این 9 عادت را از غذا خوردنتان دور کنید


غذا خوردن یک امر حیاتی برای بدن انسان محسوب می شود و البته برای آن باید به نکات خاصی نیز توجه داشته باشیم تا بتوانیم به درستی این عمل را انجام دهیم.

عکس از: حامد صفا
به گزارش لقمه، این روزها با توجه به مشغله های بسیار زیادی که مردم با آن ها رو در رو هستند، رفتارهای خاصی در غذا خوردن ما ایجاد شده است که برخی از آن ها بسیار اشتباه هستند و باید مورد تجدید نظر قرار بگیرند. در این مطلب به برخی از این عادات اشتباه اشاره می کنیم که باید هر چه سریعتر آن ها را اصلاح کنید:

- نخوردن صبحانه: نخوردن صبحانه یك اشتباه بزرگ است. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و باز شدن فكر و ذهن می شود، بلكه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز خواهد شد. همچنین خوردن صبحانه ممكن است به شما در مصرف كمتر كالری در ادامه روز كمك نماید. یك تحقیق دانشگاهی نشان داده كه مصرف مقدار كالری مشخص در ابتدای روز اثر سیركنندگی بیشتری نسبت به مصرف همان مقدار كالری در ساعت های دیرتر خواهد داشت كه این امر موجب كاهش مجموع كالری مصرفی در روز می شود.

راه حل این اشتباه آن است كه خوردن صبحانه مناسب احتمال بكارگیری عادت های نادرست غذایی را در وعده های دیگر كاهش می دهد. صبحانه راكامل صرف نمایید. از مواد لبنی كم چرب، تخم مرغ و نان های سبوس دار استفاده كنید.

- غذا خوردن پیش از خواب: اگر می خواهید خوابهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری كنید. با اینكه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خوردن غذا پیش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب، یك تا سه ساعت پیش از وقت خواب منجر به كاهش كیفیت و مدت خواب و موجب كسالت، خستگی و كوفتگی در روز بعد خواهد شد.

خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب كند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منتهی به صدمات و سوزش های قلبی و نیز سوءهاضمه خواهد شد.

سعی كنید حداقل چهار ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی گردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

- پرخوری: شاید اگر پرخوری های رایج مربوط به سبزیجات می شد، متخصصان تغذیه مشكلی با این نوع خوردن پیدا نمی كردند، اما متأسفانه پرخوری معمولا در مورد غذاهای چرب و نشاسته دار نمودار می شود. زیاده روی در این نوع مواد غذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت.

وعده های غذایی خود را به جای سه وعده پرحجم به پنج یا شش وعده كم حجم تر تقسیم كنید. خوردن غذاهای سالم و كم حجم حاوی كربوهیدراتهای كمپلكس و پروتئین در طول روز نه تنها اشتهای شما را كنترل می كند، بلكه احتمال پرخوری را نیز كاهش خواهد داد. تعداد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری كالری می شود؛ چرا كه متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.

- گرسنه ماندن: برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش پیدا كند. هنگامی كه برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما به دلیل محروم ماندن از موادغذایی دچار آشفتگی می شود و در انتها هنگامی كه دوباره شروع به خوردن می كنید، بدن شما گمان می كند كه باید كالری مصرفی را به چربی تبدیل نماید چون نمی داند چقدر طول می كشد كه دوباره غذا بخورید. بنابراین چربی ها با شما باقی می مانند.

اگر هدفتان از گرسنگی كشیدن، كاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر نمایید. به جای گرسنگی یك برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین كرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزی جات، حبوبات، گوشتهای كم چرب و ماهی استفاده كنید. سعی كنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یك برنامه منظم ورزش نمایید. بهترین روش كاهش وزن، تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محروم كردن بدن از موادغذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی.

- انجام كاری دیگر در حین غذا خوردن: نه تنها پرداختن به كاری دیگر همزمان با غذا خوردن موجب ریخت و پاش آن در اطراف شما می شود، بلكه به پرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز منجر خواهد شد. اگر هنگام تماشای تلویزیون، صحبت با تلفن و یا بازی ویدئویی، مشغول غذا خوردن شوید، این عوامل خارجی پرت كننده حواس باعث می شوند ما توجه كمتری به گرسنگی و نشانه های سیر شدن كه بیان كننده كافی بودن مقدار غذا و احساس سیری می باشند، نمایید. به علاوه وقتی در حین انجام كاری شروع به غذا خوردن می كنید، دیگر توان توقف نخواهید داشت؛ چرا كه عمل خوردن تبدیل به حركتی غیرهوشیارانه و مكانیكی بدون توقف می شود.


سعی كنید در هر لحظه فقط روی یك چیز تمركز نمایید. چرخ زدن در آشپزخانه هنگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست. اگر فقط می خواهید دست یا دهانتان مشغول باشد، سرگرمی غیر از مواد خوراكی پیدا كنید. مثلا آدامس بجوید یا سازی بنوازید.

- سریع خوردن: زندگی بسرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید است. دفعه بعد سعی كنید، غذای خود را آهسته تر بخورید چون سریع غذا خوردن كمكی به شما نكرده و برعكس باعث افزایش وزن می شود. از زمان شروع غذا تقریباً 20 دقیقه طول می كشد كه علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف پنج یا شش دقیقه غذای خود را تمام كنید، مغز فرصتی پیدا نمی كند كه به بدنتان بگوید كه سیر شده اید و این باعث زیاده خوری و پر كردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد شد.

آهسته غذا بخورید، آرام باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به این صورت مغز شما متوجه می شود كه در حال غذا خوردن هستید و بنابراین می تواند به بدنتان بگوید كه سیر شده اید.

- آب نخوردن به اندازه كافی: آب مایعی حیات بخش برای همه موجودات طبیعت از جمله انسان است. نكته جالب اینجاست كه ننوشیدن مقدار كافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت ساز بدن را كند نموده و ممكن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده ای ضروری برای فعالیتهای متابولیك بدن، از جمله سوزاندن كالری، محسوب می شود.

تا زمانی كه در كویر زندگی نمی كنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بنوشید. هشت تا 10 لیوان و اگر ورزش می كنید حتی بیشتر از این مقدار آب بنوشید. خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه ها معمولا زودتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می برند و دارای كالری های بی ارزش بوده و باعث می شوند بعد از 30 دقیقه مجدداً احساس گرسنگی كنید.

- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار كافی: بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز بدن در انواع میوه و سبزی وجود دارند كه امتناع از خوردن آنها باعث كمبودها و مشكلاتی در بدن خواهد شد.

تنها راه تأمین مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بدن، مصرف میوه و سبزیجات تازه و خالص می باشد. بنابراین باید سعی شود این مواد را جزء لاینفك رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار كافی از آنها استفاده نمایید.

- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی: خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم می شود. استفاده از موادغذایی كم ارزش و شكم پركن مانند شكلات، چیپس و پفك، تنها باعث برهم خوردن رژیم غذایی شده و مشكلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

با شكم سیر از خانه خارج شوید. گرسنگی ممكن است منجر به خریدن و خوردن تنقلات شود. شكلات، پفك و چیپس هیچ كدام نمی توانند جای یك صبحانه، نهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.

نقل از :مشرق

کد: 2160 تاریخ نشر: ۱۳۹۱ شنبه ۲۷ آبان بازدید: 3976 ساعت: 12:49 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 آشنایی با خوردنی‌ها و تنقلات لاکچری ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ آبان
2 لزوم توجه به قیمت غذای سالم برای مقابله با فشارخون ۱۳۹۸ دوشنبه ۶ خرداد
3 برداشت آفتابگردان ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان
4 کاهش سایز دور کمر با روش های تغذیه ای خانگی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ شهريور
5 آلوچه و لواشک های غیربهداشتی برای کودکان نخرید ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
6 خوردن 9 غذا قبل از مهمانی و عروسی ممنون ۱۳۹۶ چهارشنبه ۷ تير
7 وجود «آدامس نفتی» کذب است ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۱ ارديبهشت
8 سفره "شب یلدا" برای یک خانواده 4 نفره چند؟ ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۹ آذر
9 میوه خشک گران‌ترین خوراکی‌ بازار آجیل و خشکباردر شب یلدا ۱۳۹۴ شنبه ۲۸ آذر
10 غذاهای باکلاس چگونه بدن را به تباهی می‌کشاند؟ ۱۳۹۴ جمعه ۴ ارديبهشت
11 مواد غذایی که نباید بعد از ۸ شب مصرف کرد ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۶ آبان


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  رازهای فریز کردن صحیح مواد غذایی کنسرو کردن و ترشی کردن یکی از راه های نگهداری سبزی...

  ویتامین K دوست دار استخوان پایگاه خبری لقمه: در حالی که کلسیم و ویتامین D اغل...

  غذاهایی که از ریزش موها جلوگیری می کند‎ برای برخی افراد ریزش موها به دلیل ژنتیکی بودن این ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

زعفران تقلبی را چطور تشخیص بدهیم؟ تقلب در مواد غذایی این روزها كاسبی پر‌در‌آمدی برای سودجویان شده است. متخلفان هم البته برای همین چند لقمه نان حرامی كه به‌دست می‌آورند، زحمت زیادی می‌كشند و آنقدر روش‌های جدید ابداع ‌كرده‌اند كه رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید شناسایی این تقلب‌ها نیازمند خلاقیت است.
چرا باید ویتامین بخوریم؟ آیا شما واقعا˝ می دانید که ویتامین هایی نظیر A و B و C و D و ... به چه کار می آیند؟ و چرا باید زحمت استفاده از آنها را بکشید؟ با ما همراه شوید تا درباره برخی دلایل مصرف این ویتامین ها به شما توضیحاتی ارائه دهیم.
روغن زیتون اصل را اینگونه بشناسید تائید اصالت روغن زیتون و به خصوص روغن زیتون بکر از اهمیت به سزایی برخوردار است. روغن زیتون به دلیل قیمت و ارزش بالای تغذیه‌ای، با روغن‌های معمولی و کم ارزش مخلوط و به بازار عرضه می‌‌شود.
این 9 عادت را از غذا خوردنتان دور کنید غذا خوردن یک امر حیاتی برای بدن انسان محسوب می شود و البته برای آن باید به نکات خاصی نیز توجه داشته باشیم تا بتوانیم به درستی این عمل را انجام دهیم.