یادداشتی از پرویز فروغى دبیر کانون مرغداران کشور
سوء مدیریت مراکز متعدد تصمیم گیرى مرغداران گوشتى را به ورشکستگى رسانده است


پایگاه خبری لقمه، دبیر کانون مرغداران کشور اعلام کرد: سقوط صنعت مرغدارى از زمانى دوچندان شد که مراکز تصمیم گیرى بزرگترین صنعت کشور از یک متولى واحد و مرتبط با صنعت یعنى وزرات جهاد کشاورزى به وزرات صمت و زیرمجموعه هاى آن داده شد.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، پرویز فروغى دبیر کانون مرغداران کشور در یادداشتی که در اختیار رسانه ها قرار گرفته نوشت: سقوط صنعت مرغدارى از زمانى دوچندان شد که مراکز تصمیم گیرى بزرگترین صنعت کشور از یک متولى واحد و مرتبط با صنعت یعنى وزرات جهاد کشاورزى به وزرات صمت و زیرمجموعه هاى آن داده شد. مصداق این عمل اینست که آشپز که دوتا شد،اش یا شور میشود یابى نمک. 
 
این تعدد مراکز تصمیم گیرى،همراه باعدم نگاه فنى وکارشناسى وقالب بودن نگاه دولتى باعث شده که هیچ وقت شاهد آرامش در این صنعت نبوده ونخواهیم بود. مدیریت دولتى ونفوذ ودخالت دولت دراتحادیه ها که همراه با رانت‌هاى بزرگ، باعث شده که این صنعت بیش ازانکه دردست تولیدکننده باشد،به دست دلالان وواسطه ها مدیریت واداره شود.
 
ازنتایج این سوء مدیریت، افزایش تولید جوجه،افزایش سن گله هاى مرغ مادر،کاهش فاصله جوجه ریزى، ممنوعیت صادرات که عوارض آن درحال حاضر سویا نزدیک به ٥٠٠٠تومان، ذرت ٢٦٠٠ تومان و پرورش مرغ بعد دوماه رنج ومشقت به قیمت ٦٥٠٠ تومان که عمق فاجعه رابراى هردلسوز صنعت نمایان میکند. 
 
متولیان امر سعى دارند نتیجه سوء مدیریت خودرا بیشتر به گردن بیماری کرونا بیاندازند، درصورتى مرغى که سال گذشته به ١٧٠٠٠ تومان نزدیک شد، امسال به ١٠٠٠٠ تومان تنزل کرد، اگر تاثیر کرونا را ٢٠درصد بگیریم، بقیه ان به سوء مدیریت وتصمیمات عجولانه برمیگردد.
 
متاسفانه وجود رانت وسوء مدیریت درجاى جاى این صنعت موج میزند به‌طورى که شرکت پشتیبانى بجاى خرید مستقیم مرغ از مرغدار، اینکار را از طریق واسطه ها و کشتارگاه انجام میدهد، تا آنها مرغ را با قیمت نازل از مرغدار خریدارى کرده و آن را در اختیار پشتیبانى قرار دهند و درقبال آن نهاده با قیمت مصوب دریافت کرده و باقیمت‌هاى نجومى دراختیار مرغدار بیچاره قرار دهند،یعنى مرغدار هم مرغش را مفت دراختیار واسطه ها قرار میدهد وهم نهاده را با قیمت نجومى از آنها دریافت می کند. 
 
این رانت‌ها باعث می‌شود واردکندگان نهاده ها، دلالان وفروشندگان مواد اولیه،کارخانه هاى دان،کشتارکن‌ها وکشتارگاه‌ها وفروشندگان مرغ بدون توجه به قیمت مرغ سودتضمینى خود را ببرند ولى تولیدکنندگان مرغ گوشتى زیر ذره بین‌هاى نظارتى دست و پا بزنند.
 
طنز تلخ ماجرا دادن آنالیز قیمت مرغ براساس مولفه ها یى که هیچ وقت قیمت‌هاى آن‌ها با واقعیت‌هاى موجود بازار هم خوانى ندارد و تلخ‌تر از آن عدم حضور نماینده مرغدار درستاد تنظیم بازار، تا بتواند ازحق مرغدار دفاع کند.
 
تمام این مسایل دست به دست هم داده تابزرگترین صنعت کشور رادرسراشیبى سقوط قرار دهد که دود ان هم به چشم تولید کننده و هم مصرف کننده برود. فلذا ازمسئولان مرتبط با صنعت تقاضا دارم هرچه زودتر چاره اى بیاندیشند، پیش ازاینکه خیلى دیر شود. 
 

نقل از :فارس

کد: 14106 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ جمعه ۱۲ ارديبهشت بازدید: 71 ساعت: 3:58 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری به ۷۰۰۰ تومان رسید! ۱۳۹۶ شنبه ۲ دي
2 جولان آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، صنعت مرغداری از پا انداخت ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
3 قیمت تخم مرغ افزایش یافت ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۶ آذر
4 نظارت دقیق شرعی بر گوشت‌های وارداتی و کشتارگاه‌های کشور ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۰ آذر
5 نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان
6 توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی آبان ۱۳۹۶ دوشنبه ۱ آبان
7 هورمون قابل مصرف در صنعت مرغداری وجود ندارد ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۸ مهر
8 قیمت تخم‌مرغ روند کاهشی گرفت/ صادرات به عراق، افغانستان و قطر ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۹ شهريور
9 کاهش قیمت تخم مرغ ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
10 کاهش 100 تومانی نرخ تخم مرغ در روزهای آتی ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  اسیدهای چربی که خود چربی سوزند! این اسیدهای چرب با تغییر در آنزیم هایی که باعث چرب...

  با این مواد از ریزش مو جلوگیری کنید ریزش موها به عوامل مختلفی بستگی دارد که با استفاده...

  با این خوردنی‌ها شاد شوید مردم در سرتاسر دنیا در جنبه‌های گوناگون، از مذهب گ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

آیا کودکان چاق بزرگسالان چاقی می‌شوند؟ یک عضو هیات علمی اولین جشنواره و همایش تناسب اندام و بدنسازی با اشاره به اهمیت تعادل وزن از دوره کودکی تاکید کرد:« وقتی کودک شروع به وزن گیری زیاد کند و از منحنی های رشد خارج شود به احتمال زیاد، انتظار چاقی در بزرگسالی را خواهیم داشت.»
غذا های سیرکننده برای افراد رژیمی اگر قرار باشد ویژگی های یک غذای عالی را برشمرید حتما خواهید گفت: سالم، خوشمزه مقوی و سیرکننده باشد. به گفته متخصصان تغذیه،غذا می تواند هم مقوی،هم سالم و هم سیرکننده باشد.
علامتی برای شناسایی پوکی استخوان یکی از محققین بر‌تر جشنواره رازی، اعلام کرد: در مطالعاتی که انجام شده به این موضوع دست یافتیم که سرعت از دست دادن تراکم استخوان افرادی که احساس خشکی دهان دارند بیشتر از کسانی است که با این مشکل مواجه نیستند.
سه ماه قبل از بارداری چای سبز نخورید علت این قضیه آنتى‏ اكسیدان موجود در چاى سبز است كه فعالیت اسیدفولیك را مهار مى‏ كند.