بایدها و نبایدهای استفاده از مایكروویو


ظروف پلاستیكی معمولی برای استفاده در مایكروویو مناسب نیست، چون در اثر حرارت زیاد، ساختار شیمیایی آنها تغییر می‌كند و مواد سمی وارد غذا می‌شود.

لقمه: امروزه در بیشتر خانه‌ها، مایكروویو جایگزین اجاق گاز و فرهای معمولی شده است؛ چرا كه كار پختن و گرم كردن غذا را خیلی سریع‌تر و ساده‌تر از قبل انجام می‌دهد.

البته اگر خانم خانه شاغل باشد، اهمیت استفاده از مایكروویو دوچندان هم می‌شود؛ به این معنی که وقتی او خسته از محل كارش به خانه برمی‌گردد، به جای این‌كه ساعت‌ها مشغول پخت غذا شود، فقط چند دقیقه‌ای را صرف این كار می‌كند.

با این حال، علاوه بر طعم متفاوت غذاها در مایكروویو و اجاق گاز، باید به نكاتی نیز درباره سلامت انسان و غذا توجه داشت تا استفاده از مایكروویو هیچ مشكلی ایجاد نكند.

گیتی بهدادی‌پور، كارشناس تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگویی در این‌باره توضیح می‌دهد: اشعه‌های مایكروویو، امواج رادیویی با فركانس بسیار بالاست. این امواج در غذا نفوذ كرده و با حركت دادن مولكول‌های آب موجود در آن، باعث گرم شدن غذا می‌شود.

وی با اشاره به سرعت زیاد پخت و گرم‌كردن غذا توسط مایكروویو، می‌گوید: با توجه به این‌كه هرقدر زمان پخت غذا كوتاه‌‌تر باشد، ویتامین‌ها كمتر از بین می‌رود، می‌توان سرعت زیاد پخت غذا توسط مایكروویو را به عنوان مزیتی برای آن به حساب آورد.

به گفته وی، برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین C و B1 به مدت پخت بسیار حساس است و به همین دلیل هرچه مدت پخت غذا كوتاه‌تر باشد، این ویتامین‌ها كمتر از دست می‌رود بنابراین پختن غذا در مایكروویو باعث می‌شود در مقایسه با روش سنتی پخت غذا با اجاق گازهای معمولی، ویتامین‌های آن بهتر و بیشتر حفظ شود.

ظروف مخصوص مایكروویو؛ چه جنسی؟

بهدادی‌پور درباره ظروف مناسب برای استفاده در مایكروویو خاطرنشان می‌كند: ظرف‌هایی كه برای استفاده در مایكروویو انتخاب می‌شود، باید قابلیت عبور اشعه را داشته باشد تا این اشعه بتواند به غذا نفوذ كند بنابراین ظرف‌های فلزی یا دارای روكش فلزی و نیز فویل‌های آلومینیومی كه اشعه‌ مایكروویو را منعكس می‌كند، نباید در مایكروویو استفاده شود.

این كارشناس تغذیه می‌افزاید: بهتر است برای پخت غذا در مایكروویو از ظروف شیشه‌ای و پلاستیكی مخصوص استفاده شود كه در این میان ظروف شیشه‌ای بهتر و مناسب‌تر است. البته فراموش نكنید كه ظروف پلاستیكی معمولی به هیچ‌وجه برای استفاده در مایكروویو مناسب نیست، چون در اثر حرارت زیاد، ساختار شیمیایی آنها تغییر می‌كند و مواد سمی وارد غذا می‌شود.

به گفته وی، تنها ظروف پلاستیكی مخصوص مایكروویو كه روی آنها نیز ایمنی استفاده در مایكروویو ذكر شده، برای استفاده در این دستگاه مناسب است.

بهدادی‌پور درباره انتخاب بهترین ظرف شیشه‌ای نیز توضیح می‌دهد: ظرفی كه همراه غذا در مایكروویو خودش هم گرم می‌شود برای استفاده در این دستگاه مناسب نیست و ظروفی پیشنهاد می‌شود كه حین گرم‌شدن غذا، سرد باقی بماند.

بنابراین برای این‌كه ظرف مناسب را تشخیص دهید، بهتر است آن را به مدت یك دقیقه داخل مایكروویو قرار دهید و پس از آن حرارت ظرف را كنترل كنید؛ اگر ظرف گرم بود، اصلاً مناسب استفاده نیست، اگر ولرم شد برای دوباره گرم كردن غذا می‌توانید از آن استفاده كنید و اگر سرد باقی مانده بود برای پخت غذا هم مناسب است.

به گفته این كارشناس تغذیه، استفاده از ظروف گرد یا بیضی شكل بهتر از ظروف مربع است، چون در این ظروف تمام قسمت‌های غذا به طور یكنواخت حرارت می‌بیند، اما در ظروف مربعی شكل، كناره‌های غذا بیشتر می‌سوزد. ظروف گود هم به علت این‌كه سطح تماس بیشتری ایجاد می‌كند برای گرم كردن غذا در مایكروویو مناسب‌تر است.

نكاتی برای استفاده از مایكروویو

هنگام استفاده از مایكروویو باید نكاتی را در نظر داشته باشید تا با رعایت آنها، پخت غذا به بهترین و سالم‌ترین شكل انجام شود.

بهدادی‌پور در این‌باره توضیح می‌دهد: باید به این نكته توجه كنید كه مایكروویو غذا را به صورت یكنواخت گرم نمی‌كند و به همین دلیل ممكن است میكروب‌ها در قسمت‌هایی از غذا كه خوب حرارت ندیده است، باقی بمانند. بنابراین برای گرم‌كردن كامل غذا، باید آن را در فواصل منظم هم بزنید تا گرما به تمام قسمت‌های غذا برسد.

به گفته وی، تقسیم غذا به قطعات كوچك‌تر و با ضخامت كمتر نیز شیوه‌ مناسبی است كه باعث می‌شود غذا بهتر و راحت‌تر گرم شود.

همچنین باید به این نكته هم توجه كنید غذایی كه از فریزر خارج می‌شود، قبل از قرار گرفتن در مایكروویو باید به طور كامل از حالت یخ‌زدگی خارج شود چون آب، بسیار راحت‌تر از یخ، اشعه مایكروویو را به خود جذب می‌كند.

آیا مایكروویو خطرناك است؟

خیلی از افراد تصور می‌كنند غذایی كه با مایكروویو پخته یا توسط این دستگاه آماده می‌شود، بیماری‌زاست و نباید از آن استفاده كرد. اما آیا واقعاً استفاده از مایكروویو و پخت غذا توسط آن، موجب بروز بیماری می‌شود؟

گیتی بهدادی‌پور با بیان این‌كه ایمنی اشعه مایكروویو برای سلامت انسان هنوز مورد بحث و بررسی است، می‌گوید: در مطالعاتی كه تاكنون انجام شده، مشخص شده است استفاده صحیح از مایكروویو خطری برای سلامت انسان ندارد؛ اما در صورتی كه امواج از درون دستگاه به بیرون آن نفوذ كند، خطراتی برای فردی كه به آن نزدیك است ایجاد خواهد شد بنابراین یادمان باشد اگر در‍ مایكروویو به دلیل خراب یا قدیمی بودن و جرم گرفتن بخوبی بسته نشود، این امواج خارج شده و دردسرساز می‌شود. همچنین به هیچ‌وجه نباید هنگامی كه دستگاه در حال كار است، در آن را باز كنید.

به گفته این كارشناس تغذیه، اشعه در غذا باقی نمی‌ماند و به همین دلیل مصرف غذایی كه در مایكروویو آماده شده است، نمی‌تواند مشكلی برای فرد ایجاد كند.


نقل از :جام‌جم

کد: 915 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ شنبه ۲۶ فروردين بازدید: 7738 ساعت: 12:00 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 حفظ منابع غذایی از آفات با امواج مایکروویو ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان
2 روش پخت سوپ جو در ماکروویو ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ مرداد
3 مایکروفر خواص کدام مواد غذایی را از بین می برد ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۹ مرداد
4 مصرف شکلات باعث بروز آکنه می شود ۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ مرداد
5 آیا شایعات سرطان‌زا بودن مایکروفر درست است؟ ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۹ تير
6 قارچ سرخ کرده ارزش غذایی دارد یا قارچ آب پز؟ ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۱ خرداد
7 حفظ ارزش غذایی قارچ با بهترین روش پخت ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
8 بیل گیتس با این تبلیغ ثروتمند شد ۱۳۹۵ شنبه ۹ بهمن
9 این چیزها را نباید در مایکروویو قرار دهیم ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۴ فروردين
10 آشنایی با روش تهیه پیتزا رولتی با مایکروویو ۱۳۹۳ پنج شنبه ۴ دي
11 روش تهیه گراتن چیپس و مرغ در مایکروفر ۱۳۹۳ شنبه ۲۶ مهر


نظرات


زهرا

از اطلاعات مفیدی که ارایه دادین ممنون

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  تاثیر كپسول بابونه بر تهوع و استفراغ ناشی از بارداری كپسول بابونه در مقایسه با زنجبیل و پلاسبو در كاهش ...

  نقش پروبیوتیک ها بر سلامت دهان و دندان پایگاه خبری لقمه: پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های ...

  بهترین روش شست‌وشوی سبزیجات ایرانی همیشه متخصصان تغذیه مصرف سبزیجات را توصیه می کنند ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت