سایز کمر و پای زنان چه اهمیتی دارد؟


رازهایی در مورد سلامت شما كه در آینه خانه‌تان می‌توانید به آنها برسید. همین حالا بلند شوید و سراغ آینه بروید و به خودتان نگاهی بیندازید. سعی كنید تصویری فضایی از خودتان در ذهن‌تان بكشید و ببینید فرم كلی بدن‌تان چگونه است.

به گزارش لقمه، با این مشخصات كلی می‌توانید سراغ این مطلب بروید و چیزهایی در مورد خودتان كشف كنید كه به سلامت شما ربط دارد و می‌تواند بسیار هم جالب باشد.

دور كمرتان را اندازه بگیرید

اگر دور كمر شما اندازه بیشتری از دور باسن دارد...

در این حالت عموم می‌گویند كه شما پهلو یا بغل دارید یا ممكن است كه دچار چاقی شكمی مفرط باشید، به هر حال همان‌طور كه حتما می‌دانید داشتن چربی انباشته شده در قسمت میانی بدن چیز خوبی نیست. در واقع مطالعه‌ای گسترده در آلمان نشان داده افرادی كه وزن در حد طبیعی دارند و بر اساس رقم ترازو، چاق محسوب نمی‌شوند اما چاقی شكمی دارند و دور كمر آنها زیاد است در خطر مرگ ناشی از سكته قلبی قرار دارند كه این خطر برای آنها از افرادی كه اضافه‌وزن مشخص دارند و چاق محسوب می‌شوند، بیشتر است. درواقع خطری كه این افراد را تهدید می‌كند لایه‌ای از چربی است كه در قسمت شكم و پهلوها جمع می‌شود و آن را«اومنتوم» می‌نامند و این بافت كاملا به بسیاری از ارگان‌‌های حیاتی بدن نزدیك است.

این بافت را چربی اشایی یا چربی داخلی شكمی هم می‌نامند و این بافت می‌تواند خیلی سریع به كبد برسد یا اینكه وارد عروق خونی بدن شود و در دیواره رگ‌ها رسوب كند و مقدمات خطر را باعث شود. به هر حال چاقی شكمی و تجمع چربی در ناحیه شكم و پهلوها نشانه‌ای از ابتلا به سندرم متابولیك یا مراحل اولیه آن به‌حساب می‌آید و به هر حال احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی را در این افراد بالا می‌برد و البته بیماری دیابت را هم همین‌طور. سندرم متابولیك در كل به داشتن 3 مورد از این 4 مورد زیر اطلاق می‌شود: چاقی (تجمع چربی در قسمت میانی بدن، شكم و پهلوها)، افزایش فشارخون، بالا بودن میزان كلسترول و بالا بودن میزان قندخون. در تعریف كلی از چاقی در سندرم متابولیك به فردی كه دور كمرش در مردان بیشتر از 40 اینچ (یعنی بیشتر از 102 سانتی‌متر) و در زنان بیشتر از 35 اینچ (بیشتر از 90 سانتی‌متر) باشد چاق گفته می‌شود.

نكته كلیدی:چاقی به تازگی ایجاد شده هم می‌تواند مهم باشد،‌ برای همین حتما حواس‌تان به اندازه كمربندتان و سوراخی كه قلاب را در آن می‌كنید باشد‌ زیرا این می‌تواند اولین نشانه خطر در شما باشد.

دست و پای‌تان بیش از اندازه لاغر است؟

پا مرغی نیستید؟

پاها و دست‌های لاغر یكی از معیارهای زیبایی محسوب می‌شوند كه این به خصوص در مورد مدل‌ها صادق است اما یادتان باشد كه دست‌ها و پاهای بسیار لاغر و ضعیف می‌تواند نشانگر كمبود یا ضعف در ماهیچه‌ها هم باشد و كسانی كه دچار ضعف عضلانی مفرط هستند بیشتر دچار بیماری‌های قلبی- عروقی و سایر عوامل تهدیدكننده زندگی می‌شوند. چندین مطالعه در نقاط مختلف جهان در چند سال اخیر صورت گرفته كه همه آنها نشان‌ داده میزان عضلات بدن با سلامت كلی بدن در ارتباط است.

به طور كلی هر قدر سن انسان‌ها بالاتر می‌رود از توده عضلانی آنها كاسته می‌شود. در نوجوانی هر سال حدود یك درصد بافت عضلانی بدن و در بالای 50سال هر سال حدود 8درصد از این بافت از دست می‌رود، اما خبر خوب این است كه با ورزش می‌توان جلوی از دست رفتن بافت ماهیچه‌ای را گرفت. بسیاری از افراد بالای 70 و 80 ساله هستند كه با انجام تمرینات ورزشی هدفمند روزانه توانسته‌اند بافت عضلانی خود را حفظ كنند و حتی در مواردی میزان بافت عضلانی این خانم‌های 70 یا 80 ساله مساوی با بافت عضلانی خانم‌های 40ساله است. این یك واقعیت است كه تمرین‌های قدرتی و استقامتی می‌تواند یك هدیه عالی برای بدن شما باشد به خصوص اگر دست و پاهای لاغری دارید.

نكته كلیدی: اگر احساس می‌كنید كفش‌های‌تان در ناحیه مچ پا و ساق برای شما لق می‌زند (به خصوص در مورد چكمه خانم‌ها) یا اینكه آستین‌های لباسی كه سایز شماست زیادی بزرگ به نظر می‌رسند باید به فكر توده عضلانی‌تان باشید.

گلابی‌های در خطر

شكل بدن‌تان «گلابی» است


به طور كلی بدن‌ها را به 2 فرم كلی به شكل سیب و گلابی تقسیم می‌كنند. پیش‌تر تصور می‌شد كه شكل بدن گلابی سالم‌تر از سیب است اما خب حالا متخصصان می‌گویند گلابی‌ها هم مشكلات خاص خودشان را دارند. در افرادی كه فرم بدن گلابی دارند حفظ تناسب اندام سخت است و زنانی كه این فرم بدن را دارند بیشتر رژیم‌های غذایی خود را می‌شكنند و كمتر در رژیم غذایی موفق می‌شوند. در ضمن میزان ابتلا به پوكی‌استخوان در خانم‌هایی كه شكل بدن آنها گلابی است، بیشتر است (شاید به دلیل آنكه وزن آنها بیشتر در نیمه تحتانی بدن است). در مورد احتمال ابتلا به سندرم متابولیك هم شكل بدن گلابی نمی‌تواند عامل محافظت‌كنند‌ه‌ای برای شما باشد.

مطالعه‌ای در دانشگاه سن‌دیویس نشان داده است كه چربی در ناحیه باسن و ران‌ها باعث افزایش ترشح هورمون‌هایی می‌شود كه از عوامل التهابی محسوب می‌شوند كه می‌توانند باعث ترشح پروتئین موسوم به پروتئین سی‌راكتیو شوند كه یك فاكتور مشخص برای افزایش احتمال ابتلا به مشكلات قلبی است.

نكته كلیدی: اگر همیشه شلوارهای جینی كه می‌خرید در ناحیه كمر مناسب بوده اما در ناحیه ران‌ها و بقیه جاها تنگ هستند این می‌تواند زنگ خطر را برای شما به صدا دربیاورد. به تمام نكته‌های گفته شده در بالا دقت كنید و به آنها اهمیت دهید.

دور گردن شما چه سایزی است؟

اگر گردن شما بزرگ شده است

آیا واقعا اندازه گردن یك فرد می‌تواند نشانگر نكته‌ای در مورد سلامت او باشد؟ بله، چند پژوهش انجام گرفته نشان می‌دهد كه قطر گردن یك انسان می‌تواند به اندازه اندكس توده بدن (BMI) در مورد سلامت او نشانگر باشد. براساس نتیجه تحقیقی كه در نشریه سلامت عمومی زنان به چاپ رسیده است می‌توان از اندكس قطر گردن به عنوان معیاری مشابه BMI برای تخمین چاقی زنان استفاده كرد و نتیجه تحقیقی كه توسط گروه قلب دانشگاه بوستون انجام شده نشان می‌دهد قطر گردن می‌تواند معیاری برای احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی در زنان باشد. اگر در وزن مناسب قرار دارید و دارای تناسب اندام هستید، می‌توانید دور گردن‌تان را اندازه‌گیری كرده و هر چند وقت یك‌بار این اندازه‌گیری را تكرار كنید. اگر متوجه افزایش قطر و افزایش اندازه دور گردن خودتان شدید، بهتر است با پزشك معالج خود در آن مورد مشورت كنید.

نكته كلیدی: خانم‌ها، اگر پیراهن یا تی‌شرتی كه قبلا می‌پوشیدید حالا یقه‌اش برای شما تنگ شده است، این یعنی اعلام خطر.

پاهای‌تان در كفش‌تان جا نمی‌شود؟

پاهای درشت و بزرگی دارید؟

خیلی از نوزادان با مچ‌های كلفت و درشت به دنیا می‌آیند. تنها نكته سلامت در مورد اینگونه نوزادان این است كه آنها از والدینی به دنیا آمده‌اند كه مچ پاهای كلفت و درشتی داشته‌اند. اما اگر مچ پا یا ساق پا و خود پایتان در چند ماه اخیر بزرگ‌تر شده و مثلا ورم كرده است این می‌تواند به‌معنای ادم یا احتباس مایعات در پای شما باشد. در بسیاری از دختران و زنان جوان جمع شدن مایعات در پاها و ورم كردن مچ پا و ساق آن در روزهای دوره ماهانه اتفاق می‌افتد. در برخی از زنان هم پس از خوردن مقدار زیادی نمك این حالت اتفاق می‌افتد. زمانی هم كه مدت زیادی در یك وضعیت قرار می‌گیرید (مثلا وقتی برای مدت طولانی در یك سفر هوایی هستید) ممكن است پاهای شما ورم كند. اما حالت مزمن این اتفاق در عین حال می‌تواند نشانگر بروز یك مشكل كلیوی یا یك حالت و بیماری قلبی باشد و در واقع عدم عملكرد مناسب این ارگان‌ها باعث می‌شود كه مایعات در بدن جریان مناسبی نداشته باشند و به همین دلیل ممكن است مایعات در نقاطی از بدن از جریان خون و لنف خارج شوند و در فضای میان‌بافتی احتباس یابند. از آنجایی كه این احتباس مایعات به مدت طولانی می‌تواند با مشكلات جدی سلامت همراه باشد برای همین اگر پایتان برای چند روز ورم شدید داشت حتما با پزشك معالج خود مشورت كنید.

نكته كلیدی: اگر هنگام درآوردن جوراب‌هایتان متوجه نقاط فشار‌‌ یا رد خط مانده روی پاهای‌تان شدید یا زمانی كه انگشت‌تان را روی مچ پای‌تان فشار دادید رد آن روی پای شما باقی ماند، حتما در این مورد با پزشك معالج خود مشورت كنید.


نقل از :برترین ها

کد: 3946 تاریخ نشر: ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲ خرداد بازدید: 5621 ساعت: 5:58 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 کاهش سایز دور کمر با روش های تغذیه ای خانگی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ شهريور
2 بادمجان چه مزایایی برای سلامتی دارد؟ ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
3 فرمول سری لاغری چیست؟ ۱۳۹۳ سه شنبه ۸ مهر
4 مخرب‌ترین شیوه‌های كاهش وزن ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۵ ارديبهشت
5 13 توصیه برتر رژیمی ۱۳۹۲ شنبه ۱۴ دي
6 دستگاههای لاغری تاثیری بر کاهش وزن ندارند ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۱ تير
7 آموزش دوخت سرویس دم‌کنی ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد
8 با آووکادو کمر باریک شوید ۱۳۹۲ يکشنبه ۸ ارديبهشت
9 چطور سایز شکم خود را کوچک کنیم؟ ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۷ دي
10 یک راه موثر برای رهایی از چاقی شکمی ۱۳۹۱ پنج شنبه ۱۶ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  عوارض نمک دریا جبران‌ناپذیر است وزارت بهداشت اعلام کرد: کمبود ید مهمترین عامل عقب‌...

  آب انار واقعا خون را تصفیه می‌کند؟ از نظر طب سنتی، بسیاری از نوشیدنی‌ها در پاکسازی خو...

  آیا خوردن غذایی که روی زمین افتاده است اشکالی ندارد؟ هر وقت پسرم غذا و مواد خوراکی‌اش را روی زمین می‌ان...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

فواید و مضرات پروتئین برای بدن پایگاه خبری لقمه: پروتئین یکی از مواد مغذی است که مصرف آن برای بدن انسان ضروری است. این ماده به ساخت و بهبود عضلات بدن و استخوان‌ها کمک می‌کند. رژیم‌هایی که حاوی پروتئین بسیار بالایی هستند خطرات متعددی را برای بدن انسان به همراه خواهند داشت. در این مقاله ما قصد داریم به این خطرات بپردازیم.
توصیه‌های مهم پس از پرخوری اغلب ما در بسیاری از اوقات تلاش می‌کنیم یک رژیم‌ غذایی سالم و ضدالتهابی حاوی مواد خوراکی متنوع را دنبال کنیم اما گاهی نیز هوس فست‌فودخوری به سرمان می‌زند در حالی که بدن نیز به طور طبیعی به این قبیل مواد غذایی ناسالم واکنش‌های التهابی نشان می‌دهد.
مراقبت‌ها و خوراک‌های مناسب زمان سرماخوردگی با آغاز فصل سرما و شیوع بیشتر سرماخوردگی و آنفلوآنزا، بیایید نگاهی به مراقبت‌های دوره این بیماری و تغذیه مناسب این ایام داشته باشیم.
با این روش کمتر غذا می خورید به هنگام غذا خوردن بوی غذا، تنوع در غذاها، چیدمان و تنوع غذایی از عوامل تحریکات غذایی به شمار می روند.