منصور پوریان: ممنوعیت صادرات رسمی و گرانی دلار دلایل اصلی قاچاق دام


پایگاه خبری لقمه:رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور بر ممنوعیت صادرات دام و افزایش قیمت دلار به عنوان دو دلیل اصلی رونق قاچاق دام زنده تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در مورد چگونگی مقابله با قاچاق دام و آنچه که تا کنون باید در این خصوص انجام می شده است، گفت: قاچاق محصول نوسانات ارزی و تفاوت قیمت در آن سوی مرز بوده و بهترین راه برای جلوگیری از قاچاق صادرات آن محصول است. اگر اجازه صادرات دام زنده داده می شد دیگر این مشکلات پیش نمی آمد. متاسفانه به دلیل کنترل قیمت ها در داخل، جلوی صادرات گرفته شده است و پدیده ای به نام قاچاق به صورت گسترده بروز پیدا کرده و در حال انجام است، اگرچه در یک هفته اخیرکاملا از شدت آن کاسته شده است چرا که مرزبانی ها و سایر ارگانها توانسته اند با آن مقابله کنند.


وی در پاسخ به اینکه، گزارشی از قاچاق گوسفندان ماده و مولد از خوزستان منتشر شده باید پرسید که چرا این راهکارها نافع نیستند، گفت: من آن فیلم را مشاهده کردم. ما نباید برخی از مسائل را به شدت بزرگنمایی کنیم. مرزها به مدت 25 روز است که کاملا بسته شده است و تصویر قایقهایی که در آن گزارش دیده می شدند که در حال بردن دام قاچاق بودند، مربوط به زمان قبل تر از آن بوده که با موبایل تهیه شده بود در فضای مجازی منتشر شده است.
همین مسئله قاچاق در گرانی های گوشت بیشترین تاثیر را داشته است. یعنی بزرگ کردن این موضوع همیشه بهانه ای برای گران کردن گوشت در بازار بوده است. قاچاق تنها در دام سبک است و در دام سنگین به هیچ وجه امکان قاچاق وجود ندارد. تنها امکان جابجایی دام قاچاق در مرزهای آبی با عراق یا همان «هور»  است که از حجم زیادی هم برخوردار نیست.


چنین گزارش هایی کمک چندانی نمی کند، چرا که مرزها به این راحتی باز و قابل عبور نیست و انتقال دام مانند آنچه که در این گزارش دیده می شد آسان نیست. حتی در داخل کشور، به دلیل شرایط آبی موجود، دام بین رفیع و بستان به کمک قایق جابجا می شود.


وی با تاکید بر اینکه ممنوعیت صادرات دام زنده از سه سال گذشته برقرار شده و به همراه تفاوت قیمت داخل و خارج زمینه ساز قاچاق شده است گفت: ما از پنج سال گذشته، طرح های بسیاری برای مقابله با قاچاق و در حمایت از دامداران به وزارتخانه ها و نهادهای محتلف ارائه می کنیم اما تصمیم گیران این حوزه متعددند و همین باعث می شود که تلاش ما به جایی نرسد. وقتی صادرات قانونی ممنوع شود، در واقع تاجران نامدار و شناسنامه دار به کنار زده می شوند و قاچاقچی ها بزرگ می شوند. تصمیمات اتخاذ شده تنها به این موضوع دامن زده اند.  


حتی ما پیشنهاد دادیم که برای کنترل بازار داخلی و تعدیل قیمت ها و تامین نیاز مردم با قیمت مناسب، اجازه بدهید در ازای صادرات به واردات هم بپردازیم که در سال 97 اجرایی شد و موفق هم بود اما متاسفانه در سال های بعدی ستاد تنظیم بازار ممنوعیت ویژه ای روی صادرات دام گذاشت.


وی در ادامه به عنوان یک خبر خوب به مردم گفت: ما از ابتدای سال تا کنون، کشور به هیچ عنوان واردات نداشته است که این هم در نوبه خودش یک خبر خوب محسوب می شود و گوشت و دام کشور از تولید داخل تامین می شود و برخلاف سایر حوزه ها، نیازی به خارج از کشور نداریم.
 

 

 

شما هم می توانید در انتهای همین مطلب نظرتان را با دیگران در میان بگذارید.

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14183 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۶ آبان بازدید: 1699 ساعت: 9:13 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 نکات تغذیه‌ای برای جلوگیری از ابتلا به کرونا/چرا خوردن غذاهای مدرن در وعده سحری توصیه نمی‌شود؟‌ ۱۳۹۹ يکشنبه ۳۱ فروردين
2 دوست دارم تمام برنامه‌های هنری را بخش خصوصی برگزار کند ۱۳۹۲ جمعه ۱۷ آبان
3 نفرات برتر ششمین مسابقه عکاسی از سفره های افطاری مشخص شدند ۱۳۹۲ جمعه ۵ مهر
4 داوران ششمین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاری مشخص شدند ۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير
5 بوی شله زرد نذری پیچید ۱۳۹۰ دوشنبه ۲۱ آذر
6 زرشک پلو با مرغ با دستور سرآشپز لقمه ۱۳۹۰ دوشنبه ۱۴ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  ۴۴ درصد مرگ و میرهای افراد با تغذیه ناسالم مرتبط است پایگاه خبری لقمه: پایگاه خبری لقمه: مدیر دفتر بهبو...

  کلسیم شیرهای پرچرب بیشتر است!؟ عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذ...

  افزودن ماست به اسفناج از جذب کلسیم جلوگیری می‌کند اگر می خواهید اسفناج را با ماست مخلوط کنید بهتر اس...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

كدام موادغذایی را باید در یخچال گذاشت؟ برای خریدكردن از خانه خارج می‌شوید، خریدهایتان را می‌كنید و به خانه برمی‌گردید، همه چیزهایی را كه خریده‌اید در جای خودشان قرار می‌دهید و موادغذایی را در یخچال و فریزر می‌گذارید و سپس راحت مقابل تلویزیون دراز می‌كشید اما صبر كنید، دست نگه دارید، می‌دانید برخی از موادغذایی اگر در یخچال و فریزر نگهداری شوند، ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند و زودتر خراب می‌شوند؟ این را هم می‌دانید كه برخی از موادغذایی كه در محیط خانه و در فضای معمول نگه می‌دارید از فریزشدن سود خواهند برد؟
باورهای اشتباه اما رایج تغذیه‌ای امروزه اطلاعات فراوان و حتی اشتباه در مورد تغذیه‌، تشخیص یک الگوی صحیح تغذیه‌ای را دشوار کرده است.
چرا کبد چرب می‌شود کبد چرب یکی از آن بیماری‌هایی است که با اقبال روزافزون مردم به رژیم غذایی ناسالم نامش بیشتر سر زبان‌ها می‌افتد. به گفته دکتر رضا ملک‌زاده، رئیس هفته سلامت گوارش در حال حاضر 30 درصد از ایرانی‌ها به این بیماری مبتلا هستند.
بهترین صبحانه های زمستانی یك متخصص تغذیه با تاكید بر لزوم مصرف صبحانه، گفت: پس از صرف یك صبحانه كامل، میان وعده‌هایی مانند میوه یا شیر، نیاز كودكان را در زنگ‌های تفریح به بهترین نحو برطرف می‌كند.