در نشست رسانه ای مطرح شد:
هر ایرانی یک شربت فروتونیک / تنها مکمل آهن بر پایه یون در دنیا


پایگاه خبری لقمه: اولین داروی آهن با ساختار یونی، به شکل فرآورده طبیعی با نام فروتونیک در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی توسط محققان ایرانی رونمایی شد.

عکاس: مجید نیک نفس

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه،   فروتونیک تنها مکمل آهن بر پایه یون در دنیا است که به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن کمک می‌کند؛ در همین خصوص مراسم رونمایی از این دارو، پیش از ظهر روز سه شنبه 9 بهمن ماه در سالن سلمان هراتی حوزه هنری، با حضور دکتر امید رجبی کبودچشمه مدیرعامل شرکت امیدداروی طبرستان، مخترع این دارو و عضو انجمن مخترعین آمریکا، دکتر میرمحمد صادقی عضو هیئت مدیره شورای همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا، دکتر طلیمی رِییس شورای عالی رسانه سازمان بسیج اصناف بازاریان و تجار کشور، مهندس خدایی رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش کشور و مدیر عامل شرکت پخش هومکر، حجت الاسلام و المسلمین ناسخی مسئول فقه بازار تجار و بازاریابان کشور، دکتر خسروی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان سیمرغ، میثم بهزادی تهیه کننده و مجری برنامه نوآوران، دکتر ابوالفضل عباسی دبیر انجمن مخترعین کشور و ... برگزار شد.

اولین داروی گیاهی آهن

دکتر رجبی مخترع شربت فروتونیک در ابتدای این نشست با اشاره به روند ساخت و تولید این شربت گفت: امروز اینجا جمع شده‌ایم تا با اولین داروی گیاهی آهن آشنا شویم، ایده فرمولی کردن این شربت از سال 85 کلید خورد و بعد از آن درگیر فرمولی کردن این شربت شدم، سال 89 من و تیمم توانستیم این فرمول را نهایی کنیم و به یکی از دانشگاه‌های پزشکی کشور بدهیم و آن‌ها کارهای بالینی آن را انجام دادند و بعد به سمت گرفتن مجوز رفتیم.
 
وی ادامه داد: سال 95 از سازمان دارو سیب سلامت را اخذ کردیم در آن زمان ما بودیم و یک کاغذ به نام مجوز، برای تولید به پول و سرمایه نیاز داشتیم و برای جذب سرمایه بسیار تلاش کردیم اما نتیجه‌ای نداد. سال 95 با مهندس بهزادی آشنا شدم و وی برای کمک به تولید این دارو اشتیاق نشان داد و جذب سرمایه کرد؛ تیرماه سال 97 تولید این شربت آغاز و وارد داروخانه‌ها شد.
 

دارویی بدون عوارض داروهای مولکول آهن

این مخترع با اشاره به وجه تمایز شربت فروتونیک با دیگر شربت‌های آهن توضیح داد: تمامی فرآورده‌های آهن در بازار ایران و خارج در تمام غالب‌ها به صورت مولکول آهن تولید می‌‍‌شوند که بدن آن را جذب می‌کند، اما عوارض بسیاری مانند سیاه شدن دندان‌ها و اختلال در کار کبد دارد، همچنین ویتامین ها و طی 10 دقیقه DNA مولکول‌های بدن را از بین می‌برد. در حالیکه شربت فروتونیک، نه تنها هیچکدام از این عوارض را ندارد، بلکه اشتها آور و چاق کننده است. قیمتش هم، در بازار ایران رقابتی است.
 

دارویی با یک چهارم قیمت نمونه خارجی

مخترع شربت فروتونیک با اشاره به اینکه این شربت تولید ایران است و ایرانی‎ها باید از آن حمایت کنند گفت: وقتی بچه‌های این مرز و بوم توانسته‌اند دانشی را بومی کنند، برای چه یک فرآورده آهن از کشورهای خارجی وارد می‌شود؟ شربت‌های وارداتی از 35 هزار تومان تا 75 هزار تومان در داروخانه‌ها وجود دارند اما ما شربت بسیار خوب و سالمی با هزینه کمتر و حجم بیشتر تولید کرده‌ایم که در حجم 220 سی سی و مبلغ 33 هزار تومان در داروخانه ها وجود دارد.
 

هر ایرانی یک شربت فروتونیک

وی افزود: معتقدم در آینده نه چندان دور فروتونیک راه خود را باز می کند و شعار ما این است «هر ایرانی یک شربت فروتونیک».
 
رجبی همچنین درباره صادرات این شربت به کشورهای دیگر تصریح کرد: تولید رسمی این دارو در غالب صنعتی از تیرماه رقم خورده و تا امروز چند کشور به عنوان کشور هدف مشخص شده‌اند که دنبال گرفتن مجوزهای مربوطه برای صادرات شربت فروتونیک به کشورهای دیگر هستیم.

7هزار مخترع ایرانی

در بخش دیگری از این نشست عباسی دبیر انجمن مخترعین کشور با اشاره به واژه مخترع توضیح داد: باران از نم نم شروع می‌شود و وقتی ادامه داشته باشد به جوی و اقیانوس می‌رسد، ادیسون هزاران چیز اختراع کرده که ما فقط یکی از آن‌ها را می‌شناسیم. رجبی سه سال پیش کارش را شروع کرد و حالا به نتایج بسیار خوبی رسیده است و این روند پیشرفت همچنان ادامه خواهد  داشت.
 
وی با اشاره به سختی کار مخترعان و عدم حمایت هیچ ارگان یا نهادی از آن‌ها گفت: در ایران مخترع باید هفت خان رستم را رد کند اما متاسفانه مسئولین از او حمایت نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود مخترع از کشور خارج شود و دیگر برنگردد. از همین تریبون از تمام کسانی که کاری از دستشان برمی‌آید درخواست کمک دارم. سال 80 پایه تشکیل انجمن را گذاشتیم و حالا 7 هزار عضو داریم و هزاران اختراع که برای تجاری کردن آن ها مشکل داریم. مخترع باید دید بازی داشته باشد تا بتواند چیزهای جدید تولید کند.
 

یکی از 5هزار طرح اختراعات ایرانی

در ادامه، بهزادی با اشاره به ایده اصلی تاسیس سیستم تجاری برای مخترعان گفت: سال 1389 با حسین امیری یکتا تصمیم گرفتیم یک سیستم تجاری برای مخترعان ایجاد کنیم، از آن سال به بررسی طرح های نوآوران ایران پرداختیم 5 هزار داکیومنت ایرانی جمع آوری کردیم که از بین آن‌ها 100 تا اختراع عالی را جدا کردیم که یکی از آن ها همین دارو فروتونیک بود.
 

رسانه ها از مخترعین حمایت نمی کنند

وی با اشاره به عدم حمایت رسانه ملی و سایر رسانه‌ها از کار آن‌ها تصریح کرد: بدون حمایت هیچ نهاد و مسئول و موسسه‌ای بیش از حد 10 طرح را به کالای موفق تبدیل کردیم. هفت سال است از رسانه ملی که بنده خود کارمند آن هستم اجازه صحبت می‌گیریم اما موفق نمی‌شویم زیرا کسی حاضر نیست در رسانه تریبون را در اختیار ما بگذارد اما به محض اینکه یک سلبریتی سرما بخورد آن وقت تمام مردم دنیا خبردار می‌شوند.
 
بهزادی با اشاره به شربت فروتونیک تصریح کرد: تمام مکمل های دنیا که به صورت میلیاردی تولید می شوند ترکیبی از نمک آهن است که وضعیت بالینی بیماران را تحت شعاع قرار می دهد حالا شربت فروتونیک با کیفیت عالی با سرمایه گزاری 30 میلیارد ریالی تولید شده و به بخش‌های استانی مانند مازندان، گلستان، اراک، سنندج، یاسوج و دیگر مناطق کشور ارسال خواهد شد تولید شده است، اکنون شاید حتی پنج درصد از بازار را هم نتواند پوشش بدهد برای همین نیاز به حمایت داریم.
 

باید خوشحال باشیم که دولت با ما کاری ندارد

همچنین خسروی با اشاره به روند تولید شربت فروتونیک توضیح داد: روزی که آغاز به کار کردیم در وزارت علوم این طرز تفکر وجود نداشت که یک مرکز رشد بتواند کار خود را به صورت مستقل ادامه بدهد. من و رجبی با هم رشد کردیم و راهمان را ادامه دادیم. باید خوشحال باشیم که دولت با ما کاری ندارد زیرا اگر حمایت می‌کردند دخالت هم می‌کردند ما باید روی پای خودمان بایستیم و یاد بگیریم.
 
وی ادامه داد: در ایران اکوسیستم نداریم برای همین باید بار مشکلات را به دوش بکشیم تا به تدریج این اکوسیستم در کشور ایجاد شود که به آن بسیار خوش بین هستم.

حیف است فقط به نفت تکیه کنیم

در پایان این نشست علی برهمن مشاور عالی ریاست سازمان بسیج اصناف بازاریان و تجار کشور گفت: تلاش‌های بسیاری کردیم که نتیجه خوبی داد. لطف خدا شامل حال رجبی شد و توانست محصولش را در ایران تولید کند.
 
وی گفت: در ایران 11 نقطه آب و هوایی، 4 فصل و صدها کالا که ارزش بیشتری نسبت به نفت دارند، داریم. در کشوری که این همه امکانات وجود دارد، که تنها یکی از آن گیاه‌های دارویی است، حیف است فقط به نفت تکیه کنیم.
 

 


نقل از :اختصاصی پایگاه خبری لقمه- باز نشر این مطلب تنها با ذکر منبع و نام مولف مجاز است

کد: 13934 تاریخ نشر: ۱۳۹۷ سه شنبه ۹ بهمن بازدید: 1497 ساعت: 1:39 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 طرح روستای بدون بیکار محقق می‌شود ۱۳۹۸ جمعه ۱۱ مرداد
2 کاهش تورم مواد غذایی در عین افزایش قیمت‌ها! ۱۳۹۸ يکشنبه ۲ تير
3 جشنواره عکس خوشه می‌تواند جریان سازی اجتماعی کند ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد
4 «صحنه» هنرپرور و مهمان نواز است/ شهری تاریخی که جذب گردشگر می‌کند ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ اسفند
5 تسکین علائم اوریون با گیاهان دارویی ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۰ آذر
6 97؛ سال ارتقای کیفیت نان /تغییر تدریجی در ذائقه مردم ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ آذر
7 قرص جادویی برای کاهش وزن وجود دارد؟ ۱۳۹۶ شنبه ۱۱ آذر
8 آب آشامیدنی زلزله‌زدگان گل‌آلود است/ ۲۵هزار دفترچه آذوقه توزیع شد ۱۳۹۶ يکشنبه ۵ آذر
9 وقتی نوزاد دلبندتان شیرین می شود ۱۳۹۶ شنبه ۲۷ آبان
10 درست و غلط موضوع استفاده از دستمال کاغذی در سرشیرهای سنتی! ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۵ آبان


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  آشنایی با عوامل اصلی که مانع کاهش وزن می‌شوند لقمه: آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با وجو...

  تامین آهن مورد نیاز با مصرف برنج پژوهشگران موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج موفق به تو...

  میوه های مفید و ضد آلودگی هوا مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند عوارض ناشی از آلود...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

ماجرای واکس روی پوست سیب چیست/ پارافین سرطانزا نیست! معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پارافین در محصولاتی مانند سیب و مرکبات به‌عنوان جلادهنده و براق کننده استفاده می‌شود و سرطان‌زا نیست.
چگونه بدون ورزش کالری زیادی بسوزانیم؟ همه شما از فواید بی شمار ورزش مطلع هستید و می‌دانید که به هیچ بهانه‌ای نباید از ورزش کردن سر باز زد. اما به هر حال روشهایی هم وجود دارند که بدون ورزش نیز بتوانید کالری بیشتری بسوزانید.
نکاتی درباره‌ی عصاره های گوشت و مرغ در عصاره‌های آماده گوشت و مرغ یا سبزی، انواع چاشنی‌ها هم وجود دارد و پس از استفاده از آن‌ها، نیازی به اضافه کردن چاشنی به غذا نیست.
خاصیت‌هایی كه پاستیل ندارد پاستیل از تنقلاتی است كه با شكل‌های متنوع و رنگ‌های فریبنده، بزرگ و كوچك را به خود جذب كرده و گرچه برخی انواع آن طعم خوبی ندارد، اما بافت كش‌سان منحصربه‌فرد آن در زمان جویدن چنان احساس مطلوبی در مصرف‌كننده ایجاد می‌كند كه در همه جنس‌های این محصول نظیر ژله و مارشمالو (نوعی آبنبات اسفنجی) نمی‌توان یافت و این همان عامل اصلی پرطرفدار شدن پاستیل است اما باید بدانیم این قبیل ویژگی‌ها نمی‌تواند دلیل مغذی بودن این محصول باشد.