فراخوان ششمین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاری


این مسابقه را پنج تن از عکاسان حرفه ای داوری می کنند و دارای دو جایزه برتر هر کدام به ارزش 15 میلیون ریال به همراه دو تندیس برای نفرات اول و دو جایزه نقدی ده و هشت میلیون ریالی برای نفرات دوم و سوم است.

آیین زیبای افطاری دادن سنتی است موکد و پسندیده در بین مسلمانان و وجه مشترکی است که در بین فرق و اقوام مختلف اسلامی با یک نیت واحد اما به اشکال مختلف رایج است.
این آیین زیبا که به عنوان یکی از میراث غنی معنوی نیز به ثبت ملی رسیده، در پهنه فرهنگی ایران اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و مسابقات فرهنگی سفره های ایرانی اسلامی هم در پنج سال گذشته سعی بر ثبت و ضبط جزییات متنوع آن داشته است.  

سفره های افطاری سرشار از شور و حرکت و صمیمیت توام با صفای اعتقادات زلال دینی، در عین حال که در کنج خلوت یک فرد روزه دار بخشی از عبادت اوست اما در عرصه خانوادگی و اجتماعی، زمینه ساز با هم بودن و به هم پیوستن است .

ششمین دوره مسابقات عکاسی از سفره‌های افطاری همچون دوره‌های گذشته به دنبال انتخابی جدید و  نگاهی نو و عمیق در ثبت هنرمندانه این لحظه‌های ناب در قاب تصویر است.

بر همین اساس سایت لقمه به عنوان دبیرخانه دائمی مسابقات فرهنگی و هنری سفره های ایرانی اسلامی، با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از عموم عکاسان و انجمن‌های عکاسی و علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا با شرکت در این مسابقه، از لنز دوربین‌های خود، برگی زرین در میراث تصویری و حافظه اجتماعی مردم ایران زمین و سایر کشورهای مسلمان را به ثبت رسانند.

موضوع مسابقه:
برگزارکننده با تکیه بر آداب و رسوم رایج از تمامی هنرمندان، عکاسان و علاقمندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می‌کند با نگاهی وسیع به موضوع " افطار " که سنتی رایج در بین مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان است در بخش تک عکس در این مسابقه شرکت نمایند.

محورهای مسابقه:
در این دوره شورای سیاست گذاری این مسابقه دو محور را تعیین کرده است. این دو محور عبارتند از:
1-  افطار به معنای عام کلمه: که شامل تمامی مراحل تهیه، آماده سازی و چیدمان سفره های افطاری یک نفره تا عمومی می شود. 
2- کودک در آیین افطار
برگزار کننده امیدوار است که هنرمندان با تلفیق نگاه عکاسی مستند و عکاسی مفهومی به سوژه مقدس و عبادی سفره‌های افطاری نظر افکنده و آثار جدیدتری  نسبت به آنچه تا کنون در این زمینه به دبیرخانه رسیده، ارسال کنند.
کلیه هنرمندان و متقاضیان شرکت در این مسابقه می توانند با مراجعه به آرشیو سایت لقمه، می‌توانند آثار راه یافته به نمایشگاه دوره های گذشته را ملاحظه کرده و با آشنایی کامل اقدام به خلق آثاری جدید نمایند.

تعداد مجاز آثار ارسالی:
هر متقاضی می تواند حداکثر 10 اثر را در هر بخش به دبیرخانه ارسال نماید.

دبیر مسابقه:
محمد صالح حجت الاسلامی

هیات انتخاب و داوری:
محمد مهدی رحیمیان (عضو شورای سیاست گذاری و رییس هیات داوران مسابقه)، محسن راستانی، فرهاد سلیمانی، فرامرز عامل بردبار و منصوره معتمدی

جوایز برگزیدگان:
نفر اول بخش عمومی مبلغ 15 میلیون ریال به همراه تندیس و لوح مسابقات
نفر دوم بخش عمومی مبلغ 10 میلیون ریال به همراه لوح مسابقات
نفر سوم بخش عمومی مبلغ 5 میلیون ریال به همراه لوح مسابقات

نفر برتر بخش ویژه: مبلغ 15 میلیون ریال به همراه تندیس و لوح مسابقات

گاه شمار مسابقه:
آخرین مهلت ارسال عکس: 31 مرداد ماه 1392
ارزیابی و داوری: حداکثر تا 20 شهریورماه 1392
اطلاع رسانی: از طریق سایت لقمه و خبرگزاری ها و سایت های معتبر خبری و عکاسی
اهدای جوایز: آبان ماه 1392 همزمان با افتتاحیه نمایشگاه عکس سفره های حسینی
نمایشگاه: سال آینده در آستانه ماه مبارک رمضان

حامیان این مسابقه
این مسابقه توسط سایت لقمه (www.loghme.com) در بخش خصوصی اجرا می شود و البته در این دوره از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تنها حامی مالی برخوردار است.

آیین نامه شرکت در مسابقه:

1- ارسال آثار به این مسابقه از طریق اینترنت انجام می شود.
2- شرکت در این مسابقه هزینه‌ای در برنداشته و برگزارکننده از تمامی عکاسان و علاقمندان برای حضور در این فعالیت عکاسانه دعوت می کند.
3- فایل عکس‌های دیجیتال و یا اسکن شده می‌بایست با فرمتJPG بوده و ضلع بزرگ عکس حداقل 1000 و حداکثر 1500 پیکسل طول داشته باشد.
4- در صورت راه یابی به نمایشگاه ارائه اصل اثر با کیفیت مناسب جهت چاپ در کتاب(احتمالی) و نسخه نمایشگاهی (با فرمتJPG و با رزولوشن 300dpi) الزامی است.
5- آثار به صورت تک رنگ، سیاه و سفید و رنگی و در قالب های آنالوگ و دیجیتال پذیرفته می‌شوند.
6- هیات داوران حداکثر 40 قطعه عکس را برای نمایشگاه و چاپ در کتاب انتخاب می‌کنند که به تمامی عکسهایی که در نمایشگاه پذیرفته شده باشند گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت.
7- برگزارکننده با توجه به اصل پویایی و پیشرفت و همچنین احترام به عکاس و مخاطب از پذیرش عکس هایی که در سایر مسابقه ها دارای رتبه بوده و یا جایزه ای را کسب کرده باشند، معذور است. ملاک تشخیص در این اصل در ابتدا شخص هنرمند و سپس برگزارکننده، هیات انتخاب و گروه داوران می باشند.
8- هر متقاضی می تواند به صورت مستقل با ارسال حداکثر  20 اثر در مجموع دو محور اعلام شده، شرکت کند.
9- برگزارکننده به منظور احترام به سایر شرکت کنندگان هیچ زمانی را برای تمدید مهلت دریافت عکس در نظر نخواهد گرفت.
10- برگزارکننده تنها ویرایشی را بر روی عکس می پذیرد که سندیت عکس را از بین نبرد، البته تنظیم نور و کنتراست و اصلاح رنگ قابل پذیرش است. ویرایش هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارها که منجر به اتلاق عنوان دخل و تصرف باشد عکس را از دور مسابقه خارج خواهد کرد.
11- نامگذاری فایل عکس های ارسالی بایستی با حروف و اعداد انگلیسی انجام شود.
برای نامگذاری فایل ها ابتدا نام خانوادگی ثبت شود. سپس با قرار دادن نقطه عدد عکس ارسالی و بعد از خط فاصله تعداد آثار ارسالی ثبت شده و سپس با درج نقطه شماره همراه عکاس تایپ شود. (مثال:Eslami.1-5.09123208842 و Eslami.2-5.09123208842)
12- برگزارکننده مجاز است تا از عکس های منتخب گروه داوران در امور مربوط به تبلیغات دبیرخانه، نمایشگاه و چاپ کتاب با ذکر نام عکاس استفاده نماید.
13- آثاری که مورد پذیرش داوران قرار نگرفته باشند می توانند با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر، پس از برگزاری مسابقه برای انجام کارهای پژوهشی و یا آموزشی به صورت محدود و غیر انتفاعی توسط تیم های پژوهشی و دانشگاهی مورد استفاده قرار بگیرند.
14- برگزار کننده ضمن به کاربردن نهایت کوشش خود در حفظ و نگهداری عکس‌ها هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب را نمی‌پذیرد، خواهشمند است نسبت به ارسال آثار دقت لازم را مبذول فرمایید.
15- هر عکاس باید نام، نام خانوادگی، شماره تماس تلفنی، آدرس محل سکونت، نشانی پست الکترونیک (email)، خود و عنوان، شرح، محل و تاریخ عکاسی را در مورد هر اثر ارسالی به طور کامل و دقیق در یک فایل متنی (word) به همراه آثار ارسال نماید.
16- بدیهی است تبعات عدم ارسال کامل اطلاعات خواسته شده نظیر عدم اطلاع رسانی از زمان نمایشگاه، عدم ارسال کتاب (درصورت امکان چاپ و ارسال) ، عدم پرداخت به موقع جوایز، به عهده شرکت کنندگان است.
17- دبیرخانه مسابقه به طور قطع آثار دریافتی پس از مهلت اعلام شده را نخواهد پذیرفت.
18- ستاد برگزاری، ارسال کننده را مالک عکس می‌شناسد اما در صورت تشخیص خلاف این نکته، برگزارکننده تمامی امتیازهای متعلقه را سلب و عکس مربوطه را از دور مسابقه حذف خواهد کرد.
19- اطمینان از دریافت آثار ارسالی از طریق ایمیل و یا شماره تلفن های اعلام شده ممکن و بر عهده متقاضی است.
20- ارسال آثار به منزله قبول آیین نامه شرکت در مسابقه و تایید مالکیت عکس‌ها است.
21- تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزار کننده است.


نحوه ارسال آثار:
متقاضیان می توانند آثار خود را به صورت اینترنتی به نشانی loghme@gmail.com ارسال کنند اما به یاد داشته باشند که برای همه شرکت کنندگان تکمیل اطلاعات خواسته شده در مورد عکاس و عکس‌ها الزامی است.


شماره های تماس دبیرخانه عبارتند از 77514955 (021)، 77525541 (021)، 77645679 (021)، 09123208842 و 09196459679 که علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 20 با آن تماس حاصل فرمایند. 


آرشیو آثار منتخب دوره های گذشته:

آثار منتخب دومین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاری

آثار منتخب سومین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاری

آثار منتخب چهارمین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاری

آثار منتخب پنجمین دوره مسابقه عکاسی از سفره های افطاریبازگشت به صفحه نخست
کد: 4618 تاریخ نشر: ۱۳۹۲ جمعه ۴ مرداد بازدید: 4104 ساعت: 6:08 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 دوربین‌های عکاسی پیشنهادی برای نوروز ۱۳۹۶ شنبه ۲۶ اسفند
2 میت لوف قارچ و فلفل؛ بمب پروتیین ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ آذر
3 رسپی شامی پوک به همراه سس ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ آذر
4 طرز تهیه نان پوآچای ژامبون و پنیر ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان
5 در آخر هفته چگونه با اضافه وزن مبارزه کنیم ۱۳۹۶ جمعه ۱۹ آبان
6 طرز تهیه پلوی تایلندی ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ آبان
7 طرز تهیه رول گوشت ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۹ مهر
8 طرز تهیه پاستا صدفی شکم پر ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۱ مهر
9 بررسی وضعیت سلامت مواد غذایی از مزرعه تا سفره ۱۳۹۶ چهارشنبه ۵ مهر
10 طرز تهیه سالاد زیتون یک سالاد لاکچری و خوشمزه ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
11 غذاهای چرب و چیلیِ لبنانی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی
امسال شب یلدا را چگونه می گذرانید؟
 


 

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  بخور و نخورهای روزهای آلوده/ تغذیه‌ مناسب هنگام آلودگی هوا را بشناسید پایگاه خبری لقمه: یک متخصص تغذیه با اشاره به بخور ...

  بهترین شیوه مصرف مکمل ها لقمه: وقتی ویتامین هایی چون آهن، روی، کلسیم و ... ...

  غذاهایی برای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از کاهش وزن ‌وقتی که شما وزن از دست می دهید مخصوصاً وقتی که شم...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

نارنجی بخور، سبز نفس بکش این روزها که آسمان شهرهای بزرگ پر شده از آلاینده‌های مختلف و اطراف‌مان هم پر شده از افرادی که سیگار از دست‌شان نمی‌افتد، تنها کاری که ‌می‌توان کرد رعایت بهداشت زندگی است و تغذیه سالم تا ریه‌های‌مان از گزند این‌همه آسیب در امان باشد.
گردشگر روس: مردم ایران بسیار مهربان و مهمان نوازند دندانپزشک روس که به همراه قطار گردشگری در تور رفت و برگشت یک روزه تهران - شمال (سوادکوه) شرکت کرده بود، گفت: مسافرت به ایران و بویژه استان مازندران بسیار لذت بخش و خاطره انگیز است.
وقتی غذا، دراماتیک می شود! پایگاه خبری لقمه: سریال آشپز باشی و فیلم های همچون ماهی ها عاشق می شوند و مهمان مامان، حرفه و كنش آشپزی را عمق بخشیده و اعتبار بیشتری داده و به مخاطب می آموزد كه غذا خوردن صرفا در جویدن و بلعیدن نیست و ظرافت ها و ظرفیت های هنری و زیبایی شناختی هم دارد.
ماهیان دریایی سالم‌ترند یا پرورشی؟! در جهان استقبال از مصرف ماهی پرورشی به دلیل اطمینان از رعایت اصول فنی و بهداشتی و سیستم‌های تحت کنترل انسانی بیشتر از ماهیان دریایی شده است چون با رشد اقتصادی کشورها و صنعتی شدن و آلودگی آب‌ها، امکان وجود فلزات سنگین و سموم بالاخص جیوه در گوشت ماهیان بالاتر رفته لذا گرایش مصرف‌کنندگان به ماهیان پرورشی است.