آغاز مدیریت هوشمند آرد در استان تهران از امروز


پایگاه خبری لقمه: مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد از امروز در استان تهران آغاز شد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم ظرف یک ماه آینده اکثر نانوایی‌های کشور به کارتخوان‌‌های هوشمند مجهز شوند.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، محمد جلال مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد مدیریت هوشمند یارانه آرد در استان تهران اظهار داشت: این طرح از امروز در استان تهران آغاز شده است، اما هیچ تغییری در سمت تقاضای مردم و همچنین قیمت نان ایجاد نمی‌شود. یعنی نه در قیمت و نه در مقدار خرید نان هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود و محدودیتی وجود ندارد و فقط به نانوایی‌ها آموزش داده می‌شود که چگونه از کارتخوان‌های جدید استفاده کنند. 

 
وی افزود: مشتری در زمان خرید نان، مبلغ را وارد نمی‌کند، بلکه فقط تعداد نان و نوع نان که در نانوایی از پیش تعریف شده است را وارد می‌کند. به عنوان مثال اگر از نانوایی سنگکی خرید کند، مثلا تعداد 3 عدد نان را وارد می‌کند که با قیمت قبلی همان 3 هزار تومان که در مجموع 9 هزار تومان می‌شود و با کشیدن کارت در دستگاه کارتخوان هوشمند همان مبلغ از حساب وی کسر می‌شود. 
 
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد:‌ هیچ تغییری در سمت مردم از نظر قیمت و تعداد نان ایجاد نمی‌شود، فقط برای نانوا در هر شب 15 درصد از عملیات فروش را به عنوان یارانه دریافت می‌کند. مثلاً اگر نانوا 100 عدد نان 3 هزار تومانی فروخته باشد در پایان شب 15درصد این مبلغ یعنی 45 هزار تومان به عنوان یارانه دریافت خواهد کرد.
 
جلال گفت:‌ عملکرد نانوایی‌ها مبتنی بر فروش تعداد نان برمبنای کارتخوان هوشمند است و همچنین سهمیه آرد یارانه‌ای که به نانوا تعلق می‌گیرد، نیز براساس عملکرد تولید و فروش تعداد نان محاسبه می‌شود.
 
وی افزود: پرداخت 15درصد از قیمت فروش نان برای نانوا به خاطر جبران افزایش هزینه دستمزد، اجاره‌ها و سایر هزینه‌های جانبی است. 
 
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی  تأکید کرد: کارتخوان‌های هوشمند جدید از امروز در نانوایی‌های استان تهران نصب می‌شود و امیدوارم ظرف یک ماه آینده این کارتخوان‌ها در اکثر نانوایی‌های کشور نصب شود.
 
به گفته جلال، با نصب کارتخوان‌های هوشمند دیگر نانوا نمی‌تواند مبلغ مازاد به ازای نان از مردم دریافت کند و این جلوی گرانفروشی نان را هم می‌گیرد.
 
وی افزود: نصب کارتخوان‌های جدید از امروز شروع شده و بستگی به زیرساخت‌های فراهم شده با سرعت جلو می‌رود و البته در مناطق روستایی سرعت کمتری نسبت به شهرها خواهد داشت، اما مردم در این زمینه هیچ نگرانی نداشته باشند، چون تغییری در قیمت و مقدار نان برای آنها ایجاد نمی‌شود.
 
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین اظهار داشت: نصب کارتخوان‌ها توسط بانک عامل به صورت رایگان انجام می‌شود و کارتخوان‌های موجود هم برای زمانی است که کارتخوان‌های هوشمند از دسترس خارج باشد، بنابراین نانوا نباید هزینه‌ای برای کارتخوان پرداخت کند، فقط تعهدی می‌دهد و قراردادی امضا می‌کند با بانک عامل که این کارتخوان‌‌ها در نانوایی او نصب می‌شود و به صورت امانت از آن استفاده می‌کند.
 
جلال گفت: پیش‌بینی می‌کنیم نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها تا یک ماه آینده در سراسر کشور به حدی برسد که اکثر نانوایی‌ها به کارتخوان‌های هوشمند مجهز شوند.
 
وی همچنین در مورد اینکه با اجرای آزمایشی طرح مدیریت هوشمند یارانه نان در استان زنجان چه نتایجی به دست آمد، گفت: براساس داده‌های این طرح اکثر نانوایی‌ها عملکرد درستی داشتند و براساس  عملکرد تولید نان و فروش به مردم آرد دریافت می‌کردند، البته برخی نانوایی‌ها هم آرد دریافتی را در سایر قالب‌ها غیر از تولید نان عرضه می‌کردند که با این طرح هوشمند از آن کارها جلوگیری می‌شود.
 
به گفته مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد (مهیا) در کشور آغاز شده است و پیش‌بینی می‌کنیم، ظرف یک ماه اکثر نانوایی‌ها به این کارتخوان‌ها مجهز شوند.
 
جلال در مورد اینکه اگر برخی افراد بخواهند به بهانه این طرح گرانفروشی کنند باید چه کار کرد، بیان داشت: در این کارتخوان‌ها مردم فقط تعداد نان را وارد می‌کنند و قیمت به صورت پیش‌فرض وجود دارد. به عنوان مثال اگر قیمت هر نان سنگک 3 هزار تومان باشد وقتی عدد 3 برای خرید نان را وارد کنید خود به خود 9 هزار تومان از حساب مشتری کم می‌‌شود.
 
وی در پایان تأکید کرد:‌با اجرای طرح مدیریت هوشمد عملکرد نانوایی‌ها شفاف می‌شود و مردم می‌توانند تخلفات احتمالی را گزارش دهند، اما تأکید می‌کنم هیچ تفاوتی در سمت مردم از نظر قیمت و تعداد نان ایجاد نمی‌شود.

 

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 

بازگشت به صفحه نخست


نقل از :فارس

کد: 14876 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ دوشنبه ۳۰ خرداد بازدید: 40 ساعت: 5:15 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 فواید رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از سرطان‌ها ۱۴۰۱ شنبه ۲۸ خرداد
2 طرح فروش کیلویی نان با نرخ قبلی در 4 استان آغاز شد ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۲ خرداد
3 اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی تصمیم جسورانه دولت است ۱۴۰۱ جمعه ۱۶ ارديبهشت
4 اصلاح قیمت آرد برای جلوگیری از قاچاق ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۵ ارديبهشت
5 قیمت کالاهای اساسی در هفته دوم اردیبهشت ماه اعلام شد ۱۴۰۱ شنبه ۱۰ ارديبهشت
6 تعداد بستری‌های کرونا به پائین‌ترین میزان خودش رسیده/ تزریق دوز سوم را جدی بگیرید ۱۴۰۱ چهارشنبه ۷ ارديبهشت
7 فلسفه و فضیلت گرسنگی ماه رمضان چیست ۱۴۰۱ شنبه ۱۳ فروردين
8 گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی/ گوشت ۴۱ درصد گران شد! ۱۴۰۰ جمعه ۶ اسفند
9 درباره میزان تولید گندم فعلاً انمی‌توان ظهارنظری کرد! ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۰ دي
10 میوه لاکچری دورهمی یلدا چقدر هزینه دارد ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۰ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  بسیاری از سالمندان از کمبود ویتامین B12 رنج می برند تغییراتی که به دنبال افزایش سن در بدن سالمندان ایج...

  فواید و مضرات گیاه خواری

  چه بخوریم که خوش به حالمان شود؟ لقمه: موز، زردآلو، کشمش، ماست، عسل، فلفل دلمه‌ای ق...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

تغذیه مناسب برای جلوگیری از کیست سینه چه بخوریم و چطور زندگی كنیم تا حتی به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری هم سینه‌های‌مان كیست‌ساز نشوند.
مصرف شیر هیچ جایگزینی ندارد از اصلی ترین عوارض مصرف نکردن یا حتی کم مصرف کردن شیر و دیگر فرآورده های لبنی در سنین پایین، ابتلا به کوتاه قدی و پوسیدگی دندان ها و در بزرگسالی پوکی استخوان است.
فست فودها و اختلال در سوخت و ساز بدن پایگاه خبری لقمه: پیر، جوان، کودک، چاق، لاغر، عادی، در هر شرایطی که هستید باید از خطرهای هر روز و هر شب رفتن به همبرگر فروشی و پیتزا فروشی آگاه باشید و سعی کنید دفعات این برنامه‌ها را به حداقل برسانید. اما اگر چاق هستید، به دانسته‌هایتان این را هم اضافه کنید، خطر فست فودها، علاوه بر چاق کردن افراد و افزایش خطر بیماری‌های قلبی، اختلال در سوخت و ساز بدن است که به ویژه در افراد چاق بیشتر است. یعنی آدم هایی که چاق هستند، بیشتر از افراد لاغر، از این غذاها آسیب می بینند.
10 ملت پرخور جهان را بشناسید لقمه: در خبر ها آمده بود که ما ایرانی جزوه 10 کشور چاق و پر خور دنیا هستیم ؛برخی از عادات غلطی که ما ایرانیان داریم گرچه ممکن است در بین سایر ملل نیز دیده شود اما دلایل اجتماعی بروز آن گاه کاملا منحصر به فرد است.