بررسی تورم استانی شهریور 1401
هتل ها و رستوران های تهران 100 درصد گرانتر شدند+نمودار


پایگاه خبری لقمه: تورم ماهانه و تقطه ای شهریور ماه استان تهران در بخش هتل و رستوران صعودی شده و بالاتر از کل کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، اقتصاد نیوز در گزارشی به بررسی تورم نرخ هتل ها و رستوران ها در شهرویر ماه 1401 پرداخت و نوشت:  مقایسه پایتخت کشور با سایر استان ها نشان می دهد با تورم صد درصدی استان تهران رکورد دار تورم بخش هتل و رستوران در پایان تابستان بوده است.
گرانی صد درصدی در هتل ها و رستوران های تهران+نمودار
به گزارش اقتصادنیوز، تورم ماهانه کل شهریور پس از افت مقطعی دوباره صعودی شده و 0.2 واحد درصد از تورم ماهانه مرداد بالاتر آمد. به طور کلی داده هایی که مرکز آمار از وضعیت عمومی شاخص قیمت مصرف کننده منتشر می کند مشتمل بر 12 شاخه است. بخش هایی که به نوعی مهم ترین شاخه های قیمت مصرف کننده تلقی شده و در حالت کلی تر در دو بخش کالا و خدمات تقسیم بندی می شوند.
 
در همین رابطه یکی از شاخه های مهم در تورمشهریور ماه تغییرات قیمت هتل و رستوران در کشور است. این شاخص به تفکیک استان های کشور حاوی بالاترین رکوردها در میان بخش های مختلف تورمی در 31 استان بوده است.
در این بین داده های مرکزآمار نشان میدهد تورم ماهانه تهران تقریبا 5 واحد درصد بالاتر از کل کشور ثبت شده است.
 
 

رکوردزنی تورم ماهانه تهران در شهریور 1401

تورم ماهانه شهریور طبق داده های مرکز آمار، برابر با 2.2 درصد بوده و از ماه قبل 0.2 واحد درصد بالاتر آمد. این در حالی است که در بخش «هتل و رستوران » در این سال، رشد قیمت ماهانه برابر با 4.9 درصد بوده است. بررسی تورم به تفکیک استان های کشور نشان می دهد تورم استان تهران در این شاخه برابر با 9.8 درصد بوده و تقریبا 5 واحد درصد بالاتر از کل کشور به ثبت رسیده است. مقایسه این استان با سایر مناطق تهران نشاندهنده آن بوده که تورم ماهانه تهران در این بخش رکورد دار در کل کشور بوده است؛ با اختلافی به مراتب بالاتر از سایر استان ها.
 
در کنار رشد ماهانه قیمت ها در این استان مقایسه نقطه ای نیز در بخش هتل و رستوران نشان می دهد تورم تهران هنوز بالاترین به شمار می آید.
 

رکوردداران تورم نقطه ای هتل و رستوران شهریور ماه 1401

 
تورم نقطه ای بخش هتل و رستوران به طور کلی صعودی شده و از 83.1 درصد با 1.3 واحد درصد افزایش به 84.4 درصد رسید.
 
بررسی استانی تورم نقطه ای در این شاخه نشان می دهد تورم سه استان روندی صعودی شده و از مرز 100 درصد بالاتر رفته است.
 
رکوردداران تورم در این ماه، هرمزگان، تهران و ایلام بوده اند. تورم این استانها در بخش هتل و رستوران شهریور ماه به ترتیب برابر با 108.7 درصد ، 102.6 درصد و 100.2 درصد بوده است.
 
به عبارت دیگر تورم نقطه ای تهران، در شهریور ماه 13 واحد درصد بیشتر از رشد قیمت ثبت شده در کل کشور بوده است.
 
هم سویی تورم ماهانه و نقطه ای در تهران در جهت رشد بالای این شاخص در بخش هتل و رستوران نشان می دهد افزایش قمیت تهران در این بخش به صورت واقعی تری ثبت شده و تبلور دقیق تری از رشد گرانی هتل و رستوران در پایتخت کشور بوده است.
 
در خصوص بررسی ریشه های این اتفاق کارشناسان به طورکلی دو موضوع را دخیل می دانند. در وهله اول شیوع موج تقاضا پس از کاهش همه گیری کرونا اتفاقی است که می تواند توضیح دهنده بخشی از رشد 100 درصد قیمت در هتل و رستوران در تهران باشد. اما بر خی دیگر واکنش مهم این بخش به رشد قیمت خوراکی ها را عامل اصلی می دانند.
 
در اردیبهشت ماه حذف ارز 4 هزار و 200 تومان از برخی کالای خوراکی تورم بالایی را ثبت کرده که البته مبدعان این طرح انتظار تخلیه شوک تورم را در ادامه داشتند. با این که این شاخص به صورت عمومی روندی نزولی پیدا کرده اما رشد قمیت هتل و رستوران در کشور می تواند در ادامه افزایش قیمت خوراکی ها در ماه های قبل باشد.
 
 
گزارش: مصطفی ترنجیکد: 14970 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۷ مهر بازدید: 786 ساعت: 11:36 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 تورم مالیات غیرمستقیم است/نسبت بین مالیات و خدمات‌دهی دولت باید رعایت شود ۱۴۰۲ چهارشنبه ۸ آذر
2 تورم مواد غذایی ایران نزولی شد ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۵ آبان
3 برخی مواد غذایی در انگلیس گران شد ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۴ مهر
4 موادغذایی در چین ارزان شد ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۴ مهر
5 دومین اقتصاد جهان به تورم صفر درصد دست پیدا کرد ۱۴۰۲ شنبه ۲۲ مهر
6 قیمت بستنی در آرژانتین دوبرابر شد ۱۴۰۲ شنبه ۲۸ مرداد
7 کاهش نرخ رشد نقدینگی به تنهایی برای مهار تورم کافی نیست/ لزوم اجرای سیاست های تثبیت ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۹ خرداد
8 قیمت دلار چه زمانی واقعی می‌شود؟ ۱۴۰۲ جمعه ۱۹ خرداد
9 دلایل ارزانی نان سنگک از نظر رئیس اتحادیه ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
10 تورم باز هم به قند و شکر و گوشت و مرغ رسید ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  با مصرف روزانه گوجه فرنگی قلبتان را تقویت کنید مصرف روزانه گوجه فرنگی به طور قابل توجهی عملکرد رگ...

  10 خوراکی سالم مخصوص لاغرها چاقی بسیار زیاد و یا کمبود وزن هر دو از جمله موارد...

  یخ‌های دكه‌ای می‌توانند منتقل‌كننده وبا و آلودگی باشند یک متخصص بهداشت محیط گفت: یخ‌های دکه‌ای می‌توانند ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

کابوس قارچ‌های سمی از کرمانشاه تا تهران پایگاه خبری لقمه: به نظر می رسد مردم از وجود قارچ های سمی اطلاع چندانی ندارند و اقدام و اطلاع رسانی به موقع دستگاه ها و نهادهای ذیربط می توانست از بروز بحران مسمومیت با اینگونه قارچ‌ها پیشگیری کند.
رضوی: ناحیه های صنعتی باعث ثبات و بهره‌وری بیشتر مشاغل روستایی می شود معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت:با ایجاد ناحیه صنعتی در دهستان‌های کشور بسیاری از صنایع تبدیلی که از محصولات روستایی استفاده می کنند در جوار روستاها فعال می شوند که باعث بهره وری بیشتر روستاییان خواهد شد.
آمپول ضدچاقی تولید شد با کم شدن میزان تحرک بدن و ورزش نکردن بسیاری از افراد دچار چاقی می شوند،به همین دلیل دانش پژوهان دانشکده پزشکی هاوارد ،دست به تولید امپول ضدچاقی کرده اند ،که می تواند فواید ورزش را در بدن تقلید کند.
چگونه غذای سالم‌تری مصرف کنیم؟ تغذیه، عامل اساسی در سلامت جسم و روان انسان‌هاست و از این رو شایسته است که مورد توجه بیشتری قرار گیرد.