تعرفه های صادراتی محصولات آب بر بالاتر از قیمت جهانی


پایگاه خبری لقمه: معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: تعرفه‌های صادراتی محصولات جالیزی نهایتاَ تا دو هفته دیگر اعلام می‌شود و حداقل ۱۰۰ درصد افزایش تعرفه‌ای برای محصولات آب بر خواهیم داشت.

 به گزارش پایگاه خبری لقمه، قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در میز اقتصاد در واکنش به این موضوع که تا پایان شهریور باید تعرفه‌های صادراتی محصولات کشاورزی اعلام می‌شد، گفت: در قانون هیچ اشاره‌ای به اعلام تعرفه‌های صادراتی در اول مهر ماه نشده است اما تعرفه‌های صادراتی محصولات آب بر نهایتاَ تا دو هفته دیگر اعلام می‌شود.
قربانی درباره میزان افزایش تعرفه‌های صادراتی محصولات آب بر هم گفت: حداقل 100 درصد افزایش تعرفه‌ای خواهیم داشت.
 
قربانی افزود: 2 محدودیت در رابطه با تعرفه وجود دارد. محدودیت در وضع ابعاد فیزیکی و دیگری در مراودات بین المللی. در رابطه با برخی کشور‌ها باید تعرفه خود را متناسب با تعرفه آن‌ها تنظیم کنیم.
 
وی در ادامه تصریح کرد: برای کشور‌های اوراسیا که مشغول مذاکره هستیم، تعرفه متفاوتی داریم یعنی محصولاتی که آن‌ها به کشور ما وارد می‌کنند ما نیز موظفیم محصولاتی به آن‌ها با تعرفی دیگر صادر کنیم.
 
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در رابطه با سایر کشور‌ها، محصولاتی که در گلخانه تولید می‌شود عوارض کمتری در نظر گرفته می‌شود. یعنی تعرفه 100 درصد موضوعیت ندارد، چون آب کمتری مصرف می‌شود. ولی در محصولات مزرعه‌ای که آب بر هستند، طبق سیاست کلی حداقل 100 تعرفه صادرات در نظر گرفته می‌شود.
 
آقای محمد قربانی گفت: الان الگوی کشت و سیاست های پشتیبان ما آماده است در ارتباط با یک مورد که بحث آب است باید با وزارت نیرو به تفاهم کامل برسیم و بلافاصله الگوی کشت را که اعلام بکنیم همزمان با آن بحث عوارض محصولات آب بر مثل هندوانه، خربزه، پیاز و سیب زمینی را اعلام می کنیم.
 
در اجرای قانون کشت مشکل داریم
 
حجت الاسلام احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس دیگر مهمان برنامه میز اقتصاد گفت: در حوزه اصلاح الگوی کشت در حوزه قانون ما مشکلی نداریم بلکه در حوزه اجرای قانون ممکن است مشکل داشته باشیم.
 
آزادیخواه افزود: ما صادرات محصولات جالیزی قاعدتا یک امر مرجوع و منفی است، اما متاسفانه در یک تضادی و در یک مشکل از دو طرف الان دارد به دستگاه نظارتی مثل مجلس شورای اسلامی فشار می‌آید.
 
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: از این طرف کشاورز سالهاست که دارد محصولات جالیزی را کشت می‌کند و زندگیش از این طریق دارد امرار معاش می‌کند از طرفی هم مشکل آب داریم این می‌شود تعارضی که اینجا قانون باید تعیین تکلیف بکند.
 
وی گفت: اینکه ما در قانون گفتیم شش ماه قبل از اعمال این را اطلاع رسانی بکند برای اینکه هم کشاورز متضرر نشود این مهم است هم صادرکننده متضرر نشود.
 
آزادیخواه افزود: در بند ماده 8 قانون بودجه سال 1401 مجلس سه اقدام انجام داده و در یکی از این موارد این تکلیف را ما برعهده وزارت جهادکشاورزی گذاشتیم که موضوع اصلاح الگوی کشت را رسما ابلاغ بکند.
 
وی گفت: شورای قیمت گذاری مهمترین حربه در اختیاری که قانون یعنی مجلس، مجلس جاری در اختیار دولت قرار داده وزارت کشاورزی از طریق شورای قیمت گذاری می‌تواند بخشی از اشکالات را آنجا تعیین تکلیف بکند مثل قیمت گذاری گندم مثلا می‌گویم قیمت گذاری گندم نیاز به شش ماه قبل نیست شما قیمت گذاری را اگر بتوانید تعرفه جداست در تعرفه شما گفتید هرگونه اعمال تغییرات در مقررات جهت محدودیت باید تنها شش ماه پس از ابلاغ لازم الاجراست فلسفه وجودش همان است که صادرکننده نگوید من اشتباه کردم و متضرر شدم.
 
تعرفه های صادراتی محصولات آب بر بالاتر از قیمت جهانی
 
هاشمی عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی هم در ارتباط با برنامه میز اقتصاد گفت: اعتقاد من این است که ما درخصوص تولید محصولات جالیزی باید درخصوص صادراتش تعرفه اش به قدری باشیم که هیچ گونه جذابیت و قدرت رقابت در بازارهای جهانی را نداشته باشیم.
 
وی افزود: تعرفه باید ما به التفاوت این را نه تنها پر بکند بیشتر هم باشد که حتی لازم باشد تا دویست درصد جایی باشد که برای صادرکننده جذابیتی نداشته باشد.
عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی گفت: تعرفه بالاتر از قیمت جهانی باشد که برای تاجر صادرات به صرفه نباشد. این تاثیر خواهد گذاشت روی بحث کشت، اصلاح الگوی کشت.
 
وی گفت: اعتقادم این است که ما می توانیم از طریق کشت فراسرزمینی میزان نیاز محصولات جالیزی و نهاده های دامی خودمان را تعمین بکنیم که این تنش آبی که ما متاسفانه در بخش کشاورزی با آن روبرو هستیم این بحران کمبود آب این تنش آبی را منتقل بکنیم به خارج از مرزهای ایران اگر تولیدی هم باشد نیاز داخلی هم به صورتی باشد که ما بتوانیم از کشت فراسرزمینی حتی تامین بکنیم.
 
 عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی گفت:  آقای وزیر جهادکشاورزی اعتقادشان این بود که از نظر شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی در کمیسیون های تخصصی هم بهره مند بشویم که اینها در کمیسیون های تخصصی بررسی بشود در شورا تصویب بشود که فردای ضمانت اجرایی خوبی چه از نظر کشاورزان چه از نظر دولت داشته باشد.
 
وی گفت: جامعه کشاورزی خودش الان به این جمع بندی رسیده که ما مشکلات داریم بحران آب داریم نباید سیاست های تولیدمان الگوی کشتمان به سویی برود که آبمان را به صورت مجازی به خارج صادر کنیم.

 

خبرنگار: محمدصالح حجت الاسلامی

 

بازگشت به صفحه نخست
کد: 14944 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ جمعه ۱ مهر بازدید: 103 ساعت: 2:30 عصر
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 ضرورت فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج حفاظت از خاک ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
2 سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد ۱۴۰۱ چهارشنبه ۹ آذر
3 رویکرد «کشت قراردادی» حمایت از کشاورزان است ۱۴۰۱ چهارشنبه ۹ آذر
4 اقدامات وزارت کشاورزی برای رفع تداخلات اراضی کشاورزی ۱۴۰۱ جمعه ۴ آذر
5 برنامه کشت قرادادی با سازوکار جدید ابلاغ شد ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۶ آبان
6 قیمت روغن‌ و لبنیات در جهان کاهش یافت ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۵ آبان
7 کشف و توقیف ۱۱ تن کود شیمیایی یارانه ای خارج از شبکه توزیع ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۸ مهر
8 تاکید معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر تولید از طریق کشت قراردادی ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۶ مهر
9 وزیر جهاد کشاورزی: موظف به تولید غذای سالم هستیم ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۶ مهر
10 انتصاب اعضای هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۵ مهر
11 ذخیره سازی ۵۲ هزار تن مرغ از ابتدای سال تاکنون ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۵ مهر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  چه چیزی باعث چاقی می شود؟ چرا بعضی افراد چاق و بعضی دیگر لاغر هستند؟ آیا چاق...

  جویدن آدامس گاهی شکل صورت را تغییر می‌دهد نحوه جویدن که یک عمل طبیعی است، روی سلامت تاثیر می...

  چگونه با تغذیه مناسب به جنگ سرطان برویم؟ هیچ ماده غذایی واحدی نمی‌تواند خطر سرطان را کاهش د...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت

گزارش و مقالات برگزیده

کنترل تغذیه نوجوانان نوجوانی دوره‌ رشد است. برای همین تغذیه در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. بدن نوجوانان برای رشد کافی نباید با کمبود مواجه شود. اما در این سن تقریباً همه چیز پیچیده می‌شود حتی تغذیه.
این غذاها احتمال سقط جنین را افزایش می دهد مصرف مواد غذایی ترش در دوره بارداری موجب بروز اختلالات جنینی می‌شود.
حذف وعده‌های غذایی کمکی به کاهش قند خون دیابتی‌ها نمی‌کند کارشناس ارشد تغذیه گفت: ورزش در بیماران دیابتی سبب تنظیم قند خون و کاهش نیاز به دارو می‌شود.
اشتباهات رایج در آشپزی و راه حل آنها احتمالا شما هم ادویه را در دسترستان کنار اجاق گاز نگه می‌دارید، یا وقتی عجله دارید در ظرف و ماهیتابه با این گمان که کار پخت و پز غذا زود‌تر تمام شود، مقدار بیشتری مواد غذایی می‌ریزید؛ بعید نیست در این مواقع زیاد هم منتظر خوب داغ شدن روغن نشوید. این گونه کارهای اشتباه را در حین آشپزی بسیاری افراد می‌توان دید.