سید علی فاطمی:
همکاری نکردن پزشکان مانع اجرای کامل طرح نسخه نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی است


پایگاه خبری لقمه: نائب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت:دستاوردهای دارویی در چهار دهه بعد از انقلاب به چهار دسته تقسیم می شود که طرح نسخه نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی آخرین دستاورد در پایان دهه چهارم است.

به گزارش پایگاه خبری لقمه،نائب رئیس انجمن داروسازان ایران:
12 هزار داروخانه در کشور فعال هستند/صنعت داروسازی از وابستگی تا تولید 97 درصدی داروهای مورد نیاز

به گزارش روابط عمومی رادیو انقلاب، سید علی فاطمی نائب رئیس انجمن داروسازان ایران در برنامه فجر آفرینان گفت: دستاوردهای نظام داروئی جمهوری اسلامی ایران در ۴ دهه انقلاب اسلامی به ۴ دسته تقسیم می‌شود اولین دسته ملی شدن صنایع دارویی ایران بود چرا که صنایع داخلی گسترده‌ای در زمینه داروسازی نداشتیم و اغلب داروهای تولیدی در ایران تحت برند شرکت‌های خارجی بزرگ بود و بسیاری در آن دوران آینده داروسازی ایران را بسیار بد پیش‌بینی می‌کردند که خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این اتفاق نیفتاد.


وی ادامه داد: به همت جوانان داروساز ما صنعت داروسازی ملی شد و بعد از دو دهه فعالیت تولیدی ۳۰ درصد داروهای تولید داخلی را به ۹۷ درصد رساندیم و وابستگی از دو دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی بسیار کمتر شد.


فاطمی بیان کرد: دهه دوم انقلاب اسلامی از سال ۷۰ آغاز شد که عصر سازندگی در کشور بود و خصوصی‌سازی صنایع دارویی در ایران انجام شد و با خروج شرکت‌های خارجی از کشور کارخانه‌ها به بخش خصوصی واگذار شد که نقش موثری در پیشرفت صنایع داروئی داشت.


نائب رئیس انجمن داروسازان ایران عنوان کرد: دهه سوم پس از انقلاب که از سال ۸۰  آغاز شد دهه تولید داروهائی با فناوری‌های نوین بود و شاهد تولید داروهای حساس توسط متخصصین داخلی شدیم به نحوی که تنها ۳ درصد از داروها از خارج تامین می‌شوند اما این مقدار به ظاهر کم ۳۰ درصد از ارز دارو و بودجه داروئی کشور را شامل می‌شود که با تولید داروهای با فناوری نوین این مشکل را توانستیم برطرف کنیم و خوشبختانه در سال ۹۰ نیز این رویه ادامه پیدا کرد.


وی خاطرنشان کرد: تعداد داروخانه‌ها بسیار افزایش پیدا کرده و امروز ۱۲ هزار داروخانه در حال فعالیت هستند و در حال ارائه خدمات داروئی به مردم هستند.


فاطمی اذعان کرد: امیدواریم در دهه‌ای که در پایان آن هستیم بتوانیم طرح نسخه نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی را اجرا کنیم تا درصد خطاهای ناشی از دست نویس بودن نسخه‌ها حذف و به حداقل برسد.


نائب رئیس انجمن داروسازان ایران تاکید کرد: براساس قانون بودجه سال ۹۹الزام شده است تا امر الکترونیکی شدن نسخ انجام شود و سازمان‌های بیمه حرکت‌های خوبی انجام داده‌اند اما این طرح به دلیل عدم همکاری پزشکان تا امروز به طور کامل اجرایی نشده است. امیدواریم با اجرای این طرح اتلاف وقت ناشی از صف انتظار نسخه پیچی در داروخانه‌ها به حداقل کاهش یاید و سالانه بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در مصرف کاغذ انجام شود و خطاهای دارویی ناشی از خواندن اشتباه نسخ حذف شود.

 

 بازگشت به صفحه نخست
کد: 14216 تاریخ نشر: ۱۳۹۹ دوشنبه ۶ بهمن بازدید: 128 ساعت: 2:32 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 مواجهه مردم با خرید شب عید چگونه است/ توزیع کالاها توسط کاسبان امین ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند
2 مجوز مجلس برای انتشار ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی به منظور توسعه طرح‌های مهم کشاورزی و امنیت غذایی ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ اسفند
3 فعلا امکان اجرای طرح تامین کالای اساسی وجود ندارد ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ آبان
4 بالارفتن سهم تولیدکنندگان در فروش به شیوه استارتاپی ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان
5 تاکید بر جایگاه تثبیت شده‌ بندر چابهار در منطقه/ رشد قابل توجه ترانزیت و صادرات ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ آبان
6 رضا کیانی: باید مراقب اثر بازار بر قیمت ها بود ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ آبان
7 علل مطرح شدن نام کارتن خوابها در بازنگشتن ارز صادرات در نظام پولی کشور ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
8 بررسی طرح های حمایتی دولت در عبور از کرونا ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
9 احمد غفارزاده: طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصاد ایرادات اساسی دارد ۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان
10 زعفران ایران را ۳۰۰ دلار می‌خرند ۷۰۰۰ دلار می‌فروشند ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  با ماسک های خانگی بهاری زیباتر شوید این ماسک ها ویژه فصل بهار بوده و به پوست شما لطافت...

  معرفی یک رژیم غذایی ضدسرطان چه شما سابقه‌ای از سرطان در میان اعضای خانواده‌تان...

  اختلالات خوردن کدامند پایگاه خبری لقمه: اختلالات خوردن دسته‌ای از اختلال...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

تاثیر روانی تغذیه بر انسانها چگونه است ؟ تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید كه در شبانه‌روز، چقدر وقت‌تان صرف خوردن و آشامیدن یا فكركردن به این دو موضوع می‌شود؟ سعی كنید یك روز، زمانی را ‌كه صرف آماده‌‌‌كردن یا خوردن غذا و فكر كردن در مورد این موضوع می‌كنید، ثبت كنید. احتمالا این زمان بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود كه صرف كارهای دیگر می‌كنید.
با مصرف نوشابه های رژیمی، در دراز مدت چاق تر می شوید یک عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با هشدارنسبت به اثرات سوء طولانی مدت مصرف نوشابه های رژیمی خاطرنشان کرد:« مصرف نوشابه های رژیمی آستانه چشایی فرد را بالا می برد و فرد تمایل بیشتری به مصرف مواد شیرین پیدا می کند در نتیجه نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه موجب افزایش وزن و به دنبال آن بروز بیماری های متابولیک می شود.»
چرا لاغر نمی شوم؟ اگر تلاش می‌کنید لاغر شوید اما هر بار تیرتان به سنگ می‌خورد و به نتیجه نمی‌رسید احتمالاً پای عواملی در میان است که شما از آن‌ها غافل هستید.
هزار دلیل برای نوشیدن یک استكان چای داغ شاید در حین نوشیدن چای هیچ وقت ذهنتان را درگیر چنین قضیه‌ای نکرده باشید اما واقعیت درباره چای در بسیاری نکته‌ها نهفته بسیاری درباره چای است که بعید نیست خیلی از آدم‌های چای خور هم از اصل ماجرا بی‌خبر باشند. آنچه که معمول است نوشیدن یک فنجان چای داغ برای رفع خستگی و کسالت مفید است یا یک پذیرایی معمول از مهمان‌های خودمانی برای این که عده‌ای دور هم جمع شده و می‌خواهند گپ دوستانه‌ای بزنند و در این میان یک فنجان چای داغ هم جمع را گرم و گیراتر می‌کند.