بحران خشکسالی خوزستان چطور تشدید شد!؟


پایگاه خبری لقمه: صدور مجوز شالیکاری و انتقال تصمیم‌گیری در ارتباط با صدور مجوز سالانه کاشت برنج به نهادهای منطقه‌ای توسط هیأت وزیران، دولت را به بانی اصلی تشدید بحران آب در خوزستان تبدیل می‌کند.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، همراه با شدت گرفتن بحران آبی خوزستان واکاوی علت کمبود این مایع حیات در جنوب غربی کشور شدت گرفت. در این میان یکی از مواردی که از سوی دستگاه‌های اجرایی کشور به خصوص وزارت نیرو به عنوان متهم ردیف اول شدت گرفتن خشکسالی در خوزستان مطرح می‌شود، مسئله کاشت برنج است.

 
به استناد اطلاعات اعلام شده از سوی معاون آب و آبفا وزیر نیرو، در سال آبی جاری بیشتر از 3.5 میلیارد متر مکعب آب به مزارع شالی‌کاری اختصاص پیدا کرده است که معادل 21 درصد از متوسط 60 ساله آورد سالیانه رودخانه کرخه است.
 
*اختلاف وزارت نیرو و وزارت جهاد بر سر روشن‌ترین اطلاعات
 
در همین راستا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به مسئله حجم شالی‌کاری در استان خوزستان گفت: «بر اساس آخرین آمار 90 هزار هکتار از زمین‌های خوزستان زیر کشت برنج است.»
 
نکته قابل توجه در مسئله حجم شالی‌کاری استان خوزستان و تاثیر این مسئله در شدت گرفتن خشکسالی این استان، اختلاف آماری معنادار بیان شده مابین وزارت نیرو و وزارت جهاد است. در شرایطی که وزیر نیرو از کشت 90 هزار هکتاری برنج در خوزستان خبر می‌دهد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان از کشت برنج  در ۶۸ هزار هکتار از اراضی خوزستان صحبت می‌کند.
 
فارغ از مسئله اختلاف آماری قابل توجه وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان 2 دستگاه دولتی که می‌تواند منشا اختلافات مدیریتی گسترده‌ نیز باشد، حجم آب مصرفی برای شالی‌کاری آن هم در شرایطی که متوسط بارش در بالادست رودخانه‌های خوزستان بین 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کرده نقش موثری در شدت گرفتن آثار خشکسالی در جنوب غرب کشور دارد.
 
*دولت بانی اصلی تشدید خشکسالی خوزستان
 
در نگاه اول به نظر می‌رسد، کشاورزان خوزستانی با کشت برنج در شدت گرفتن بحران آب این استان سهیم هستند اما نگاهی دقیق‌تر به شواهد موجود بیانگر آن است که دولت و سایر متولیان تصمیم‌گیری در این حوزه بانی وضع موجود هستند.
 
به گزارش فارس، تا پیش از سال 98 کشت برنج در همه استان‌های کشور به جز استان‌های شمالی ممنوع اعلام شده بود، زیرا شرایط آب‌هوایی بخش گسترده‌ای از کشور به نحوی است که مصرف آب شالیکاری 2.5 برابر مصرف آب کاشت برنج نسبت به سایر مناطق دنیا است.
 
ممنوعیت کشت برنج در سایر مناطق کشور به ویژه استان خوزستان تا فروردین ماه سال 98 ادامه داشت اما پس از بارش‌های سیل آسای بهار 2 سال 98، شاهد رفع ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان بودیم.
 
*چرا کشت برنج پس از سال 98 در خوزستان از سر گرفته شد؟
 
لازم به تاکید است، پس از سیلاب سال 98، حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی در جلسه هیئت دولت که با پخش از رسانه ملی همراه شد، از کشاورزان خواست تا اجازه عبور سیلاب از زمین‌های کشاورزی خود به سمت دریا را بدهند و تاکید کرد، دولت خسارت آبگرفتگی زمین‌های کشاورزی را پرداخت می‌کند.
 
مردم محلی و کشاورزان با اصرار دولت نسبت به عبور آب از زمین‌های خود اقدام کردند اما دولت هیچگاه خسارت متناسبی به کشاورزان پرداخت نکرد و سیلاب نیز به دلیل شیب و نفوذپذیری کم زمین تا مدت‌ها در زمین کشاورزی مردم باقی ماند.
 
در این شرایط کشاورزان که امکان کاشت گندم در زمین خود را به دلیل آبگرفتگی را نداشتند، نسبت به کاشت برنج اقدام کردند و اعتماد خود نسبت به وعده‌های دولت را از دست دادند.
 
پس از اقدام کشاورزان نسبت به کاشت برنج، هیئت وزیران در قالب مصوبه‌ای که خردادماه سال 99 به تصویب رسید، اجازه کاشت برنج در خوزستان را صادر کرد.
 
از سوی دیگر در قالب این مصوبه، اجازه کاشت برنج در هر سال منوط به تصمیم نهادهای منطقه‌ای شد. علاوه بر مصوبه دولت، مجلس شورای اسلامی نیز در بند ک تبصره 8 قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب کرد:«کشت برنج در مناطق مختلف کشور در چهارچوب سیاست‌های کلی نظام و با هماهنگی ‌دستگاه‌های ملی به تشخیص کار گروه سازگاری با کم‌آبی استان تعیین می‌گردد.»
 
در شرایطی که تصمیم برای کشت برنج به نهادهای منطقه‌ای واگذار شد، طبیعی است که پشتوانه تصمیم برای ممنوعیت کشت برنج نسبت به زمانیکه ممنوعیت از طرف هیئت وزیران یا وزارت‌خانه عنوان می‌شود، تضعیف شده و شاهد گسترش مزارع شالیکاری در سال‌های خشکسالی باشیم.
 
بر اساس جزئیات ارائه شده، اقدامات دولت در سال‌های گذشته، زمینه بی‌اعتمادی کشاورزان نسب به تصمیمات و وعده‌های عنوان شده را مهیا کرده و از طرفی مجوز کاشت برنج نیز توسط عالی‌رتبه‌ترین نهاد اجرایی کشور در سال 99 صادر شده بود. همین مسئله زمینه گسترده شدن کشت برنج را ایجاد کرده و مسئولیت شالیکاری را از مردم سلب می‌کند، چرا که دولت بدون توجه به کمبود بارش، این مجوز را صادر کرده بود.
 
از سوی دیگر تضعیف پشتوانه تصمیم‌گیری پیرامون کشت برنج در هر سال با تفویض این وظیفه به نهادهای منطقه‌ای نیز عامل دیگری است که دولت و سایر متولیان این حوزه را به عنوان بانی تشدید خشکسالی خوزستان به دلیل کشت وسیع برنج معرفی می‌کند.

 

خبرنگار: آزاده فضلی 

 

 بازگشت به صفحه نخست


نقل از :فارس

کد: 14381 تاریخ نشر: ۱۴۰۰ دوشنبه ۴ مرداد بازدید: 1446 ساعت: 2:40 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 دلایل گرانی غلات و گندم از زبان معاون وزیر/سهم 30 درصدی روسیه و اکراین در تامین غلات جهان ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۹ ارديبهشت
2 چگونگی کنترل اثر خشکسالی بر میزان تولیدات کشاورزی ۱۴۰۱ جمعه ۹ ارديبهشت
3 واکنش وزارت جهاد به آلودگی محصولات کشاورزی وارداتی ۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ دي
4 درباره میزان تولید گندم فعلاً انمی‌توان ظهارنظری کرد! ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۰ دي
5 پیش‌بینی بارش بیشتر در بهار ۱۴۰۱ برای کشور/آب های زیرزمینی کشور ا ز بین رفته است ۱۴۰۰ شنبه ۴ دي
6 کاهش ۲۰ درصدی تولید پنبه به دلیل گرما و خشکسالی! ۱۴۰۰ سه شنبه ۱۵ تير
7 سبزی و صیفی هایی با طعم آب آلوده ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
8 ۶۵ درصد مطالبات چایکاران پردخت شد/کاهش ۷۰۰۰ تنی چای به دلیل خشکسالی ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ آبان
9 متهمان اصلی بحران در منابع آبی ایران؛ تغییر اقلیم یا سد سازی ۱۳۹۶ يکشنبه ۳۰ مهر
10 ترکیدگی میوه، بلای جدید باغ های مرکبات مازندران ۱۳۹۶ دوشنبه ۳ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  غذاهای پرچرب و تاثیر آن بر توان تولیدمثلی مردان نتایج یک بررسی نشان داده است که مصرف غذاهای پرچرب ...

  بیماران برای مصرف محصولات پروبیوتیک با پزشک مشورت کنند یک متخصص تغذیه گفت: محصولات حاوی پروبیوتیک ممنوعیت...

  افراد چاق، عرق نعنا بخورند/ عسل و آبلیمو معده را قوی می‌کند مدیر انجمن علمی طب سنتی ایران به افرادی که تمایل د...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

چرا به آسانی نمی‌توان لاغر شد؟ خیلی‌ها شکایت دارند که با آب‌خوردن هم چاق می‌شوند. می‌گویند حتی اگر چیزی نخوریم و فقط نفس بکشیم باز هم چاق می‌شویم. اما این شکایت‌ها منحصر به چاق شدن نیست و کم کردن وزن هم برای خودش داستان دیگری است.
توصیه هایی برای افراد سرمایی این روز‌ها که هوا سرد شده است، برخی افراد حتی با پوشیدن چندین لباس و جوراب پشمی هنوز هم احساس سرما می‌کنند. یک متخصص طب سنتی می‌گوید این افراد با خوردن زنجبیل و بابونه می‌توانند احساس گرم شدن را در بدنشان تقویت کنند.
آیا رنگها بر ذائقه تاثیر میگذارند؟ نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد، رنگ هایی که برای منزل انتخاب می کنید می تواند روی ذائقه اعضای خانواده تأثیر بگذارد، خواب را بهبود دهد و حتی زندگی را بانشاط کند! اما چگونه؟
این داروها استخوان را پوک می کند کورتن ها معمولا داروهایی هستند که علیرغم محاسنی که دارند باعث پوکی استخوان می شوند.این قبیل دارو ها بایستی توسط پزشک معالج تجویز شده و تحت نظر وی مصرف شود.