امنیت غذایی با توسعه کشاورزی هوشمند تحقق می‌یابد


پایگاه خبری لقمه: موافقت‌نامه همکاری مشترک در حوزه امنیت غذا، به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزیر جهادکشاورزی رسید.

به گزارش پایگاه خبری لقمه، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ‬ توافق‌نامه همکاری با هدف ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی‏ در حوزه امنیت غذایی و ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد کشاورزی با اولویت توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی با برآورد خلق ارزش ۵ ساله حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی امضا شد.

 
زنجیره ارزش غذا مهمترین مصداق دانش‌بنیان شدن اقتصاد است
 
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در مراسم امضای این توافق‌نامه، همکاری‌های اثربخش وزارت جهاد کشاورزی در همراهی با تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق امنیت غذا را شایسته تقدیر دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش خوب و اثربخشی را در مسیر امنیت غذا صورت داده است به طوری که یکی از مهم‌ترین مصادیق دانش‌بنیان شدن اقتصاد، زنجیره ارزش غذا است.
 
دهقانی با تاکید بر این‌که باید بر تمامی بخش‌های زنجیره ارزش غذا توجه شود، ادامه داد: از مجوزها برای تأمین زمین برای کشت نوآورانه، برخورداری از یک الگوی کشت مبتنی بر استانداردها، مجموعه‌هایی که این اولویت‌ها و راهبردها را نظارت می‌کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، همگی در این زنجیره ارزش قرار دارند.
 
وی با تاکید بر این که در فرآیند یاد شده باید مراقبت علمی صورت گیرد، عنوان کرد: در این فرآیند، آموزش نقشی مهم ایفا می‌کند. ایجاد مجموعه‌ای از گلخانه‌های کوچک، پس از مدتی شهرک‌های گلخانه‌ای را شکل می‌دهد که در نهایت به برند تبدیل می‌شود و زمین این گلخانه‌ها ارزش واقعی خود را خواهند یافت.
 
به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، شاید این مجموعه از هزار هکتار فراتر نرود، اما می‌تواند الگویی باشد که کار دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی ترویج و رسوخ پیدا کند.
 
گلخانه‌های هوشمند و بومی توسعه می‌یابد
 
وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم، با اشاره به توسعه الگوی گلخانه‌های بومی عنوان کرد: بومی‌سازی و توسعه گلخانه‌های هوشمند، الگویی است که با همراهی و همکاری دانش‌بنیان‌ها دنبال می‌کنیم، سبک‌سازی و ارزان‌سازی گلخانه از موارد مهم و حائز اولویت است که معاونت علمی می‌تواند در آن نقش‌آفرینی کند.
 
سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به این‌که یکی از ضعف‌های در حوزه کشاورزی هوشمند، مساله سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۱۱ درصد است، در حالی‌که میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه ۴ درصد است. این امر نشان می‌دهد که باید انگیزه برای سرمایه‌گذاری در کشاورزی افزایش پیدا کند و سرمایه‌گذاران را از سایر بخش‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی ترغیب کنیم.
 
وی افزود: بخش کشاورزی بخش‌های پرسودی دارد که یکی از آن‌ها آبزی‌پروری است که سوددهی آن‌ها به مراتب از برخی صنایع سودآورتر خواهد بود.
 
ساداتی‌نژاد، حوزه باغداری را یکی از ظرفیت‌های بزرگ و کم‌تر شناخته شده کشاورزی داخلی دانست و گفت: بخش باغداری یکی از بخش‌های سودآور به شمار می‌رود که نیاز داریم این عرصه به عنوان یک محور اقتصادی و پول‌ساز مورد توجه قرار گیرد.
 
وی عنوان کرد: از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان که توجه ویژه‌ای به حوزه کشاورزی داشته و به این دغدغه و تاکید رهبر انقلاب پاسخ گفته‌اند، قدردانی می‌کنم. این حوزه دارای ظرفیت بسیاری است و می‌تواند دستاوردهای ارزنده‌ای را به همراه بیاورد.
 
در بخش دیگری از این مراسم حمید ذوالفقاری سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به معرفی طرح ملی ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و شیلاتی پرداخت.
 
حسین ملازاده دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی نیز گزارشی از سامانه هوشمند کشاورزی ارائه داد.
 
محورهای تفاهم‌نامه
 
طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقای عملکرد شهرک‌های مولّد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و کشت محصولات کشاورزی در محیط‌های کنترل شده به میزان ۲۴۰۰ هکتار، با محوریت تولیدات سبزی و صیفی، تولیدات گل و گیاهان زینتی و میوه‌های گرمسیری از محورهای اصلی این موافقت‌نامه است.
 
حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای گلخانه‎ای توسط سرمایه‌گذاران و مالکین عمده به میزان حداقل ۱۰۰۰ هکتار؛ ایجاد و توسعه ۴ شهرک‎ گلخانه‎ای هر کدام به میزان حداقل ۴۰۰ هکتار؛ طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقای عملکرد مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان ۱۶ هزار هکتار و توسعه مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان توسط سرمایه‌گذاران و مالکان عمده به میزان حداقل ۵۰۰۰ هکتار؛ ایجاد و توسعه شهر مولّد و دانش‌بنیان میگو و سایر آبزیان با اولویت واحدهای مولدسازی؛ وزن‌دهی و مزارع تولید لارو مولد در سطح حداقل ۱۰۰۰ هکتار در قالب کنسرسیوم‌هایی شامل نهاد تأمین مالی، شرکت بهره‌بردار و شرکت‌های فناور با اولویت جذب و بکارگیری سرمایه‌های خرد؛ فعال‌سازی و ارتقای بهره‌وری و عملکرد مزارع موجود پرورش میگو و سایر آبزیان با بکارگیری فناوری‌های با قابلیت تجاری‌سازی بالا به میزان حداقل ۲۰۰۰ هکتار در شهرک‌های کشاورزی و ۸ هزار هکتار در خارج از شهرک‌ها؛ در کنار طراحی، ایجاد و توسعه مزارع پرورش ماهی و سایر آبزیان در دریا به میزان سالانه ۵ هزار تن با رویکرد پهنه‌های حفاظت شده و ایمن از سایر محورهای این تفاهم‌نامه همکاری به شمار می‌رود.

 

 

خبرنگار: آزاده فضلی

  

بازگشت به صفحه نخست
کد: 15133 تاریخ نشر: ۱۴۰۱ يکشنبه ۷ اسفند بازدید: 412 ساعت: 10:35 صبح
نسخه چاپی نسخه چاپی     ارسال به دوست

اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 برخورد قاونی با گران‌فروشان/قیمت مرغ تغییر نمی کند ۱۴۰۲ سه شنبه ۲۲ اسفند
2 هشدار وزارت بهداشت در مورد مصرف نمک رنگی ۱۴۰۲ شنبه ۷ بهمن
3 مصرف نمک در پخت نان صدای وزارت بهداشت را هم درآورد/خطر ابتلا به دیابت با مصرف نمک زیاد ۱۴۰۲ جمعه ۶ بهمن
4 معافیت مالیاتی کنسرو پشت سد خلف وعده وزارت اقتصاد و سازمان امورمالیاتی ۱۴۰۲ يکشنبه ۱۷ دي
5 آمادگی ایران برای صادرات ادوات کشاورزی به ازبکستان ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۳ دي
6 اختلاف دو وزارت خانه بر سر آمار تولید و عرضه تراکتور ۱۴۰۲ سه شنبه ۱۲ دي
7 آزادی نامحدود واردات دام برای مرزنشینان+تصویر بخشنامه ۱۴۰۲ سه شنبه ۱۲ دي
8 برای میزان کشت و صادرات برنامهای نداریم ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۹ آذر
9 مراغه در آستانه پیوستن به جمع شهرهای سالم جهان ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ آذر
10 طرح نظارت بر بازار آجیل و میوه شب یلدا شدت گرفت/ تخلفات را گزارش دهید ۱۴۰۲ شنبه ۱۸ آذر
11 برنامه‌ریزی درست و تسهیلات مناسب چالش مکانیزاسیون بخش کشاورزی ۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:

 


نظرسنجی

عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :  
 

  باورهای تغذیه‌ای/ آیا هسته‌ی سیب حاوی سیانور است؟ در این مطلب به بررسی این باورها و درست و غلط بودن ...

  هدف گذاری در رژیم کاهش وزن صرف نظر از اینکه دلیل لاغر شدن چه باشد کاهش وزن مو...

  انبه تنظیم کننده قندخون افراد چاق اثرات طبی انبه به تازگی بیشتر شناخته شده است و برخ...

موارد بیشتر...
ورود کاربران
نام کاربر:
کلمه عبور:
یاداوری کلمه عبور عضویت در سایت