ۲۷ نوه و نتیجه است. سعید این روزها پسر خلف پدر و پدربزرگش شده و کارهای مغازه ۹ متری پا به سن گذاشته پدرانش را رتق و فتق می‌کند. ایستادن کنار تابه‌های گودی که روغن توی آن مدام جوش می‌خورد کار هر کسی نیست، اما سعید می‌گوید حس می‌کند اینجا به گذشته وصل می‌شود و همین برایش خوشایند است: «ما در ماه‌های دیگر سال هم مشتری‌های ثابت داریم.اولین بامیه پزی تهران

 


در ماه مبارک رمضان صف‌های طولانی مقابل مغازه حالم را خوش می‌کند. هرکسی اینجا می‌آید برای پدرم دعای خیر می‌کند. سعی من هم این است که درست مثل او با مشتری‌ها خوش‌رفتاری کنم چون هر روز لابه لای این دعاهای خیر  نتیجه مشتری‌مداری‌های پدرم را  به چشم می‌بینم و به گوش می‌شنوم. سعید می‌گوید بیشتر از ۱۰ نفر از این مغازه کوچک نان به خانه می‌برند و با وجود این که شرایط اقتصادی سختی به همه تحمیل شده آن‌ها طمعی برای سود بیشتر ندارند: «اینجا به اندازه کافی معروف هست. به دنبال تبلیغات نیستیم. سودمان را طوری تنظیم می‌کنیم که مشتری ضرر نکند. برای همین قیمت هر کیلو بامیه اینجا ۲ هزار تومان ارزان‌تر از همه جاست»اولین بامیه فروشی تهران

 


زولبیا و بامیه از دوره قاجار پای سفره افطار آمده است


برای نخستین بار در کتاب‌های مربوط به  دوره قاجار است که نامی از زولبیا و بامیه برده می‌شود. نصرالله حدادی تهران‌شناس می‌گوید به طور قطع نمی‌توانیم بگوییم این شیرینی‌ها ریشه تهرانی دارند: «دو روایت در باره زولبیا و بامیه در کتب تاریخی داریم. آقای نفیسی گفته‌اند این نقل قول از فتحعلیشاه است که روزی با حسرت گفته «ماه رمضان هم نمی‌آید تا بامیه سیری نوش جان کنیم.» اما جعفر شهری در کتاب تهران قدیم این نقل قول را مربوط به مظفرالدین شاه دانسته و نقل کرده است. به هر حال چیزی که از این نقل قول دستگیرمان می‌شود این است که این شیرینی ازدوره قاجار به بعد در تهران پخته می‌شده و مخصوص به ماه مبارک رمضان بوده است. چرا که مردم منتظر و در حسرت آن می‌ماندند تا این ماه از راه برسد و این شیرینی خوشمزه را پای سفره‌های افطارشان بگذارند.


 

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست


نقل از :فارس

کد: 13760 تاریخ نشر: ۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد بازدید: 2124 ساعت: 9:54 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 کمیته مدیران پایگاه‌های خبری انجمن صنفی مدیران رسانه تشکیل شد ۱۴۰۰ سه شنبه ۱۱ آبان
2 برنامه ها و انتقادات اقتصادی کاندیدهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰در اولین مناظره ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۶ خرداد
3 کرکری اقتصادی و سیاسی به جای مرور برنامه های اقتصادی در اولین روز مناظره ها ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۶ خرداد
4 خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند
5 راه اندازی اولین روستابازار کشوردر حکیمیه تهران/دامدار قاچاقچی دام زنده نیست ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ آبان
6 روز جهانی سراشپز در ایران با محوریت کودک سالم – تغذیه سالم برگزار شد ۱۳۹۸ جمعه ۳ آبان
7 ادعای دروغین درباره پهباد ایرانی و ارتباط آن با افزایش قیمت طلا ۱۳۹۸ جمعه ۲۸ تير
8 هر ایرانی یک شربت فروتونیک / تنها مکمل آهن بر پایه یون در دنیا ۱۳۹۷ سه شنبه ۹ بهمن
9 نشست رسانه ای شربت فروتونیک تنها مکمل آهن بر پایه یون در دنیا ۱۳۹۷ سه شنبه ۹ بهمن
10 خالدی: اولین منبع درباره تاریخ هتلداری ایران به‌زودی منتشر می‌شود ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  تصفیه یونهای آب برای قلب مضر است یک متخصص تغذیه گفت: ‌‌آبهایی که توسط تصفیه‌کننده‌ه...

  چرا زنان باردار باید قرص اسیدفولیک بخورند؟ کمبود اسید فولیک در دوران بارداری باعث بروز بیماری...

  توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با درد متخصصان تغذیه و سلامت معتقدند که برخی از مواد غذای...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت