در نشست پرسش و پاسخ مطرح شد؛
تضمین ایمنی مواد غذایی تراریخته/ سواستفاده برخی تولید کنندگان


پایگاه خبری لقمه: رئیس اداره نظارت و ارزیابی غذاهای ویژه و بسته‌بندی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، به تشریح اهمیت محصولات تراریخته در کشور پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، وحیده شایگان، در لایو اینستاگرامی با موضوع محصولات تراریخته، گفت: واقعیت این است که استفاده از واژه تراریخته اندکی ایجاد رعب و وحشت می‌کند اما باید تاکید کنیم که ما در سازمان غذا و دارو، ایمنی اینگونه مواد غذایی را به مقدار ۱۰۰ درصد تضمین می‌کنیم.

 
وی با اشاره به اینکه در کشور ما تنها ۴ نوع ماده غذایی تراریخته وجود دارد، تصریح کرد: در واقع تنها ۴ نوع دانه روغنی کُلزا، ذرت، سویا و پنبه دانه در کشور ما وجود دارد که البته در چند سال اخیر مصرف و تولید پنبه‌دانه در کشورمان به آن صورت زیاد نبوده است. از سه دانه روغنی دیگر نیز بیشتر سویا و ذرت را در سطح عرضه می‌بینیم.
 
شایگان با اشاره به اینکه سویا و ذرت محصولات جانبی دیگری به جز روغن دارند، افزود: به عنوان مثال مواد غذایی بر پایه ذرت مانند پف‌فیل، کنسرو ذرت، آرد ذرت، پروتئین سویا است و یا ممکن است در برگرها به جای گوشت، جایگزین پروتئینی محسوب شود ولی بیشتر نگرانی مصرف کنندگان درباره ایمنی این محصولات است.
 
رئیس اداره نظارت و ارزیابی غذاهای ویژه و بسته بندی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: از ۴ محصول ذکر شده، دانه روغنی کلزا و پنبه‌دانه صرفاً مصارف روغنی دارند که اگر در روغنی این محصولات تراریخته استفاده شود باید برای رعایت حقوق مصرف کننده برچسب تراریخته بر آن درج شود؛ اما با خیال راحت باید بگوییم که در آزمایشات مختلف مشاهده کردیم که مراحل مختلف فرایند تصفیه هیچ اثری از DNA تغییر ژنتیک یافته باقی نمی‌گذارد؛ ضمن اینکه این تغییرات ژنتیکی عمدتاً برای منظورهایی مانند مقاوم کردن گیاه در برابر آفات و استفاده کمتر از آفت‌کش‌ها به کار گرفته می‌شود.
 
وی افزود: در واقع استفاده از اینگونه محصولات غذایی استفاده از آفت‌کش‌ها را کم می‌کند و با کاهش استفاده از سموم در این مواد غذایی همراه است. به طور کلی هر اتفاقی که در آن محصول غذایی رخ می‌دهد در کشور مبدا مورد رصد قرار می‌گیرد و شرط خرید ما این است که خود این محصولات تراریخته در کشور مبدا سابقه مصرف ایمن داشته و هیچگونه عارضه ایجاد نکرده باشد.
 
شایگان تاکید کرد: در کشور ما اینگونه محصولات غذایی را با دستورالعمل‌های خاص و سختگیرانه تحت نظر داریم و تاکنون هیچ‌گونه تولد داخل در این زمینه نداشتیم؛ همه وارداتی هستند که آزمایش می‌شوند و رخدادهای تراریخته آنها را راستی آزمایی می‌کنیم تا با دستورالعمل‌های ما مطابقت داشته باشد.
 
به گفته وی، از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون که این محصولات مصرف می‌شوند هیچگونه ضرری برای سلامت نداشتند.
 
شایگان افزود: معمولاً برخی نگرانی‌ها از این محصولات، محیط زیستی است زیرا برخی کشورها تمایل دارند منابع ژنتیکی کشورشان متفاوت نشود. اما در کل نگرانی بابت مصرف اینگونه محصولات خصوصاً از جانب روغن‌ها نداریم.
 
وی ادامه داد: در روغن‌های خوراکی وقتی روغن خام از دانه روغنی استخراج می‌شود، مراحل مختلف تصفیه به گونه‌ای است که ذره‌ای از DNA تغییر ژنتیک یافته در روغن تصفیه شده نهایی باقی نمی‌ماند.
 
شایگان تاکید کرد: شاید برخی از واحدهای تولیدی از فضای حاکم سواستفاده کنند و برچسب غیرتراریخته را روی محصولات خود درج کنند؛ در حالی که اینگونه محصولات غیرتراریخته هیچ گونه حُسن یا مزیتی نسبت به نوع تراریخته ندارند؛ زیرا ما ایمنی محصولات تراریخته را هم تضمین می‌کنیم و از نظر ما هیچ فرقی بین نوع تراریخته و غیرتراریخته وجود ندارد.
 
وی افزود: طبق قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، پایش برچسب‌گذاری محصولات غذایی از وظایف ما است که آن را انجام می‌دهیم تا فرد حق انتخاب داشته باشد که بداند محصولات تراریخته یا غیرتراریخته را تهیه کند. در قالب برنامه پایش محصولات سطح عرضه، محصولات تراریخته را از گمرکات (مبدا) پایش می‌کنیم و رخدادهای آن را دنبال می‌کنیم که مبادا چیزی که به ما اعلام می‌شود با نتیجه آزمایشگاه مغایرت داشته باشد همه اینها به جهت اطمینان از سلامت اینگونه محصولات است.
 
رئیس اداره نظارت و ارزیابی غذاهای ویژه و بسته بندی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در کشور ما صرفاً ۴ محصول تراریخته استفاده می‌شود، گفت: در دنیا بیش از ۳۱ محصول تراریخته مورد مصرف دام یا انسان قرار می‌گیرد.
 
وی افزود: بسیاری از روغن‌هایی که از برچسب عبارت غیر تراریخته استفاده می‌کنند، نوعی سواستفاده است به عنوان مثال بر روی روغن آفتابگردان برچسب غیرتراریخته می‌زنند و این در حالی است که اصلاً نوع تراریخته روغن آفتابگردان در دنیا وجود ندارد. مردم باید مطمئن باشند محصولات غذایی که ما به آنها مجوز ورود می‌دهیم، ایمنی قابل قبولی دارند و تاکنون هیچ عارضه‌ای نداشته‌اند.
 
شایگان تاکید کرد: از دانه‌های روغنی ذرت، سویا، کلزا و پنبه دانه در کشور ما استفاده می‌شود که عمدتاً از اینها روغن خوراکی گرفته می‌شود که کاملاً مطمئن هستند و از نظر مصرف هیچ فرقی با نوع سنتی خود (غیرتراریخته) ندارند و در طول تمام سال‌هایی که مصرف شدند ایمنی آنها احراز شده است.
 
وی ادامه داد: کنجاله یا باقی مانده دانه‌های پنبه دانه و کلزا مصرف انسانی ندارد و شاید مصارف دامی داشته باشد اما دانه سویا و ذرت مصارف انسانی مانند آرد سویا و آرد ذرت، کنسرو ذرت، آجیل سویا، اسنک‌ها بر پایه ذرت، تولید فرآورده‌های حجیم شده، پروتئین سویا و…، دارند.
 
رئیس اداره نظارت و ارزیابی غذاهای ویژه و بسته‌بندی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در خاتمه، تاکید کرد: علی‌رغم اینکه در روغن تصفیه شده اثری از DNA تغییر ژنتیک یافته باقی نمی‌ماند اما با توجه به بند ب ماده هفت قانون ایمنی زیستی کشور ما ملزم هستیم برچسب‌گذاری محصولات را رصد کنیم و این موضوع را در برنامه عملیاتی خود به شکل سالانه داریم تا مصرف کننده از این اطمینان برخوردار باشد که محصول ایمن استفاده می‌کند. در کل مردم باید بدانند محصولات تراریخته برچسب گذاری می‌شوند اما حتی اگر تراریخته باشند باز هم سالم هستند.
 

خبرنگار: آزاده فضلی

بازگشت به صفحه نخست
کد: 15432 تاریخ نشر: ۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر بازدید: 232 ساعت: 5:45 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 توضیحات یک مسئول درباره واردات آدامس قاچاق با طعم مرگ ۱۴۰۲ سه شنبه ۲۲ اسفند
2 توصیه به خوشگذرانی در کلام امام کاظم (ع) ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۲ آبان
3 دومین اقتصاد جهان به تورم صفر درصد دست پیدا کرد ۱۴۰۲ شنبه ۲۲ مهر
4 محاسبه وزن جعبه با شیرینی کم‌فروشی است ۱۴۰۲ شنبه ۱۹ فروردين
5 برگزاری هشتمین جشنواره سمنو در پایتخت سمنوی ایران ۱۴۰۱ يکشنبه ۳۰ بهمن
6 انتقاد جامعه داروسازان جوان کشور از اداره داروخانه ها توسط افراد غیر متخصص ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۲ ارديبهشت
7 بهداشت تاسیسات گردشگری در سطح استاندارد است/رستوران های غیربهداشتی پلمب می شوند ۱۴۰۰ سه شنبه ۹ شهريور
8 خستگی ناپذیریِ مادری کارآفرین/ از نانوایی تا کارخانه‌داری ۱۴۰۰ سه شنبه ۹ شهريور
9 نوبخت: در محاصره اقتصادی کشور را اداره کرده ایم/دشمن شکست خورده است اما شرمنده مردمیم ۱۴۰۰ دوشنبه ۲ فروردين
10 همایش بهبود کیفیت خدمات و تأمین مالی در صنعت گردشگری برگزار می‌شود ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  قرصهای لاغری باکنترل سیستم اشتها موجب لاغری می شوند قرصهای لاغری باکنترل سیستم اشتها موجب لاغری شده و ...

  از ۱۴ غذای معجزه گر غافل نشوید همه انسان ها می خواهند با رعایت رژیم غذایی خوب و ص...

  خطر قطع مصرف نان و برنج برای افراد دیابتی پایگاه خبری لقمه: مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزار...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

بایدها و نبایدهای استفاده از مایكروویو ظروف پلاستیكی معمولی برای استفاده در مایكروویو مناسب نیست، چون در اثر حرارت زیاد، ساختار شیمیایی آنها تغییر می‌كند و مواد سمی وارد غذا می‌شود.
مونسان: نوروز آغازی برای بازیابی هویت سیاسی و اتحاد مردم منطقه علی اصغر مونسان گفت: نوروز یکی از کهن ترین آیین های بشری است که هیچ آیینی و هیچ اهریمنی نتوانسته آن را نابود یا کم رنگ سازد. آیینی که دین مبین اسلام هم از در همزیستی و همدلی با آن برآمد و گره ای مبنایی و مستحکم میان آنها زده شد.
چرا غذاهای رژیمی خطرناکند؟ آیا می‌شود از خوردنی‌های رژیمی به جای انواع شیرین، شور و چرب غیررژیمی آنها استفاده کرد بدون آن‌که نگران افزایش انرژی، چربی و قند ناشی از آنها بود؟ به بیان دیگر آیا می‌توان به خوراکی‌های صنعتی که ادعای رژیمی بودن دارند، اعتماد کرد و از آنها بدون ترس از چاقی، اضافه وزن و اختلالات قلبی و عروقی لذت برد؟
فقط قند، قندتان را بالا نمی برد این اشتباه است که می‌گویند فقط کسانی در معرض خطر ابتلا به دیابت و مرض قند هستند که شکلات و شیرینی زیادی می‌خورند یا به خوردن غذاها و خوراکی‌های شیرین عادت دارند.