رئیس جمهور خبرداد:
افتتاح پروژه های تامین آب شیرین از خلیج فارس برای کرمان


رئیس جمهور از انجام مطالعات وزارت نیرو برای تامین آب شور و شیرین برای 17 استان از خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه، خبری حجت‌الاسلام و المسلیمن حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به مراسم افتتاح طرح های حوزه آب در روز پنجشنبه از تفاوت این طرح ها با طرح های افتتاحی ما با هفته های گذشته گفت: با افتتاح های فردا، کشور وارد استفاده از فناوری های جدیدی می شود و از این طریق به تامین آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی ها در آنجا تاثیر بیشتری دارد دست می یابیم.

وی تصریح کرد: در واقع ما می خواهیم فناوری نمک زدایی از آب را به صورت گسترده در کشور استفاده کنیم و آنجاهایی که نیازمند آب هستند با استفاده از این فناوری به تامین آب بپردازند.

روحانی ادامه داد: وزارت نیرو مطالعات لازم را برای ۱۷ استان در فلات مرکزی ایران و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان انجام داده است. برخی از این استان ها نیازمند تامین آب حتی آب شور برای مصارفی همچون پرورش آبزیان و مانند اینها و برخی از دیگر استان ها نیازمند آب نمک زدایی شده هستند تا آب مناسب در اختیار آنها قرار بگیرد.

رئیس جمهور افزود: از فردا با رساندن آب به استان کرمان، اولین مرحله این طرح آغاز شده و بر این اساس از فردا خلیج فارس به کرمان متصل می شود و ان شاءالله در مراحل بعد به استان یزد و استان های دیگر هم متصل می شود.

حسن روحانی تشریح کرد: طرح فردا مربوط به تامین آب از ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور که به ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تبدیل می شود است. البته فردا فاز اول این طرح راه اندازی می شود که طی آن ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تامین می شود، تا دو استان هرمزگان و کرمان از این آب شیرین شده بهره مند شوند. امیدواریم با سرمایه گذاری و از طرق مختلف معضل تامین آب در کشور را حل کنیم.

تصمیمات مهم اقتصادی دولت برای 9 ماهه پایانی

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در این ایام، همانطور که مقام معظم رهبری در سخنرانی دیروز هم تاکید فرمودند در مساله فرهنگ و امنیت و اقتصاد، فرهنگ تاکید همیشگی ایشان بوده و تاکید همیشگی همه مردم هست، امنیت مساله بسیار مهمی است، هم امنیت داخلی هم امنیت ملی. مساله اقتصاد مساله مهمی است که امروز مردم با آن مواجه هستند. جنگی هم که آمریکا در سه سال گذشته علیه ایران شروع کرده، جنگ اقتصادی بوده، یعنی آن جنگی که آنها فکر کردند می توانند به نظام و به مردم فشاری وارد کنند، جنگ اقتصادی بود. باید با همه توان در این شرایط برای رفع مشکلات مردم تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: اولین اقدامی که باید انجام دهیم این است که مردم نسبت به دسترس بودن کالاهای ضروری در کشور کاملا اطمینان داشته باشند. کالاهای اساسی، دارو و کالاهای ضروری، مردم مطمئن باشند که این کالاها در اختیارشان خواهد بود. در همین هفته ای که گذشت واردات کشور نسبت به قبل در هفته گذشته 38 درصد افزایش پیدا کرد، البته این معیار هفته است، ولی نشان میدهد روند در ماه های اخیر هم در واردات کالاهای مورد نیاز و هم در صادرات رو به رشد بوده است. در هفته گذشته در صادرات هم 14 درصد افزایش داشتیم.

روحانی افزود: بنابراین روند، روندِ رو به رشد است. در طول هفته های گذشته با بحث هایی که راجع به اقتصاد کشور کردیم، تصمیمات مهمی را برای 9 ماهه پایانی دولت دوازدهم گرفتیم؛ آنچه باید امسال و در ماه های اولیه سال آینده انجام دهیم. این دولت 9 ماه دیگر بار مسوولیت را بر دوش دارد. بر مبنای این 9 ماهه هم برنامه ریزی کرده ایم. البته برخی از برنامه ها بلندمدت است و مربوط به سال بعد هم می شود، برخی بلندمدت تر و برخی محدودتر هست.

رئیس جمهور گفت: هماهنگی های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت کشاورزی، وزارت اقتصاد در این جلسات به وجود آمد و مصوبه آن دیروز ابلاغ شد. هم نسبت به شیوه تامین ارز، استفاده از ارز، اینکه چگونه از صادرات استفاده کنیم، در واردات از چه ارزهایی می توانیم استفاده کنیم و هم برای ترخیص کالا از گمرک تصمیماتی اتخاذ شد و اجرای آن شروع شده، از همان دیروز آغاز شده و باید دنبال کنیم.

آمادگی برای شرایط سخت بدون توجه به نتیجه انتخابات آمریکا

حجت الاسلام و المسلیمن حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: تصمیمات اقتصادی از چند هفته پیش بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می گذرد، یا چه کسی انتخاب می شود، اتخاذ شده است. سه، چهار هفته پیش و مخصوصا در هفته قبل که تصمیم گرفتیم، مبنای دولت بر مبنای تولید داخلی، بر مبنای صادرات، صادرات نفتی و غیرنفتی و عمدتا صادرات غیرنفتی و نحوه تعامل وزارتخانه ها با هم بوده است. برای ایران مهم نیست که در آمریکا چه می گذرد و چه کسی انتخاب می شود.

وی ادامه داد: بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به یک شیوه درست و صحیح برنگردد برنامه ریزی کردیم، اگر تنبیه شدند و عبرت گرفتند، اگر فهمیدند که در طول این سه سال و اندی هر چه فشار آوردند تاثیر نداشته، باید راه دیگر را انتخاب کنند، اگر هم به این عبرت نرسند، تصمیمات ما بر مبنای این بوده که اگر شرایط سخت بود باز هم کشور چگونه اداره شود و چگونه جلو برود.

روحانی با بیان اینکه هنوز در صادرات فضاهای بسیار خوبی داریم گفت: بحثهایی که در هفته های گذشته در ستاد اقتصادی دولت کردیم یک مبنای آن افزایش صادرات بود. چه کار کنیم که صادرات افزایش یابد این یکی از مسائل بود، چه کار کنیم که کالای اساسی راحتتر به دست ما برسد؟ چه کار کنیم تا به جای اینکه گرفتار گردشهای بانکی و مالی شویم کار با تهاتر انجام بگیرد؟ چه کار کنیم جنس به جای اینکه به گمرک بیاید، بماند و بعد تصمیم بگیریم، از آن لحظه ای که این جنس خریداری می شود، قبل از آنکه به کشتی برود راجع به آن تصمیم بگیریم. تصمیماتی برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم که باید اجرایی و عملیاتی شود تا همه چیز به روز باشد، روشن باشند و بتوانیم کار را به پیش ببریم.

وفور کالا و قیمت منصفانه در دستور کار است

رئیس جمهور ادامه داد: بنابراین می خواهم خدمت مردم عزیز و بزرگوار بگویم بخشی از مشکلاتی که در یکی دو ماه اخیر با آنها مواجه شدند، مربوط می شود به ماههای اولیه امسال که به خاطر کرونا در صادرات وقفه و مشکلاتی ایجاد شد که امروز آن مشکلات رفع شده، امروز رِوال عادی پیدا کرده، ما در صادرات و واردات هر دو رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کمتر می شود. البته وزارتخانه های مربوطه باید همه توان خود را به کار گیرند.

وی با ابراز خوشحالی از توجه جدی وزارت صمت، وزارت کشاورزی و بقیه دستگاه ها، گمرک و بقیه به سخنان مقام معظم رهبری تاکید کرد: امروز هم در دولت مطرح شد؛ همانطور که ایشان بر این نکته به حق تاکید کردند، گرانی و قیمت برخی از کالاها ناموجه، نادرست و ناصحیح است و باید برای آن راه حل پیدا شود.

حسن روحانی در ائامه اظهار داشت: البته وقتی مطرح می شود چرا این جنس گران شده دلایلی مطرح می شود و آنها باید حل و فصل شود. ما دو هدف داریم «وفور کالا» و آنچه مورد نیاز مردم است، از کالای اساسی و غیراساسی و «قیمت منصفانه». نسبت به اولی موفق بودیم. هم امسال و هم پارسال، از سال 97 که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد در وفور کالا موفق بودیم، امسال هم موفق خواهیم بود و تا پایان سال هم موفق خواهیم بود، انشاءالله سال آینده هم این توفیق خواهد بود. آن چیزی که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم و برای مردم امروز مهم است، این است که قیمت، قیمتِ قابل قبول و متعادلی باشد که برای مردم هم بسیار اهمیت دارد.

خبرنگار آزاده فضلی

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14173 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ آبان بازدید: 126 ساعت: 6:46 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 کافه کتاب کربن با 20 هزار عنوان کتاب افتتاح شد/قهوه بنوشید و کتاب بخوانید ۱۳۹۸ شنبه ۲ شهريور
2 آشپزخانه مرکزی «ابوتراب 2» در نجف افتتاح شد ۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين
3 افتتاح سومین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر با حضور جهانگیری ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۳ اسفند
4 گزارش تصویری/ اختتامیه یازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری کشور در کرمانشاه ۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
5 سال نوی راهنمایان گردشگری در کرمانشاه تحویل شد/ آغاز به کار کرمانشاه 2020 با محوریت گردشگری ۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
6 افتتاح رستورانی در کانادا که سرآشپزهای آن HIV مثبت هستند ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ آبان
7 ۱۳تصفیه خانه فاضلاب استان تهران در دولت دوازدهم راه اندازی می شود ۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ شهريور
8 معاون وزیرجهادکشاورزی :یک هزار و ٩٠٥ پروژه آب و خاک در هفته دولت افتتاح شد ۱۳۹۶ سه شنبه ۷ شهريور
9 جشنواره فیلم سلامت با تازه‌ترین ساخته تهمینه میلانی افتتاح می‌شود ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد
10 پیتزای اسپانیا به ایران آمد؛ شرکت‌های صنعتی نیامدند ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  بهترین و بدترین عصرانه‌ها کدامند اگر لاغر هستید، فعالیت زیادی دارید و به هیچ بیماری...

  خوراکی هایی که زنان را سرد می کند مزاج زنان سردتر از مردان است و برای حفظ سلامتی خو...

  بخور و نخورهای روزهای آلوده/ تغذیه‌ مناسب هنگام آلودگی هوا را بشناسید پایگاه خبری لقمه: یک متخصص تغذیه با اشاره به بخور ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد تحقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند.
با بو کردن لاغر شوید! شک نداریم، نقش قوی حس بویایی می تونه نقش مهمی در کاهش یا افزایش وزن داشته باشه امروز می خوایم به شما بگیم این مواد رو بو کنین تا وزن کم کنین.
اگر رژیم غذایی بگیرید دیرتر پیر می شوید! تحقیقات نشان می‌دهد که اگر میزان کالری‌های دریافتی تا 40 درصد کاهش یابند روند پیری سلول‌ها آهسته شده و عمر طولانی خواهد شد، از این رو محققان تلاش می‌کنند راهی پیدا کنند تا تأثیرات محدودیت کالری روی مغز را با یک دارو تقلید کنند.
فیروزآباد قطب تولید گیاهان دارویی و عسل برگ / صادرات سالانه ۵۰ تن گیاهان دارویی به اروپا پایگاه خبری لقمه: شهر فیروز آباد استان فارس در راستای معرفی قطب‌های صنایع تبدیلی،‌ به عنوان قطب تولید گیاهان دارویی به ویژه عسل برگ معرفی و اعلام شد، سالانه ۵۰ تن گیاهان دارویی این شهر به اروپا صادر می‌شود.