عرضه تخم مرغ بسته بندی مانع گرانفروشی می شود/تنظیم بازار با واردات ۱۰۰ تن تخم مرغ


پایگاه خبری لقمه: فرزاد طلاکش گفت: زیاده خواهی شرکت های پخش و مغازه داران باعث افزایش قیمت تخم مرغ می شود!

به گزارش پایگاه خبری لقمه، دبیر کانون مرغ تخم گذار کشور در گفتگویی درباره دلایل نوسانات قیمت تخم مرغ که فراتر از نرخ مصوب است، گفت: در شرایط کنونی کمبودی در عرضه تخم مرغ نیاز نداریم و متناسب با نیاز کشور تخم مرغ تولید می شود.

 
فرزاد طلاکش با بیان اینکه سرانه مصرف تخم مرغ به دلیل گرانی گوشت در پاییز و تابستان بالا می رود، افزود: همواره متناسب با افزایش تولید تخم مرغ در پاییز و زمستان میزان تولید هم بالا می رود.
 

وضعیت بازار تخم مرغ در کشور 

 
وی درباره وضعیت بازار تخم مرغ در کشور اظهار کرد:  در شرایط کنونی در کوچکترین مغازه در یک شهرستان دور افتاده هم تخم مرغ جود دارد اما ممکن است قیمت فروش آن همان قیمت مصوب نباشد بنابراین کمبود تولید و عرضه وجود ندارد و مشکل تفاوت قیمت این است که تخم مرغ فله فروخته می شود و تا زمانی که به صورت بسته بندی و شناسنامه دار عرضه نشود همین مساله وجود دارد.
 
دبیر کانون مرغ تخم گذار کشور با اشاره به اینکه 360 هزار مغازه، تعاونی ها، هایپرمارکت ها، فروشگاه و میدان تره بار در کشور وجود دارد که تخم مرغ عرضه می کنند، گفت: به جز فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار که مجبور هستند تخم مرغ را به صورت بسته بندی و قیمت دار بفروشند مابقی مغازها و ... تخم مرغ را به صورت فله ای می فروشند.
 
طلاکش با بیان اینکه در حال حاضر تخم مرغ فله شانه ای 43 هزار تومان و بسته بندی 46 هزار تومان است، گفت: ما برای حل مشکل تفاوت قیمت تخم مرغ در مغازه ها طرحی را به دولت دادیم که در ده استان کشور توزیع تخم مرغ به صورت شناسنامه دار و با قیمت مصوب 49 هزار تومان انجام شود.
 

میزان تولید روزانه تخم مرغ 

 
به گفته ای طلاکش استان های مورد نظر شامل تبریز، قزوین، کرج، تهران، قم، مشهد، شیراز، سمنان و ساری هستند که در تولید، توزیع و عرضه تخم مرغ تاثیر گذار هستند تخم مرغ فله ممنوع شود و قیمت مصوب 49500 تومان برای عرضه بسته بندی شده در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه روزانه 3200 تن تخم مرغ در کشور تولید می شود، گفت: در شرایط کنونی از این میزان تخم مرغی که به صورت روزانه تولید می شود حدود 25 درصد به مصارف صنعتی می رسد، زیرا هم اکنون مدارس و دانشگاه ها در آستانه بازگشایی هستند و از از طرف دیگر اعیادی هم در پیش داریم که مصرف محصولات فرآوری را بیشتر می کند.
 
دبیر کانون مرغ تخم گذار کشور درباره اینکه آیا در کشور صادرات یا اردات تخم مرغ داریم یا خیر، گفت: هم اکنون هیچ تخم مرغی از کشور صادرات نمی شود اما دولت 100 تن تخم مرغ واردات کرده است اما هنوز در بازار توزیع نشده است.
 

تاثیر توزیع تخم مرغ وارداتی بر بازار

 
وی درباره اینکه آیا توزیع تخم مرغ های وارداتی در تنظیم بازار تخم مرغ کشور تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟ گفت:  دولت به دلیل اینکه عرضه بسته بندی تخم مرغ در سطح گسترده را نمی دهد تا بازار خودش بتواند قیمت را تنظیم کند، اجازه واردات داده است این تخم مرغ اگر عرضه شود به صورت روانی چند روز قیمت تخم مرغ را کاهش میدهد اما ادامه دار نخواهد بود.
 
به گفته ای طلاکش کاهش قیمت تخم مرغ از درب مرغداری ها تا اینکه اثر خود را در بازار بگذارد حداقل سه هفته طول می کشد و البته این مساله هم متاثر از این است که چقدر تعزیرات و رسانه و ... روی این مساله تمرکز کنند.
 
وی با بیان اینکه هم اکنون هر شانه تخم مرغ فله با قیمت 58 تا 60 هزار تومان در بازار عرضه می شود در حالی که ممکن است چند عدد آن هم شکسته باشد، اظهار کرد: وقتی تخم مرغ شناسنامه دار اقتصادی 49500 تومان در همه جا به صورت بسته بندی عرضه شود هیچ مغازه داری نمی تواند قیمت را خدشه دار کند و از طرف دیگر مصرف کننده هم از سلامت تخم مرغ ها مطمئن خواهد بود.
 
دبیر کانون مرغ تخم گذار کشور با تاکید بر اینکه در شش ماهه نخست امسال جوجه ریزی خوبی در کشور انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه مرغ های جوتان نسبت به مرغ های پیر تخم گذاری بهتری دارند پیش بینی می شود در ماه های آینده تولید تخم مرغ در کشور بیشتر شود و حتی مازاد نیاز هم به وجود بیاید.
 

احتمال صادرات تخم مرغ در سه ماهه نخست 1401

 
طلا کشور با بیان اینکه اگر روند افزایش تولید به مازاد نیاز ختم شود در سه ماهه نخست سال آینده دولت باید به فکر آزادسازی صادرات تخم مرغ از کشور باشد، گفت: در شرایط کنونی استانی مانند تهران 600 تن تخم مرغ مصرف می کند که بخشی از نیاز آن از استان های همجوار همچون سمنان، قزوین، کاشان وارد می شود و برای دریافت تخم مرغ از این مناطق هزینه حمل هم بر روی قیمت تمام شده در نظر گرفته شده است.
 
وی افزود: بنابراین واردات تخم مرغ از مناطق همجوار منجر به تغییر قیمت تخم مرغ در تهران نمی شود مگر اینکه از استان های دورتری مانند مشهد تخم مرغ وارد شود که به دلیل اینکه این میزان تخم مرغی که از شهرهای همجوار تامین می شود کافی است عملا نیازی به واردات تخم مرغ از جایی دیگری مانند مشهد به تهران نیست و اگر هم واردات انجام شود بسیار جزئی است که تاثیری بر قیمت بازار نخواهد داشت.
 
به گفته طلاکش مهمترین دلیل تنوع قیمت در تخم مرغ شرکت های پخش و مغازه دار هستند که بیشتر از مقداری که برای آنها در نظر گرفته شده می خواهند سود ببرند، در واقع قیمت هر شانه تخم مرغ دربا مرغداری 38 هزار تومان است و باید با نرخ 41200 تومان به مغازه دارها تحویل شود اما می بینیم که عرضه تخم مرغ با قیمت های تعیین شده رعایت نمی شود و برخی شرکت های پخش یا مغازه بیش از سودی که برای آنها در نظر گرفته شده روی تخم مرغ می کشند و این مساله تنها مربوط به تهران نیست و حتی در استان های دیگر هم همین مساله وجود دارد.
 

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 

 بازگشت به صفحه نخست


نقل از :خبرگزاری موج

کد: 14471 تاریخ نشر: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان بازدید: 1199 ساعت: 1:45 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 صادرات تخم ماهی قزل‌آلا از آذربایجان‌شرقی ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
2 برخی مواد غذایی در انگلیس گران شد ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۴ مهر
3 اعتیاد به تخمه شکستن چگونه ایجاد می شود؟ ۱۴۰۲ سه شنبه ۲۴ مرداد
4 کاهش قیمت تخم مرغ در اثر گرما و داغ بودن قیمت گوشت ۱۴۰۲ دوشنبه ۵ تير
5 تورم باز هم به قند و شکر و گوشت و مرغ رسید ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
6 تخم‌مرغ هم پس از مرغ گران شد ۱۴۰۲ چهارشنبه ۶ ارديبهشت
7 قیمت کالاهای اساسی در هفته اول بهمن ۱۴۰۱/ تخم مرغ ارزان شد ۱۴۰۱ يکشنبه ۲ بهمن
8 ایران حداقل ظرفیت صادرات ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ را دارد ۱۴۰۱ جمعه ۱۶ دي
9 افزایش پنج درصدی تولید تخم مرغ نسبت به برنامه جهاد کشاورزی ۱۴۰۱ شنبه ۳ دي
10 دلیل گرانی تخم مرغ چه بود؟ ۱۴۰۱ شنبه ۱۹ آذر
11 تفاوت در قیمت پیشنهادی تخم مرغ با قیمت دو برابری عرضه آن! ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۵ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  راه های مبارزه با بوی بد دهان رعایت بهداشت اولین سلاح برای مبارزه با بوی بد دهان...

  جویدن آدامس گاهی شکل صورت را تغییر می‌دهد نحوه جویدن که یک عمل طبیعی است، روی سلامت تاثیر می...

  چرا صورت پف می کند عوامل مختلف روحی، هورمونی، جسمانی و تغذیه ای می تو...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت