وعده وزیر کار به تولید کنندگان و کارگران/سه گانه تولید کننده دولت و کارگر در سال 1400


پایگاه خبری لقمه: وزیر تعاون، کار و ورفاه اجتماعی از تشکیل کمیته مشترک اتاق بازرگانی و سازمان تامین اجتماعی و شفاف سازی بخشنامه ها و امور در صندوق های زیر مجموعه این وزارتخانه در جهت تسهیل امر تولید خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لقمه، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با رادیو اقتصاد در مورد مهار دغدغه نیروی کار در هجوم کرونا گفت: همه دنیا در مقابل این ویروس منحوس غافلگیر شدند و نه سرما و نه گرما آن را از پای در نیاورد. ما هم این شرایط را تجربه کردیم و می باید برای کسانی که بیکار اجباری می شدند تمهیداتی می اندیشیدیم که با طراحی یک سامانه 770 هزار نفر از 850 هزار متقاضی ثبت نام کرده، واجد شرایط دریافت کمک هزینه کرونایی شناخته شدند و در طی سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت 99 این بیمه تمدید یافته کمک هزینه کرونایی به آنها تعلق گرفت. کل مردم ایران از وام یک میلیون تومان با کارمزد چهاردرصدی برخوردار شدند که از تیرماه بازپرداخت اقساط آن از طریق یارانه ماهانه شان امکان پذیر شد. به کارگاه های تولیدی وام ارزان قیمت 12 درصدی اختصاص دادیم تا بتوانند به کمک این وام اشتغال موجود را حفظ کنند. سه میلیون از افراد که دارای کمترین تمکن بودند را در جامعه شناسایی کردیم و کمک های بلاعوضی مانند تا سقف ششصد هزارتومان برای شش ماه اول سال به روشی کاملا عزتمندانه به آنها شد.
وی افزود: بیش از یک میلیون نفر مشاغلشان را از دست داده اند سامانه رفاه ایرانیان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقریبا با همه شهروندان ایرانی به نوعی ارتباط دارد و حدود چهل و شش میلیون از شهروندان ایرانی تحت پوشش دریافت بیمه های بازنشستگی، بیکاری، از کارافتادگی و درمانی سازمان تامین اجتماعی هستند. حدود سه میلیون و ششصد هزار نفر بازنشسته سازمان و خانواده هایشان و علاوه بر آن حدود یک میلیون و نیم نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه عشایر و روستائیان و کشاورزان که بیمه اختیاری بیکاری و از کارافتادگی حدود دو میلیون نفر از روستائیان را پوشش می دهد. وزارت خانه به عنوان یک مجموعه گسترده، در بخش تولید هم با واحدهای اقتصادی فراوانی تحت نظر صندوقهای متعددی که برای حفظ منابع بیمه گذاری شده فعالیت  دارند، ارتباط دارد. حدود 35 درصد از تولید داروی کشور، 10 درصد از تولیدات فلز و فولاد کشور و بخش قابل توجهی از بخش های مختلف صنعتی، معدنی و کشاورزی کشور و برندهایی مانند مثل شیرپگاه، صنایع شیر ایران، کفش ملی، ایرانول، نفت پاسارگاد، پتروشیمی جم و ... زیر مجموعه صندوقهای تحت نظر وزارتخانه هستند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سال قبل ما جهش تولید را در واحدهای تولیدی تحت نظر صندوق ها به معنی واقعی محقق کردیم. به کفایت توسط مدیران صندوقها، شفافیت و برخورد با هرگونه فساد اعمال شد و همین امر باعث شد که منابع درآمدی ما رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرد و از دو هزار میلیارد به ده هزار میلیارد در صندوق بازنشستگی کشوری و از سه هزار میلیارد به سی و دو هزار میلیارد تومان در صندوق تامین اجتماعی شستا رسیدیم. مجموعه دارائی های صندوق عشایر و روستائیان سی برابر شد. در حوزه تولید تا آنجا که در حوزه اختیارات ما است باید تلاش کنیم تا روند رو به رشدی را شاهد باشیم.
وی در مورد شفافیت در وزارتخانه گفت: قبل از اینکه من به وزارتخانه بیایم، به دلیل عدم شفافیت کسی حتی اطلاعی از اینکه چه کسانی در هیات مدیره این صندوقها مشغول به کارند نداشت. امروز چهل سامانه شفافیت به طور مداوم اطلاعات را در جامعه نشر می دهد و زمینه نقد را ایجاد می کند. قبلا کسی نمی دانست که چه کسی با چه تحصیلاتی در کجا شاغل است که بتواند نقد کند اما امروز در راستای سیاست های شفافیت است که می توان سوابق افراد را در شرکت های مختلف به دست آورد و نقد صلاحیت آنها را امکان پذیر کرده است ما م با نظام شایسته سالاری انتخاب، همه اتفاقات بد را از بیم برده ایم. شستا به عنوان یک تاریکخانه و یا یک حیات خلوت از آن نام برده می شود اما امروز تمام تمام ترازنامه های تمام واحدهای اقتصادی زیر مجموعه ما اعم از بانک ها و صندوق ها، شرکت های سرمایه گذاری را روی کودال بورس می بینیم که یک اتفاق بزرگ است که امروز شاهد آن هستیم. اسامی و مشخصات همه اعضای هیات مدیره شرکت ها در دسترس عموم قرار گرفته است. حتی میزان دریافت تسهیلات صندوق روستایی به طور شفاف اعلام شده است.
شریعتمداری اظهار داشت: به همین دلیل رتبه اول شفافیت در نظام دولت الکترونیک را به دست آورده ایم اظهار داشت: مردم حقشان دانستن است و باید مطلع شوند و ما شرایطی فراهم کردیم تا این حق محقق شود. بر همین اساس به نظر من، مطرح کردن امروزین نقدهایی که در گذشته به این مجموعه وارد بود کمی بی انصافی است. امروز با ایجاد سامانه های شفاف ساز در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این فساد، این نوع نگرش به نیروی انسانی، این نوع انتصابات از محل رانت و ارتباطات رخت بر بسته است. من مدعی نیستم که فساد صفر است و شفافیت صد اما در این جهت حرکت کرده ایم.
وی با اشاره به بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: چند سال است که رهبر انقلاب بر تولید تاکید می کنند بر همین اساس در سازمان تامین ما کمیته دائمی را به فوریت تاسیس کرده ایم چرا که گاهی مطرح می شود که سازمان تامین اجتماعی برای دریافت منابع از کارفرمایان برای تامین نیازهای کارگران با شدت برخورد می کند و مخصوصا در ایام کرونایی دلخوری هایی بوجود می آمد. ما بخشنامه های دو هزارگانه وزارتخانه را به شصت بخشنامه خلاصه کرده ایم تا شفافیت در نحوه عمل سازمان تامین اجتماعی با کارفمرایان کاملا شفاف شود و کارفرمایان بدانند با چه موجودی طرف هستند و چه حقوقی را به بیمه گذاران سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت کنند.
محمد شریعتمداری تصریح کرد:  با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و سازمان تامین اجتماعی این کمیته مشترک تشکیل شد تا همه موانع موجود در زمینه کسب و کار که از سوی سازمان تامین اجتماعی بوجود می آید در آن بررسی و رفع و رجوع شود و شرایطی فراهم کنیم تا کسب و کارها با سهولت بیشتری در ارتباط با سازمان تامین اجتماعی داشته باشند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: در حوره روابط کار با سامانه هایی که ایجاد کرده ایم این وعده را می دهیم که در سال 1400 آنچنان تسهیلی بوجود بیاید که در این حوزه کمترین مشکل فعالیت های تولیدی بتوانند به کار خودشان ادامه بدهند. البته دفاع و صیانت از حقوق کارگر که ستون فقرات تولید محسوب می شود، یک وظیفه اجتناب ناپذیر است اما در عین حال نحوه اعمال باید به نحوی باشد که واحدهای تولیدی قانون کار را به عنوان یک مانع بر سر راه تولید نبینند و این آن هدفی که است که ما دنبال می کنیم و در یک رفتار سه جانبه گراینه میان تولیدکننده، دولت و کارگر به گونه ای عمل کنیم که ضمن صیانت از حقوق کارگران سهولت در امر تولید هم ایجاد شود.
شریعتداری تاکید کرد: تمام تلاشمان را می کنیم تا دولت با قدرت کامل تا آخرین روز خودش به کارش ادامه دهد.

 

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14262 تاریخ نشر: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲ فروردين بازدید: 1273 ساعت: 1:56 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 کمبود آنتی بیوتیک به خاط تجویزهای اشتباه است ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۶ آبان
2 علت تاخیر در ابلاغ الگوی کشت چه بود/ هیچ کوتاهی نداشتیم ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۱ مهر
3 رشد تجارت ایران با همسایگان در دولت سیزدهم؛ وعده‌ای که محقق شد ۱۴۰۱ پنج شنبه ۳ شهريور
4 پیام تسلیت دبیر مسابقات فرهنگی هنری سفره‌های ایرانی اسلامی به مناسبت درگذشت بابک برزویه ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
5 محمد هاشمی سخنگوی سازمان غذا و دارو شد ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۸ فروردين
6 آیا سفره های ایرانی اسلامی احیا می شود؟ ۱۴۰۰ چهارشنبه ۴ اسفند
7 یلدا در قاب کاریکاتور ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ آذر
8 «سوهان» سوژه اولین قسمت مجموعه‌ «سوغات» شد ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ آذر
9 سیاست‌های انقباضی در حوزه فرهنگ ۱۴۰۰ شنبه ۲۷ آذر
10 دستور معاون اول رئیس جمهور برای حل مشکل عرضه محصولات لبنی ۱۴۰۰ پنج شنبه ۴ آذر
11 بسیج به دنبال افزایش تولید ۵ محصول اساسی و امنیت غذایی /تاکید نماینده مجلس بر ضرورت کاهش واردات محصولات کشاورزی ۱۴۰۰ چهارشنبه ۳ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  در مسافرت از خوردن غذاهای کنسروی اجتناب کنید وقتی با وفور سبزیجات و میوه های تازه روبرو هستیم چ...

  بهترین شیوه مصرف مکمل ها لقمه: وقتی ویتامین هایی چون آهن، روی، کلسیم و ... ...

  چگونه تازه‌ترین ماهی را خریداری کنیم؟ شما برای تهیه ماهی تازه دو راه پیش رو دارید. اول م...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

تیغ ماهی را دور نریزید استخوان یکی از منابع عالی کلسیم است که مصرف آن برای همه انسان‌ها قابل توصیه است؛ ولی مصرف آن بویژه برای افراد مبتلا به نرمی و پوکی استخوان، فوق العاده ارزشمند است. لازم به ذکر است که جوشاندن استخوان و مصرف آب حاصله نمی تواند کلسیم فراوانی را به بدن وارد سازد، بلکه لازم است دقیقا خود استخوان جویده و بلعیده شود.
این سبزی ها را در فصل بهار زیاد بخورید هر فصلی سبزیجات ویژه خود را دارد. گرچه زمستان تمام شده و روزهای زیبای بهار فرا رسیده اما لازم است تا بدن را از نظر ویتامین ها و آنتی اكسیدان ها تقویت كرد و برای روزهای گرم آینده نیروی تازه ای گرفت.
چلوخورشت "چنزو" پایگاه خبری لقمه: «جیرجیرک» خبرسازترین حشره در دو،‌ سه هفته اخیر بوده است اما نه به عنوان یک حشره آوازخوان که بیشتر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کند؛ بلکه به عنوان جانوری که در یکی از استان‌های کشور یک خوردنی نسبتا محبوب محسوب می‌شود.
3عامل موثر در پوسیدگی دندان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد گفت: مواد قندی، میکروب‌ها و جنس دندان سه عامل موثر اصلی در پوسیدگی دندان است.